HER ŞEY DAHİL, KAVGALAR HARİÇ!

23.07.2014 09:00

Düne kadar Alman ve Rus tatilcilerin aynı otelde kalmak istemediklerini ve onların rutin kavgalarını haberleştiriyorduk. Bugünlerde Ukraynalılar ile Rusların, son olarak da yine Ruslarla Hollandalıların tatil kavgalarını, üstelik…

Düne kadar Alman ve Rus tatilcilerin aynı otelde kalmak istemediklerini ve onların rutin kavgalarını haberleştiriyorduk. Bugünlerde Ukraynalılar ile Rusların, son olarak da yine Ruslarla Hollandalıların tatil kavgalarını, üstelik ülkeler savaşı varmış gibi haberleştiriyoruz.

Dikkat ederseniz Ruslar kavganın mutlaka bir tarafı olarak görünüyor. Bizim medya Ukraynalıların sosyal medyadan paylaştığı kavga görüntüleri ve sağdan soldan duyduklarını araştırmadan, soruşturmadan abartılı bir şekilde haber yapıp ekranlara taşıdı. Elbette rakip ülke medyası da bunu fırsat bildi, sanki Antalya’da ülkeler savaşı varmış gibi, biraz da bizim medyadan servis edilen haberleri alıp ‘Türkiye’ye gitmeyin’ diye yayın yapmaya başladı.

Biz de araştırdık, nedir olayın aslı astarı diye, karşımıza bilindik 40 derece sıcak ve alkolün karışımıyla kendini gösteren normal birkaç adli vaka çıktı. Tatil köylerinde çıkan kavgaların büyük çoğunluğu ya ‘her şey dahil’ ürünü bedava alkolün etkisi, ya da ailesi veya sevgilisiyle tatile gelen erkekler ve bekar tatilciler arasında çıkıyor. Emniyet kayıtları ve konunun uzmanları siyaset içerikli vakaların yok denecek kadar düşük olduğunu, polis veya jandarma kayıtlarına düşen kavgaların büyük oranda kıskançlık ve alkolün etkisiyle çıktığını söylüyor.

Zaten tatsız-tuzsuz giden turizm sezonunun ortasında bu tür haberleri yaymak isteyen fırsatçıları daha önceleri de gördük. Sanki Türkiye’de Rus-Ukrayna veya Rus-Hollanda savaşı varmış gibi, ortaya servis edilen haberlerin maalesef olumsuz etkisi çok büyük. Bu olaylar haber mi? Elbette haber. Ancak tatilde çıkan bu kavga haberleri ile Kemer çarşı merkezindeki iki komşu esnafın birbiriyle olan rutin kavgası eşdeğer bir haberdir. Yani rutin bir 3’üncü sayfa polis-adliye haberidir.

Votkayı fazla kaçırınca kendini kaybeden Rusların rutin kavgası sadece Türkiye’de olmuyor. Bir tarihte Rusya’dan Tayland’a uçuyoruz. Gökyüzünde bir anda uçağın içi karıştı. Kavga edenler iki kişi ve ikisi de Rus vatandaşı. Kavgacıları kabin memurları yatıştıramayınca uçak en yakın havalimanına iniş hazırlığına başladı ki kavga bitti. Gittiğimiz Tayland Havalimanı’nda kavgacı iki Rus polis tarafından gözaltına alındı.

Yine bir başka tarihte Ukrayna’dan Antalya’ya dönüyoruz. Aynı şekilde votkayı fazla kaçıran Ukraynalılar uçakta rezalet çıkardılar. Ruslar maalesef alkolü seviyor, fazla kaçırınca da sapıtıyor. Gittikleri her tatil ülkesinde benzer kavgaları yapıyor ama hiçbir ülkenin medyası bu kavgaları sanki o ülkede bir Rus-Hollanda veya Rus-Alman savaşı varmış gibi haberleştirmiyor. Bizim ülkemizde abartılı haber özeleştirisini yapmak zorundayız.

Birçok ülke vatandaşının aynı anda konakladığı, aynı anda yemek yediği, aynı plajda, havuzda yüzdüğünü düşünün. Hatta bu sayının bazı tesislerde binlerle telaffuz edildiğini düşünürsek adli bir vakanın olmaması mümkün değil. Bin nüfuslu bir beldede bile ölümlü, yaramalı birçok olay olabiliyor. Haberci arkadaşlarım bana biraz bu yazıdan dolayı gücenecek ama insanın olduğu her yerde benzer vakaların olabileceğini düşünerek memleket menfaati açısından abartılı haberlerden uzak durulmasını öneriyorum.

Turizmcilerin avukatlığını, sözcülüğünü yapmak bana düşmez. Bu tarz olayların olmaması veya azalması için alınması gereken tedbirleri elbette ilgili kurumlar ve tesisler, sektörden sorumlu olan örgütler düşünecek, çözüm üretecektir. Tesisler kapı güvenliğine verdiği önemi iç güvenliğe de vermelidir.

Turizm sezonunun tam ortasında Türkiye’de bir olay olsa da haber yapsak diye kenarda akbaba gibi bekleyen rakip ülke fırsatçı medyasına fazla malzeme vermemek lazım. Geçmişte bu fırsatçılar maalesef bazı olayları iyi kullandılar ve Türk turizmini sıkıntıya düşürecek haberlerle büyümesini engellediler, sektöre zor anlar yaşattılar.

Olayları haber yapmayalım demiyorum. Yapmasan ne yazar. Siz olayı saklasanız bile, Yayın Koordinatörümüz Mustafa Tuncel’in köşesinde yazdığı gibi artık elinde akıllı telefon olan herkes gazeteci. Olay daha polise intikal etmeden fotoğraf ve haber uluslararası ajanslara düşüyor. Orada olayı gören biri elindeki cep telefonuyla çektiği görüntü veya fotoğrafı ülkesindeki medya kuruluşuna ulaştırıyor. Yetmedi, sosyal paylaşım sitelerine gönderiyor. Tıpkı son olarak Ukraynalı turistlerin twitlerine yansıyan kavga gibi.

Olayı haber yapalım ama iyi araştıralım, olduğu gibi doğrusu neyse onu verelim. “Her şey dahil, kavgalar hariç”(!) sistemi nedeniyle tıka basa 40 derece sıcak altında bedava içilen alkolün de etkisiyle çıkan rutin kavgaları siyaset içerikli, planlı, ülkesel kavga gibi sunmanın bize faydası yok, tersi zararı var.

Bilmem anlatabildim mi?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto