Birileri bu gümrük eziyetine dur demeli

18.01.2015 20:07

Dünya’nın birçok büyük havalimanından geçiş yaptım. Antalya Havalimanı gümrük memurları gibisini hiçbir yerde görmedim.

Daha 20 gün önce Kanada’nın en büyük havalimanlarından biri olan Toronto Havalimanı´nı da kullandım. Bizdeki gibi yolcunun yanında küçük büyük ne varsa x-ray cihazından geçirilmiyor. Ancak şüpheli gördüklerini çevirip kontrol ediyorlar.

Bizdeki uygulama oldukça itici, eziyet eden türden. Bazı gümrük memurları herkesi sıraya sokup resmen potansiyel kaçakçı muamelesi yapıyor ve kontrol ediyor. Sadece kontrol etmiyorlar kötü davranıyorlar. Yolculara sert davranıp, hakaret bile ediyorlar. Geldiğine geleceğine pişman edip, daha bismillah havalimanında hoş geldin eziyeti yapıyorlar.

Geçtiğimiz günlerde bizim Antalya Havalimanı 1. Dış Hatlar Terminali´nde görevli gümrük memurlarının insanları öfkelendiren, geleneksel Türk konukseverliğine turizm olgusuna, ruhuna yakıştıramadığım o uygulamaların birine daha tanık oldum.

Geldiğimiz uçakta İstanbul üzerinden transit Antalya’ya gelen golf oyuncuları vardı. Valizlerinde golf sopaları ve malzemeleri vardı. Hepsi tek tek x-ray cihazından geçirildi. Buraya kadar eyvallah denilebilir. Uzun uzun çantalar, belki oradaki memurun hayatında hiç görmediği korkunç golf sopaları mutlaka kontrol edilmeliydi.

Bazılarının kabinlere sığan çantaları bile cihazdan geçirildi. Biri itiraz eder gibi oldu. Ağzının payını aldı.

Ah benim güzel yurdumun güzel memurları. Siz o gelen misafirlerin hangi şartlarda bu ülkeye getirildiğini, ne emekler verildiğini biliyor musunuz?

Onların ülkesine gittiğinizde aynı eziyet size yapılsa ne düşünürsünüz? Hangi şehirde ve havalimanında görev yaptığınızın farkında mısınız?

Bu görevlilere veya onlara bu emri verenlere buradan sorulacak çok soru, söylenecek çok söz var da bir işe yarar mı bilmem.

Bu arada transit yolcuları Antalya Havalimanı´nda rahatlatan ve örnek saydığımız bir uygulamanın, transit yolcuların valizlerinin iç hatlara gelmesi uygulamasının kaldırılması konusu yukarıda dile getirdiğim sorunun da bir ürünüdür.

ICF Antalya Yönetimi tarafından DHMİ ve Gümrük yetkililerini ikna ederek transit gelen misafirlerin işini kolaylaştırmak amacıyla hayata geçirdiği bu uygulamanın yine gümrük yetkililerinin kontrol zorluğu ve maliyetleri arttırdığı gerekçesiyle kaldırması ayrı bir sorun olarak karşımızda duruyor.

Bir başka havalimanında pasaport ve gümrük kontrolünden geçen bir yolcu Antalya’ya geldiğinde sadece valizlerini alabilmek için dış hatlar terminali bagaj alım bölümüne gidiyor ve bir kez daha gümrüklü alandan kontrol edilerek ülkeye giriş yapıyor. Bazı yolcular iç hatlar - dış hatlar karmaşası arasında kayboluyor, yanlış otobüse binenler valizine ulaşabilmek için saatlerce uğraşıyor.

Konuyu anlatırken benim, okurken sizlerin yorulduğu bir uygulamada acaba sorunu birebir yaşayanlar nasıl bir yorgunluk ve stres yaşıyor artık bunun da takdirini yorumunu size bırakıyorum.

Şimdi buradan Antalya için son derece önemli saydığım bu sorunun çözümü için öncelikle Antalya’nın yetiştirdiği Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olmak üzere, Antalya Valisi Muammer Türker, Antalya’da görev yapmış İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sebahattin Öztürk ve Antalya Havalimanı işletmesi yönetimini göreve çağırıyorum.

Çözüm üretilene kadar bu konunun mygazete olarak takipçisi olacağımızın da bilinmesini istiyorum.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları