Bankaların pos komisyon artışı tüketicilerin canını sıktı! Ek komisyona yasal işlem başlatılacak

26.03.2024 08:00

Son dönemde bankaların pos cihazı kullanan üye işletmelerden aldıkları komisyon oranlarını yükseltmesi, tüketicileri de etkilemeye başladı. Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Ergün Kılıç, bazı işletmelerin kredi kartı komisyonlarındaki artışı ürün ve hizmetlerine yansıttığını belirterek, bu duruma karşı yasal yollara başvuracaklarını açıkladı.

Bankaların pos komisyon artışı tüketicilerin canını sıktı! Ek komisyona yasal işlem başlatılacak

Son dönemde bankaların pos cihazı kullanan üye işletmelerden aldıkları komisyon oranlarını yükseltmesi, birçok işletmeyi ve tüketiciyi etkilemeye başladı. Bazı işletmeler bu artan komisyonları ürün ve hizmetlerinin fiyatlarına yansıtmaya başladı. Bu durum, halihazırda yüksek enflasyondan etkilenen tüketiciler için yeni bir mağduriyet kaynağı oluşturuyor.

Tüketici Hakları Derneği Harekete Geçti

Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Ergün Kılıç, bazı işletmelerin kredi kartı komisyon oranlarındaki artışı tüketicilere yansıttığını belirterek, bu durumun kabul edilemez olduğunu söyledi. Kılıç, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Kredi kartıyla alışveriş yaparken ek komisyon alan işletmeleri tespit ederek, yasal yollara başvuracağız. Tüketicilerin mağduriyetini gidermek için gereken her türlü adımı atacağız."

Tüketicilerin Dikkat Etmesi Gerekenler:

Kredi kartıyla alışveriş yaparken ek komisyon ile karşılaşan tüketicilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar şunlardır:

  • Fiyat etiketlerini kontrol edin: Alışveriş yapmadan önce ürün veya hizmetin fiyat etiketini kontrol edin. Etikette ek komisyon bilgisi olup olmadığını inceleyin.
  • Ek komisyon ücreti alınıyorsa, bunu yazılı olarak talep edin: İşletme tarafından ek komisyon ücreti alınıyorsa, bu ücretin yazılı olarak belgelenmesini talep edin.
  • Fiş ve faturalarınızı saklayın: Alışverişlerinizde aldığınız fiş ve faturaları saklayın. Bu belgeler, yasal yollara başvurmanız halinde size delil teşkil edecektir.
  • Tüketici Hakları Derneği'ne (THD) başvurun: Kredi kartıyla alışveriş yaparken ek komisyon ile karşılaşan tüketiciler, THD'ye başvurarak haklarını arayabilirler.

Ek Komisyon Yasal mı?

Bazı durumlarda işletmelerin kredi kartı komisyonlarını tüketicilere yansıtması yasal olabilir. Ancak, bu durum için belirli koşulların sağlanması gerekir. İşletmelerin, ek komisyon uygulamadan önce aşağıdakileri yapması gerekir:

  • Ek komisyon uygulamasını açık ve şeffaf bir şekilde müşterilerine bildirmeleri
  • Ek komisyon oranının makul olması
  • Ek komisyonun, işletmenin kredi kartı kullanımından kaynaklanan maliyetlerini karşılamaya yönelik olması

Tüketiciler, ek komisyon uygulamasının bu koşullara uymadığını düşünüyorsa, yasal yollara başvurarak haklarını arayabilirler.

Sonuç:

Bankaların pos cihazı komisyon oranlarını yükseltmesi, tüketicileri de olumsuz etkilemeye başladı. Tüketicilerin, ek komisyon ile karşılaşmamak için alışveriş yaparken dikkatli olması ve yasal haklarını bilmesi önemlidir. THD gibi sivil toplum kuruluşları da bu konuda tüketicilere destek olmaktadır.

Ek Bilgi:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Almanya’da İş Arayanlara Yeni Bir Fırsat: Come4work

Almanya’da İş Arayanlara Yeni Bir Fırs..

Almanya’da İş Arayanlara Yeni Bir Fırsat: Come4work
Danıştay'dan Kındılçeşme'deki plan revizyonuna iptal

Danıştay'dan Kındılçeşme'deki plan rev..

Danıştay'dan Kındılçeşme'deki plan revizyonuna iptal
Antalya'da sahte polis ve savcı operasyonu!

Antalya'da sahte polis ve savcı operas..

Antalya'da sahte polis ve savcı operasyonu!
Antalya'yı toz tabakası kapladı

Antalyayı toz tabakası kapladı

Antalya'yı toz tabakası kapladı
Serik Belediyesi'nden Kültür ve Turizm Bakanlığı'na dava!

Serik Belediyesi'nden Kültür ve Turizm..

Serik Belediyesi'nden Kültür ve Turizm Bakanlığı'na dava!
Son dakika: Eski Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Yılmaz ölü bulundu

Son dakika Eski Spordan Sorumlu Devlet..

Son dakika: Eski Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Yılmaz ölü bulundu