KAŞ'TA CURA VE SİPSİ USTASI

13.06.2017 17:00

ANTALYA'nın Kaş İlçesi'nde oturan 52 yaşındaki İsmet Çelik, 35 yıldır cura, sipsi ve bağlama çalarak atadan kalma kültürünü yaşatmaya çalışıyor.

KAŞ'TA CURA VE SİPSİ USTASI

Kaş'a bağlı Kınık Mahallesi Sanayi Sitesi'nde kendine ait dükkanda torna ustası olarak çalışan 52 yaşındaki İsmet Çelik, cura, sipsi ve bağlama çalmayı ilkokul yıllarında babası Numan Çelik'ten öğrendi. Yaklaşık 35 yıldır cura, sipsi ve bağlama çalan İsmet Çelik, üyesi olduğu Likya Yörükleri Patara Grubu Derneği üyeleriyle birlikte gönüllü olarak bölgedeki sosyal etkinliklere katılıyor ve şenliklerde çalıp söylüyor. Özel yörük giysileriyle grubun halk oyunları ekibi için sipsi ve dört telli cura çalan Çelik, Teke, Ege ve Akdeniz yöresinin türkülerini de söylüyor.

Dükkanında yorulduğu zaman çalıp, söylediği dört telli curayı oğlu Numan'a da öğreten İsmet Çelik, zaman zaman oğluyla birlikte çalıp söylüyor.

Evli ve iki çocuk babası olan İsmet Çelik, "Burdur Gölhisar'da doğdum. Bu kültürü babamdan, dedemden alarak yolumuza devam etmekteyiz. Curamla, sipsimle çağırdıkları zaman etkinliklere gidiyorum. Devamlı çalıyorum, arabamda, iş yerimde. Bir oğlum, bir kızım var. Curayı, enstrüman çalmasını öğretiyorum. Amacımız curanın, sipsinin kaybolmaması. Gelecek kuşaklara taşınmasını sağlamak" dedi.

Ahmet ACAR/KAŞ, (DHA)

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto