Türkiye'nin ilk 'Müze Belediyesi' Antalya'da açıldı

08.03.2024 17:11

Antalya haber... Kepez Belediyesi ve AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü'nün, Kepez'i müzeler şehri yapma hayalinin son projesi olan 'Müze Belediye', törenle hizmete açıldı. 'Müze Belediye'de, ilçenin dünden bugüne değişimini anlatan 1000'den fazla obje ile ulusal ve uluslararası 400 sanatçının 500 eseri sergileniyor.

Türkiye'nin ilk 'Müze Belediyesi' Antalya'da açıldı

Antalya haber...  Kepez Belediyesi, 'Müze Belediye' adıyla hizmet binasının 6 katındaki koridorları, binlerce kültür, sanat, sosyal yaşam ve belediye tarihini anlatan objelerle müzeye dönüştürdü. Türkiye'de ilk olan 'Müze Belediye' törenle hizmete açıldı. Müze Belediye açılışına Kepez Kaymakamı Nusret Şahin, Kepez Belediyesi ve AK Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürü Kenan Yavuz, Kepez İlçe Gençlik Spor Müdürü Yüksel Dorul, belediye meclis üyeleri ve belediye çalışanları katıldı. Müze açılışında konuşan Başkan Hakan Tütüncü, “Bir şehrin duvarları kültürle, sanatla örülmelidir" dedi.

EŞSİZ BİR KOLEKSİYON

Belediye hizmet binası içinde müze kurma fikrinin kendilerini çok heyecanlandırdığını dile getiren Tütüncü, Kepez'e, 15 yılda 13 müze kurulduğunu aktardı. Müze Belediye içinde sanatçıların ve çocukların eserlerinin de yer aldığını hatırlatan Tütüncü, “Yıllar sonra da sanatçılarımız, çocuklarımız gelsinler eserlerini görsünler istedik. Bizden sonra yok olabilecek bir koleksiyonu kültür ve sanat hayatımıza bu yolla kazandırmış olduk. Burası sadece sanat müzesi değil, aynı zamanda hatıralar müzesi. Aynı zamanda 1994'ten beri belediye hizmetleriyle ilgili birçok objenin de burada sergiye sunulduğunu görüyorsunuz. Belediyenin bütün depolarına girildi, bütün binaları gezildi. Gerek sanat eseri, gerekse o değişim ve dönüşüm sürecini hatırlatan unsurlar, objeler toplandı. Bütün bunlar bir araya getirilerek müze belediye konsepti oluşturuldu. Bir şehrin duvarları kültürle örülmelidir. Biz, kültür ve sanatın hayatımızın her alanını kuşatsın istiyoruz. İşte bütün bu düşüncülerden hareketle bu belediye müzesini kurduk" diye konuştu.

SİZLERLE ÇALIŞMAK GÜZELDİ

15 yıldır birlikte çalıştığı belediye personeline de teşekkür eden Tütüncü, “Değerli çalışma arkadaşlarım her şey sizlerle güzeldi" dedi. Her pazartesi sabahı personelin haftaya motive bir şekilde başlaması için müzikle karşılandığını hatırlatan Tütüncü, “Aslında konser bahaneydi. Birbirimizin yüzüne bakarak enerji almak çok güzeldi. Bizden sonraki yönetim dilerim ve isterim ki bu sahneleri çok güzel kullanır. Burası müze vasfını sürdürür. Dostlar bizi iyi hatırlasın. Sizlerle beraber 15 yıl yürümek güzeldi. Sanat her yerimizi kuşatsın" diye konuştu.

MÜZE BELEDİYE

Müze Belediye'de, ilçenin dünden bugüne değişimini anlatan 1000'den fazla obje ile ulusal ve uluslararası 400 sanatçının 500 eseri sergileniyor. Hizmet binasının fuayesi ve koridorları, yağlı boya tablo, heykel, ebru ve suluboyadan oluşan eserlerle modern bir sanat galerisiyle renkli ve sıcak bir kimliğe kavuşturuldu. Müzede, ilçenin geçmiş yıllarını günümüze taşıyan gecekondu mahallelerinin fotoğrafları, siyah beyaz fotoğraflar, belediye yazışmaları, fotoğraf makineleri, kameralar, radyolar, Antalya kartpostalları, pullar, belediye spor kulübünün başarılarını simgeleyen kupalar, formalar, belediyenin dergi, gazete ve kültür yayınları ile Başkan Tütüncü döneminin kadınlara yönelik bir projesi olan Kepez Meslek Edindirme Kursları'nın el emeği göz nuru eserler bulunuyor.

Yine müzede, çeşitli ülkelerden getirilen 6 bin adet deniz kabuklusu da sergileniyor.

Yorumlar

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Antalya'da horoz dövüşlü kumar baskını

Antalyada horoz dövüşlü kumar baskını

Antalya'da horoz dövüşlü kumar baskını
AK Parti Antalya Başkanlığı teleferik kazasını değerlendirdi!

AK Parti Antalya Başkanlığı teleferik ..

AK Parti Antalya Başkanlığı teleferik kazasını değerlendirdi!
Mesut Kocagöz için cezaevi önünde yürüyüşe jandarma engeli

Mesut Kocagöz için cezaevi önünde yürü..

Mesut Kocagöz için cezaevi önünde yürüyüşe jandarma engeli
Antalya'da hava durumu! 17.4.2024

Antalya'da hava durumu! 17.4.2024

Antalya'da hava durumu! 17.4.2024
Corendon Turizm Grubu'ndan Kemer'e milyon euroluk tenis yatırımı!

Corendon Turizm Grubu'ndan Kemer'e mil..

Corendon Turizm Grubu'ndan Kemer'e milyon euroluk tenis yatırımı!
Antalya'da bir kadın cinayeti daha! Karısını öldürüp oğlunu aradı! 'Anneni öldürdüm' dedi

Antalya'da bir kadın cinayeti daha! Ka..

Antalya'da bir kadın cinayeti daha! Karısını öldürüp oğlunu aradı! 'Anneni öldürdüm' dedi