GENÇ OLMAK

09.07.2015 15:00

Benden bu köşe için bir şeyler yazmam istendiğinde uzun süre ne yazabilirim diye düşündüm açıkçası ve aslında en iyi bildiğim şeyi yani Akdeniz Üniversitesi’ni ve Antalya’yı yazmak istedim. Üniversite bir şehrin en önemli tanıtım araçlarından ve simgelerinden biri. Turizmde isim yapmış Antalyamıza en büyük katkıyı sağlayan kurum ise hiç şüphesiz Akdeniz Üniversitesi. Gerek Tıp Fakültesinin gerçekleştirmiş olduğu cerrahi operasyonlar, gerekse İletişim Fakültesi’nin ulusal ve uluslararası arenada yakalamış olduğu başarılar ve nicesi ile üniversitemiz her geçen gün adını biraz daha fazla duyururken şehrimize de önemli bir katkı sağlıyor.  Elde ettiği başarılar ile Antalya’nın adını daha da ileri taşıyor.

Akdeniz Üniversitesi Antalya’ya bu kadar katkı sağlarken peki Antalya halkı üniversiteli gençler için aynı fedakarlığı gösteriyor mu? İşte bu uzun uzadıya tartışılması gereken bir konu. Üniversiteden yeni mezun olmuş ve Antalya’da 5 yıldır yaşayan biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki maalesef halk gençlerine gereken değeri vermiyor. Halk, gençleri ne zaman ekonomik bir kapı olarak görmekten vazgeçerse o zaman Antalya ile üniversiteli gençler daha da iyi ilişkiler yaşayabilir. Halk, bu şehrin sadece turizm şehri olmadığını anladığında biz gençlere bir şeyler katabilir.  

Ata’nın “Dünyanın En Güzel Kenti” dediği Antalya’da yıllardır şehriyle bütünleşmeyi bekleyen Akdeniz Üniversitesi ne yazık ki bu amacına tam olarak ulaşmış değil. Antalya bir turizm kenti olmaktan çok bir öğrenci kenti olma yolunda adımlar atarsa kentin yaşam kalitesi de bir o kadar artacak ve öğrenciler de kendi aidiyetlerini yaşadıkları, eğitim aldıkları şehirde hissedeceklerdir. Farklı görüşlere ve ideolojilere sahip siyasi partilerin belediye yönetimini üstlendiği Antalya’da ne yazık ki üniversiteye dair yatırımları da henüz biz gençleri tatmin edebilmiş değil. En basitinden, ulaşım bile öğrenciler için hala büyük bir sorun olarak göze çarpıyor. Her geçen yıl betonlaşan, artan araç sayısıyla birlikte her geçen gün artan trafik sorunu Antalya’nın güzelliğine gölge düşürüyor.

Bugün Türkiye’nin dört bir yanından öğrencileri ağırlayan Akdeniz Üniversitesi, Antalya’nın gözdesi olmaya devam edecek. Öğrenciler için bambaşka kapılar aralayan, her geçen gün gelişimini sürdüren, profesyonel hayata yeni bireyler kazandıran Akdeniz Üniversitesi şehrin kalbi olmaya devam edecek. İnanıyor ve biliyorum ki Akdeniz Üniversitesi şehriyle kucaklaşan, öğrencilerin çok keyifli bir lisans eğitimi geçirdiği güzel bir kent olarak hafızalarda kalacak. Yeter ki Antalya halkı ve yöneticileri gençlerine sahip çıksın.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları