Turizmci 2024'ten yeni rekor bekliyor

09.03.2024 14:07

Antalya haber... Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, Türkiye'yi gayet iyi ve güçlü bir sezonun beklediğini söyledi.

Turizmci 2024'ten yeni rekor bekliyor

Dünyanın en önemli turizm fuarlarından ITB Berlin Fuarı, bu yıl 5-7 Mart tarihleri arasında düzenlendi. Fuardan dönen Türk sektör temsilcileri, 2024 yılı için hem dünyada hem de Türkiye turizminde büyüme beklediklerini kaydetti. Bu yıl 3 güne düşürülerek sadece turizm profesyonellerine açık olan ITB Berlin Fuarı'na 170 ülkeden yaklaşık 100 bin kişi katıldığını belirten Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı Recep Yavuz, "Berlin ITB Genel Müdürü Mario Tobias'a göre dünya genelindeki ekonomik zorluklara rağmen Almanya'daki seyahat arzusu artmış durumda. Tatil, insanların önemli ihtiyacı olarak gittikçe daha da önem taşıyor. Türkiye için gayet iyi ve güçlü bir yaz sezonu bizi bekliyor. Ancak bu diğer tatil ülkeleri için de geçerli" dedi.

TURİZMDE YENİ RAKİPLER

Ziyaret ettiği ve konuştuğu diğer ülkelerin temsilcilerinin de 2024 sezonundan hiç olmadığı kadar umutlu olduklarını söyleyen Yavuz, "Hatta birçok ülke umudunu 2024 turizmine bağlamış gibi. Akdeniz destinasyonlarının yanı sıra Arap ülkelerinin turizm hamlesi görülmeye değerdi. Arabistan turizmi iyiden iyiye kafaya takmış. Geçen hafta sosyal hayata dair reform nitelediğindeki yeni düzenlemeleri hayata geçiren Arabistan, mega projelerle dünya turizminde Dubai'nin önüne geçmek istiyor. Umman, fuarın partner ülkesi olmasının hakkını vermiş. Meksika, dünyada ilk 10'da her zaman yer alıyor. Bu aralar bizi yakalamaya çalışıyorlar. Asya turizme ancak 2024'te dönebildi. Asyalıların kapılarını açmalarıyla bütün resim değişebilir" diye konuştu.

'1,5 MİLYAR İNSAN SEYAHAT EDECEK'

Dünyanın hemen her yerinde bu yaz için turizmde artış beklentisi olduğunu dile getiren Yavuz, 2024 için yaklaşık 1,5 milyar insanın seyahat edeceğini, pastadan herkesin maksimumu koparmaya çalışacağını kaydederek, "Çok ilginç, fuara savaş halindeki Filistin, İsrail ve Ukrayna da katılarak turistleri ülkelerine beklediklerini anlattı. Fuarda en çok konuşulan 3 konu yapay zekanın turizme yansıması, doğa ve çevrenin turizmdeki payı ve sürekli artan fiyatlar oldu" ifadelerini kullandı.

'HER 5 KİŞİDEN 1'İ SEYAHAT EDİYOR'

Türk turizmcisinin konusunun ise 'Biz artık pahalı bir destinasyon muyuz' olduğuna değinen Yavuz, "Bayramda 1 hafta Kars tatili, İsviçre tatilinden daha mı pahalı? Fiyatlar seçimden sonra ne olacak? Turizm, dünyanın en önemli sektörlerinden biri haline geliyor. Her 5 kişiden 1'i seyahat ediyor ve diğer birçok alanı da kapsayan önemli bir katma değer yaratıyor. Ülkemiz son yıllarda yakaladığı ivmeyi sürdürerek istikrarlı büyümesine hız kesmeden ve ayakları yerden kesmeden devam etmeli" dedi.

'GREVLER BEKLEME İŞKENCESİ OLUŞTURDU'

Yavuz, ITB Berlin Fuarı'na katılanların bu yıl bekleme işkencesi yaşadığından da bahsetti. Vize randevusundan havalimanındaki kontrollere, taksiden otellerde check-in işlemlerine neredeyse her alanda uzun süreli bekleme olayları yaşandığını anlatan Yavuz, "Bu yıl fuar için gelenlerin zamanının yarısı beklemekle geçti. Birçok kişi bir daha bu şartlarda fuara gelmeyeceğini belirtti. Bunun iki nedeni vardı. Birincisi zaten pandemiden beri giderek artan personel problemi. İkincisi, ülke genelindeki grevler. Almanya'yı bekleyen en önemli tehlike, hemen her alanda yaşadıkları personel sorunu. Yabancıları çıkarırsa Almanya'da hayat durabilir. Grev Almanya'da artık trend haline gelmiş. Hemen her gün bir yerlerde hayatı felce uğratan grevler yapılıyor. Fuar için gittiğimiz bu hafta, Lufthansa yer hizmetleri çalışanları, tarım işçileri ve vatmanlar grev halindeydiler. Grevler yüzünden fuara gelemeyen ve randevularını iptal etmek zorunda kalan birçok katılımcı oldu" diye konuştu.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Antalya Valiliği teleferik kazası ile ilgini son durumu paylaştı

Antalya Valiliği teleferik kazası ile ..

Antalya Valiliği teleferik kazası ile ilgini son durumu paylaştı
Antalya'da hava durumu! Meteorolojiden birçok ilçeye yağış uyarısı 13.4.2024

Antalya'da hava durumu! Meteorolojiden..

Antalya'da hava durumu! Meteorolojiden birçok ilçeye yağış uyarısı 13.4.2024
Antalya'da teleferik faciası! Bakan Yerlikaya ve Muhittin Böcek'ten açıklama! Ölü ve yaralılar var

Antalya'da teleferik faciası! Bakan Ye..

Antalya'da teleferik faciası! Bakan Yerlikaya ve Muhittin Böcek'ten açıklama! Ölü ve yaralılar var
Antalya'de teleferik faciasında ölü ve yaralıların kimlikleri tespit edildi

Antalyade teleferik faciasında ölü ve ..

Antalya'de teleferik faciasında ölü ve yaralıların kimlikleri tespit edildi
Antalya Tüneketepe Teleferik kazasında son durum! 1 ölü 7 yaralı!

Antalya Tüneketepe Teleferik kazasında..

Antalya Tüneketepe Teleferik kazasında son durum! 1 ölü 7 yaralı!
Havada büyük panik! Antalya'da teleferik kabini düştü! Ölü ve yaralılar var

Havada büyük panik! Antalya'da telefer..

Havada büyük panik! Antalya'da teleferik kabini düştü! Ölü ve yaralılar var