ONLAR'IN ÖZGÜRLÜK VE SEVGİ CENNETİ

27.05.2017 12:00

Antalya’da doğayı, yeşili, hayvanları sevenlere ve bazen iş, bazen de tatil için evinden uzaklaşıp; dört ayaklı, tüylü çocuklarına kalacak yer arayanlara harika…

ONLAR'IN ÖZGÜRLÜK VE SEVGİ CENNETİ

Antalya’da doğayı, yeşili, hayvanları sevenlere ve bazen iş, bazen de tatil için evinden uzaklaşıp; dört ayaklı, tüylü çocuklarına kalacak yer arayanlara harika bir çözüm ‘Petgiller Club’. İki ortak Şeyda Başaytaç ve Selim Balin kurdukları Petgiller Club’ı Mygazete.com.tr’ye anlattı.

Öncelikle Petgiller Club ortaklarını kısaca tanıyalım. Onlar kim ve amaçları neler?

Şeyda Başaytaç; Akdeniz Üniversitesi mezunuyum. Uzun yıllar özel sektörde, yönetim kadrosunda çalıştım. On sene önce köpeğim Tarçın’ın hayatıma girmesi ile başladı her şey. İşyeri yakınımda aç ve susuz bırakılmış, kuyruğu kesilmiş olarak buldum onu henüz dört aylık bir bebekti. Evde köpek olması, zaten sevdiğim ama uzaktan gördüğüm nasıl yardım edeceğimi bilemediğim hayvanların sorun ve ihtiyaçlarını daha iyi anlayıp, görmeme neden oldu. Yoğun çalışma temposu nedeni ile istediğim gibi ilgilenemiyordum hayvanlarla. 3 sene önce artık kendi işimi yapmak ve daha özgür olmak adına Saat Kulesinin orada Selim’le beraber stant açıp, kendi imalatımız olan ahşap takılarımızı satmaya başladık. Elli civarı kediye besleme yaptım hergün, 2-3 haftada bir de orman bölgesinde bireysel olarak köpekleri bizzat yada mama bağışı yoluyla desteklemeye çalıştık. Ancak sokakta yaralı yada yuva bulması gereken kedi ve köpekleri koyacak yer her zaman sorun oldu. Petgiller Club ile buna da çözüm olmak istedik. Ayrıca bu bizde öyle bir handikap oluşturdu ki; sokaktan bulunup geçici yuva olduğumuz hayvanlardan cüzi rakamlar almayı kendimize görev edindik.

Satır içi resim 2

Selim Balin; Asıl mesleğimiz tekstil, Balinler Önlüğün veliahtıyım aslında. İstanbul’da okudum, büyüdüm burada hayatıma devam ederken yoğunluktan yorgun hissetmeye başladım, mutlu değildim. İlk etapta stantta kendi el emeği ürünlerimizi satıp bir yandan geçinirken, bir yandan da burası için birikim yapmaya çalıştık. Doğa ile iç içe yaşamak, hayvanlarla birada olmak mutlu ediyordu beni ve buranın hayalini kurmaya başladık, tamamen hayvanlara yöneldim ve bunun en büyük sebebi ve destekçisi de ortağım Şeyda’dır.

Petgiller Club’a hayvan sahibi olarak daha önce de birkaç ziyarette bulunmuş çok beğenmiş ve röportaj isteğimi kendilerine bildirmiştim. Her geliş gidişimde ortak oldukları kadar da iyi anlaşan bu iki arkadaşı bir şeyler yaparken buluyordum. Röportaj sırasında sorduğumda da hiç usta çalıştırmadıklarını, tabeladan duvar boyalarına, dekorlara, bahçedeki oturma gurubu yapılmış paletlere, misafir wc sindeki lavaboya kadar her şeyin kendileri tarafından yapıldığını öğrendim. Zaten diğer her iş de onlar tarafından yapılıyor; köpeklerin yemekleri, odaların temizliği, ziyaretçilere ikram da dahil…

Satır içi resim 3

Röportaj için Şeyda hanım ve Selim beyi beklerken; zor şartlardan kurtarıp aile oldukları köpeklerin şımarıkça etrafta koşup, yerlerde oyun oynaması, birinin iki adımda bir toprak kazıp beş dakika yatarak neredeyse arazinin yarısını köstebek yuvası haline getirmesini izlemek, yemyeşil kocaman arazi  inanılmaz huzur ve keyif verdi.

Ve bazı şeyler anlatılamaz sadece yaşanarak anlaşılır. Ben sadece birkaç kare fotoğraf ve ön sözle buradan bahsedip mutlak deneyimlemeniz gerekliliğini sağlık vererek çekiliyorum.

Satır içi resim 5

-Selim Bey Petgiller olarak sizin farkınız, en önemli özelliğiniz nedir?

Bizim en belirgin özelliğimiz ve farkımız sanırım hayvanların özgürlüğüne önem verdiğimiz için kafes sistemini reddetmemiz. Her kedi yada köpeğin tek başına kalabildiği 10 m2 ila 20 m2 arasında değişen kaloriferli odalarının olması. Şu an toplam  16 oda kapasitesine sahip. Her odada koltuk, minder, kendilerine ait oyuncakları var. (Evlerinde kendi yatakları, oyuncaklarını da getirilebiliyor) İlerleyen dönemlerde her odaya küçük birer tv de koyup belgesi kanalı açarak yağmurlu havalarda vs sıkılmalarını önlemeyi düşünüyoruz. Uzun saatler 5 dönüm arazimizde koşup, oynayıp enerjilerini atabiliyorlar. Zaten odalara kamera sistemimiz hazır, internet hizmetinin gelmesi ile faaliyete geçecek.

Şeyda hanım devreye girip; “Güven çok önemli, insanlar istedikleri zaman girip izleyebilmeli, aç mı bırakılıyor, dayak mı yiyiyor, odası pis mi gibi soru işareti yaşamamalılar. Ayrıca özlüyoruz da çocuklarımızı, ben çalışırken Tarçın için evi arayıp soruyordum, ayrıca biz burada sırtımıza battaniye aldığımız halde üşüyorsak onlar da üşür” diyor. Çok haklı, biz hayvan ebeveynleri böyleyiz tüylü, kuyruklu çocuklar özlemimiz, kıymetlimizdir…

Ayrıca sosyal olmayan, korkan köpekler için ve de yer bulunamadığı durumlarda “ Emaneti emanet edemeyiz” diyen ve dışarıdaki işleri haricinde 7/24 burada kalan Selim bey odasını hatta yatağını paylaşıyor…Şeyda hanım ise kendine mesai saatleri belirlemiş, sabah gelip akşam gidiyor. Her ikisi de izinsiz çalışıyor.

Hayvanlar kendi evlerindeki konforun ve hatta özgürlüğün çok daha fazlasını burada bulma şansına sahipler. Odalar, lobi, bahçe harika…Bir tatil köyünden farkı yok.

Satır içi resim 5

-Hizmetlerinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

Petgiller Club sadece hayvanlar için de değil aslında. Kentin kalabalığından uzaklaşmak doğa, temiz hava ve hayvanlarla birlikte olmak için tek başına veya petleriyle beraber kahve içip, aperatif bir şeyler atıştırmak, havuza girmek, hamak ve koltuklarda dinlenip müzik dinlemek, kitap okumak için “hayvan dostu” herkes bizim misafir profilimizdir. Ayrıca ahşap takı üretimine de devam ediyoruz, burada küçük bir standımız var. Sipariş de alıyoruz. İlerleyen zamanlarda üyelik sistemine geçiş yapmayı düşünüyoruz.

-Şeyda hanım kediler için de bir şeyler yapıyor musunuz?

Elbette. Şu an Selim’le 50m2 lik bir alanda başladık, benim sokakta baktığım kedilerimden biri doğum yaptı mesela onları da getireceğim, kim bilir belki gelen ziyaretçiler sahiplenmek isterler. Açık ve kapalı alanları olacak, ayakları toprağa değmeli. Biliyorsunuz kediler yüksekleri sever o tarz merdiven ve yükseltiler de yapıyoruz.  Arazi geniş, ilerleyen zamanlarda büyütebiliriz de.

Selim bey röportaj sırasında eğitim vermediklerini uzmanlık alanları olmadığını vurgularken “En büyük eğitim sevgidir” diyor. Şeyda hanım ise” kedi ve köpek sırf siz istediniz diye oturup kalkmak zorunda değil, Otur, kalk gibi temek eğitimler bile hayvanın doğasına aykırı” diye ekliyor.

Satır içi resim 4Bu arada çok önemli bir kuralları var. Kesinlikle aşısız hayvan alınmıyor Petgiller Club’a.  Misafir olarak aldıkları diğer kedi ve köpekleri riske atamayacaklarını söylüyorlar. Veteriner hekim müdahelesi gerektiğinde ise hayvanın kendi hekimi tercih ediliyor, ulaşılamayan durumlarda da Club’ın köpeklerinin periyodik bakım ve aşı işlemlerinin yapıldığı anlaşmalı oldukları hekimlerle çalışılıyor.

Şeyda hanım hayvan sevgisinin küçük yaşlarda verilmesi üzerinde duruyor ve “okullarla anlaşıp çocukları burayı getirip hayvanlarla kaynaşmasını sağlamak istiyoruz. Ne kadar çok hayvan seven insan olursa sokaklarda, muhtaç o kadar az hayvan kalır” diyor.  “Ayrıca hayvan fobisi olanları da bekleriz, bizim köpeklerimiz çok sosyal onlarla kaynaşıp fobilerini yenmelerine destek olmak isteriz” diye ekliyor.

Sokaktan ve zor koşullardan kurtardıkları köpeklerinin, kedilerinin her birinin ayrı ve benzersiz hikayelerinin içinden Dost ve Lusi’nin hikayelerini sizlerle paylaşırken; sevgiyi paylaşarak çoğaltmak dileği ile Petgiller Club da buluşmak üzere veda ediyorum. Satır içi resim 3

DOST: Sokaktan sahiplenilmiş, 16 yaşında şu an denge sorunu var. Sabit duramıyor, hep kendi etrafında dönüyor. Kendi başına yemek yiyemiyor, elle besleniyor. Sahibi çalışıyor ve ilgilenemiyor, ötenazi diyenler olmuş ama yiyen, yaşamak isteyen hayvan için bu kararı vermek çok zor. Dost şimdi Petgiller’e emanet. Selim bey kendisi elleriyle besliyor, üzerine titriyor. Satır içi resim 4

LUSİ: Lusi hayvan dostu öğretmenler tarafından bir okulda bakılırken kötü niyetli bazı insanların yanlış davranışlarına maruz kalmış. Bunu öğrenen hayvan sever biri de güvende bakılıp, psikolojinin düzelmesi ve yuva bulması için Petgiller’e teslim ediyor onu. Ama Lusi 1 nisanda herkese sürpriz yapıp üç bebek dünyaya getiriyor. Artık bir değil dört aileye ihtiyaç var.

Petgiller Club’ı ziyaret etmek isterseniz Kuruçay Mah. Gül Sokak No:164 Bahtılı Konyaaltı adresine giderek ortamı görebilir,  05316200900  numarasından iletişim kurup bilgi alabilir ve Facebook Petgiller petpansiyon cafe, İnstagram, Petgiller pet pansiyon&cafe sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz.

(Röportaj: Yeşim Çağlayan - mygazete.com) 

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto