TURİZMDE BOOKİNG SAVAŞLARI

10.07.2014 00:00

Can çekişen turizm sektörü içinde bulunduğu krizleri atlatabilmek için çıkış yolları ararken,  şimdide dünyanın en büyük online rezervasyon sistemlerinden biri olan Booking.com’a getirilen erişim yasağı şokunu yaşıyor.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği TÜRSAB tarafından mahkeme kararıyla getirilen yasak akıllara ziyan.

Bir kısım TÜRSAB yanlıları yasağı savunurken bilakis otelciler sert tepki gösterdi. Haklılar da...

Çağ teknoloji çağı diyoruz. Ama tüketicin lehine olan çağdaş güvenilir bir rezervasyon sistemini yasaklıyoruz. Rekabet, işin içinde haksızlık yoksa iyi birşeydir. Tüketicinin daha kaliteli ve ucuz hizmet alabilmesine imkan sağlar.

Yasakçı zihniyet hiçbir zaman gerekçesi ne olursa olsun kabul edilir bir şey değildir.

Türkiye’de kaçak onlarca seyahat acentesi yıllardır tatilcinin canına ot tıkarken bu yasakçı kafalar neredeydi?

Bu birliğin içine çöreklenmiş sektörün sorunlarından uzak  yasakçı kafaların böylesi sıkıntılı bir dönemde krizden çıkış için destek olacağı yere çomak sokması aslında bana çok da sürpriz gelmedi.

Daha geçtiğimiz günlerde okumuştum bir turizm haber portalında kaçak faaliyet gösteren korsan bir acentenin TÜRSAB Başkanına kapı komşusu olduğunu.

Yıllardır bu ülkede korsan acenteler  veya denetimsizlik yüzünden onlarca tatilci mağdur edildi ve  insanlar ellerinde valiz ya otel kapılarında yada yollarda, ortada bırakıldı.

Şimdi bu yasakçı kafalara sormak istiyorum  erişim engeli koydurduğunuz booking.com online rezervasyon sistemi kaç kişiyi mağdur etti?

Booking’in Türkiye versiyonu onlarca teknoloji ürünü  online rezervasyon siteleri var. Geçmişte bunların çoğu battı ve onca tatilciyi mağdur etti.

TÜRSAB mağdur olan kaç kişinin parasını iade etti?

Şimdi bunlara nasıl güveneceğiz? Vatandaş güveneceği dala tutunmak istiyor. Bu konuda işini iyi yapanı elbette tenzih ediyoruz ancak senin ülke notun kırık arkadaş. Tüketici senin kontrolündeki daha doğrusu kontrol edemediğin denetimsiz bıraktığın sisteme korsanlara güvenmiyor. O zaman ne istiyorsun booking.com’dan?  Bırakın insanlar arzu ettiği siteye girip alternatifli olarak istediği yerden istediği tesisi seçip tercihini yapsın!

Niçin alternatifleri azaltıyorsunuz?

Böylesi sıkıntılı bir dönemde yasak doğru bir karar mı? Bana göre hangi gerekçeyle olursa olsun eğer tüketiciye zarar vermiyorsa yani alan razı, veren razı ise yasaklama getirmek kolaycılık ve acizliktir!

TÜRSAB, Türkiye’nin yasa ile kurulmuş ilk turizm birliğidir. Kimse kusura bakmasın ama onca yıldır bu sektörün içindeyim, yazıyorum çiziyorum bu yasakçı birlik kasasına topladığının  üyelerinden aldığının karşılığını vermediği gibi düştüğü hantal yapısı ile maalesef turizm sektörünün her geçen gün kamburu haline gelmiş sadece başındakilere hizmet etmektedir.

Şimdi birileri bu aldırdığı yasaklama kararı ile yine seçim yatırımı yapıyordur.

 Otelcinin canı yanmış, vergisini, personelinin parasını ödeyememiş TÜRSAB´ın  umurunda mı acaba?

Onların her zaman olduğu gibi tek dertleri ölene kadar iktidarda kalmak!

Çok yazık çok!

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları