İçişleri Bakanı Yerlikaya uyardı! Polis ve jandarma sizi durduğunda sakın bunu söylemeyin

09.03.2024 23:07

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, bütün jandarma ve polis devriyelerinde ASELSAN’ın yaptığı yüz tanıma kamera sisteminin olacağını söyledi. Yerlikaya, "Artık gecenin 2’sinde veya gündüz. Nerede olursa olsun. Polis veya jandarma sizi durdurdu. Sakın ha sakın ‘Siz benim kim olduğumu biliyor musunuz’ demeyin" ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Yerlikaya uyardı! Polis ve jandarma sizi durduğunda sakın bunu söylemeyin

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Tekirdağ’da çeşitli ziyaretlerde bulunduktan sonra Çorlu Halk Eğitim Merkezinde aday proje tanıtım toplantısına katıldı.

Bakan Yerlikaya, polis ve jandarma ekiplerinin yüz tanıma kamera sistemi olacağını belirterek, "Aselsan'ın yaptığı yüz tanıma sistemi; bütün jandarma devriye ve polis devriyelerimizde kamera sistemi olacak. Artık nerede olursa olsun polis sizi durduğunda veya jandarma durdurduğunda 'siz benim kim olduğumu biliyor musunuz' falan demeyin. Dolayısıyla siz siz olun, durdurulduğunuz zaman, 'iyi günler' deyin. Başka bir şey demiyorum" dedi.

9 AYDA 94 BOMBALI EYLEMİ ENGELLEDİK

Görev ayrımı veya önem sırasını aslında yapmadıklarını belirten Bakan Yerlikaya " Ama biz her zaman için en çok pür dikkat olduğumuz nokta terör ve terörlerin hepsi. O yüzden buradan başladık. Bu süre içerisinde, 9 ayda engellenen terör eylemleri; 94'ü bombalı eylem olmak üzere 128 terör eylemini Allah'a hamdolsun engelledik. Bunun 107'si PKK 19'u DEAŞ, ikisi sol. Maalesef engelleyemediğiniz, sizin de bildiğiniz üç eylem var. 1 Ekim İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü binasına saldırı girişimi biliyorsunuz iki terörist orada etkisiz hale getirilmişti. 28 Ocak Santa Maria Kilisesi saldırısı, iki terörist sadece ama sadece Cumhurbaşkanımız 24 saat demişti, onu mahcup etmedik. 10 saat içerisinde bunları yakalayıp adalete teslim ettik. Yine menfur bir saldırı, 6 Şubat Çağlayan Adliyesi saldırı girişimi. Ne oldu onlar? 2 terörist orada kahraman polislerimizce etkisiz hale getirildi" dedi.

'401 ORGANİZE SUÇ ÇETESİ ÇÖKERTİLDİ'

Organize suçlara da değinen Yerlikaya, "Bunların taptığı tek şey var, para. Nereden gelirse gelsin. İrisi, ufağı, uluslararası, ulusal, bölgesel yerel fark etmez. Ortak kümeleri para. Ben bunlara diyorum ki geldiğim ilk günden beri hiçbir tabir duydunuz mu? Daha önce bilmiyorum. Suç işlemekte kibirlenenler. Ne demek kibirlenenler? Diyor ki, 'kimse bana bir şey yapamaz' diyor. Sen kimsin ki? Benim aziz milletimden, onun iradesinden ve devletinden daha güçlü bir irade olabilir mi? Kimsin sen? Kolluktan, polisten, jandarmadan, validen, kaymakamdan yani size halim olan devletin gücünden ve aynı şekilde adliyedeki savcımızdan, hakimimizden bizim adımıza, milletin emrinde çalışanlardan daha güçlü bir irade olabilir mi? Olmaz. Nasıl oldu? İşte bakın. Aynı dönemde 1088 operasyon yaptık. 7228 gözaltı, 2106 tutuklu, 1527 adli kontrol, ikisini toplarsanız yüzde 65'ini tutuklamışız. Bu rakama iyi bakın; bugün de açıkladık en son İstanbul'da Memocan diye bir örgüt. 401 organize suç çetesi çökertilmiştir. Bunun kırılımını gösteriyoruz. Bakın KOM, Narkotik ve Siber, yani kaçakçılık organizeden 267'si bu zehir taciri dediğimiz uyuşturuculardan 116, siberden 18 bin 401.90 milyar bunların malına MASAK'la beraber evet bu para gayrimeşru. Milletin helal kazancından almış, kendinin sanmış, biz de o parayı aldık, şimdilik mahkeme kararıyla hazineye veriyoruz" diye konuştu.

'ASIL ONLARIN HAYATINI ZEHİR ETMEYE KARARLIYIZ'

Bakan Yerlikaya, uyuşturucuyla mücadele çalışmaları hakkında ise şunları söyledi:

"Gençlerimizi, vatandaşlarımızı, geleceğimizi zehretmeye çalışan zehir tacirlerine biz öyle bir, arzla ilgili mücadelede öyle bir takip yapıyoruz ki asıl onların hayatını zehir etmeye biz kararlıyız Allah'ın izniyle. Aynı dönemde 109 ton esrar, 68 ton skunk, 21 ton eroin, metamfetamin 4 ton 143 kilo. Daha dün İstanbul bir rekor kırdı, 4 bin 653 kilogram metamfetamin aldık. Dolayısıyla bakın operasyon sayılarımız bu. TCK 188 imal ve ticaret kullanıcılık. Burada 24 bin 302 tutuklu, 11 bin tutuklu topladığınız zaman 35 bin. Şu anda cezaevinde yatan 309 bin kişinin yüzde 30'un biraz üzerinde uyuşturucudan. Narkotik analiz veri sistemi denilen bir yazılım sistemi kuruldu. Bakın biz şunu istiyoruz sizden; uyuşturucuyla mücadelede bir arz cephesi var. Yani bunun bu malı tedarik edip de imal edip de piyasaya sürmeye çalışan, bizi zehirlemeye çalışan bunların en güçlüleri sözüm ona baronlar bir de sokak satışları var. Bir de bunun talep cephesi var. Şimdi bakın her iki tarafta da bizim dirençli olmamız lazım millet olarak, toplum olarak. Biz Amerika değiliz. Biz Avrupa Birliği değiliz çünkü onlar teslim olmuş vaziyette. Bakın lütfen bunun altını çizin. Avrupa'daki yakınlarınız, yurt dışına gidip gelen yakınlarınız size söylüyorum. Belli korner var, köşeler var. Orada serbest şu kadar üzerinde bulunması, değil mi? Teslim olmuşlar. Fakat biz de dünyada kullanım oranı Allah'a hamdolsun ki en düşük belki ilk dört, beş, altı ülkeden birisiyiz ama saldırının biri de büyük, bir milyonu da büyük, olmaması lazım" ifadelerini kullandı.

'4 MİLYON 517 BİN SURİYELİ İKAMET İZİNLİ'

Göçün dünyanın en büyük sorunların birisi olduğunu söyleyen Yerlikaya, "Göreve geldiğimden 33 yılın 11 yılı Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da çalıştım. Dolayısıyla göçü hudutlar ve hudut ötesinde ve içeride yakalayıp seri olarak kendi ülkelerine deport yapmayla ilgili bir farkındalık oluşturduk mu? Oluşturduk Allah'a şükürler olsun. Türkiye'deki düzenli göçmen sayısı ne? Bakın 4 milyon 517 bin Suriyeli, ikamet izinli. Türkiye'deki düzensiz göçmen kaçakçılığı, organizatörleri, başımızın belası bunlar. Geldiğim ilk günden itibaren bunlarla mücadele yaptık. 5881 operasyon. Bunların cezalarını da arttırdık, 5 yıldan başlıyor. Bu işi yaparken kullanılan araçları bile koruyoruz, bizim onlar. Bulunduğunuz yerde bir göçmen kaçakçı organizatörü olduğuyla ilgili bir hissiyatınız varsa 112'ye deyin ki 'gelin şu adama bir bakın.' Zaten yalnız onu dinliyoruzdur. teknik takip yapıyoruzdur. Ya da onunla ilgili iz sürecindeyiz. Şu anda bu şekilde çalışıyoruz" diye konuştu.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde seçim sonrasındaki ilk meclis toplantısı gerçekleşti

Antalya Büyükşehir Belediyesinde seçim..

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde seçim sonrasındaki ilk meclis toplantısı gerçekleşti
Alanya'da drift atan alkollü sürücü fena yakalandı!

Alanya'da drift atan alkollü sürücü fe..

Alanya'da drift atan alkollü sürücü fena yakalandı!
Türkiye'nin gözü Antalya'daydı! Mahsur kalan tüm vatandaşlar 23 saat sonra kurtarıldı! İner inmez ilk işi bakın ne oldu

Türkiye'nin gözü Antalya'daydı! Mahsur..

Türkiye'nin gözü Antalya'daydı! Mahsur kalan tüm vatandaşlar 23 saat sonra kurtarıldı! İner inmez ilk işi bakın ne oldu
Bakan Tunç duyurdu: Antalya'daki teleferik faciasında 13 kişi hakkında gözaltı kararı!

Bakan Tunç duyurdu: Antalya'daki telef..

Bakan Tunç duyurdu: Antalya'daki teleferik faciasında 13 kişi hakkında gözaltı kararı!
Antalya dere yatağında ceset bulundu!

Antalya dere yatağında ceset bulundu

Antalya dere yatağında ceset bulundu!
Alanya'da kaza geçiren Mehmet Uymaz'dan kötü haber! Hayat mücadelesini kaybetti

Alanya'da kaza geçiren Mehmet Uymaz'da..

Alanya'da kaza geçiren Mehmet Uymaz'dan kötü haber! Hayat mücadelesini kaybetti