Demre'de yaşanan deprem sonrası korkutan açıklama! Büyük depremin habercisi mi?

11.03.2024 19:07

Hatay, Samsun, Hakkari ve Akdeniz’de peş peşe depremler meydana geldi. Depremin gerçekleştiği bölgelerde yaşayanlar büyük korku yaşadı. Bu depremler ne anlama geliyor? Son aylarda yaşanan sarsıntılar büyük depreminin habercisi mi?

Demre'de yaşanan deprem sonrası korkutan açıklama! Büyük depremin habercisi mi?

Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’da ve Akdeniz’e yakın kesimlerde deprem etkinliği bir yılı aşan bir süredir devam ediyor. Bu belki bir yıl, belki birkaç yıl devam edecek. Prof. Dr. Okan. yaşanan depremler sonrası açıklama yaparak,  'Bunların içerinden bazı depremlerin ise 5’in üzerine çıkmasını bekleniyoruz' dedi.

Prof. Dr. Okan Tüysüz detayları şu ifadelerle aktardı;

Geçtiğimiz yıl 6 Şubat tarihinde dünya ölçeğinde 2 büyük deprem yaşadık. Yeryuvarının Anadolu karasının çok önemli bir kısmında, çok ciddi bir stres bindirmesi yani kayalara uygulanan yükün artması söz konusu oldu.

Özellikle Maraş’tan, Hatay’ya kadar uzanan artçı depremler olarak niteleyebileceğimiz depremler oluyor.

Gerek 6 Şubat depremleri, gerek onu takip eden 20 Şubat Hatay depremi o faylarının önemli oranda hareket etmesine ve üzerlerinde yıllardır birikmiş olan stresin boşalmasına neden oldu.

Bu yörede, deprem olan bölgelerde bir daha deprem beklemediğimizi söyleyebilirim. Bu depremin olması bütün Anadolu’yu ciddi anlamda etkiledi. Deprem sayısının artmasına, Orta Anadolu’ya kadar uzanan geniş bir kesimin Doğu Anadolu’nun, Hakkari’den başlayan Hatay’a kadar uzanan fayın kuşağın sık sık deprem üretmesine neden oldu. O tarihten itibaren farklı bölgelerde ve büyüklükte depremler oluyor.

HANGİ BÖLGEDE DEPREM BEKLENİYOR?

Hakkâri’den başlayan bu kuşak bizim levha sınırı dediğimiz özellikle kayaların çok şiddetli deforme olduğu bir bölgeyi gösteriyor. Bu bölge içerisinde gerçekleşen depremler bizim için sürpriz olan depremler değildir.

Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’da ve Akdeniz’e yakın kesimlerde deprem etkinliği bir yılı aşan bir süredir devam ediyor. Bu belki bir yıl, belki birkaç yıl devam edecek. Bunların içerinden bazı depremlerin ise 5’in üzerine çıkmasını bekleniyoruz. Bu konuda yapılmış ciddi yayınlar var. Bunun dışında Akdeniz’de sürekli deprem oluyor. Özellikle Girit’ten başlayan ve Rodos’a gelen, oradan Antalya açıklarından Kıbrıs’a ve Hatay’a kadar uzanan. Bir kuşağımız var. Bu bir deprem kuşağı. Burada da depremler oluyor fakat özellikle geçtiğimiz günlerde yaşanan Antalya, Fethiye açıkları, Rodos depremi gibi depremler, derin depremler. Bunlar yüzeye çok etki etmiyorlar. 40-60 km derinde oluyor.

Batı Anadolu’ya baktığımız zaman dünyanın en sk deprem alan bölgelerinden bir tanesi. Son günlerde yaşandığımız önemli depremlerden bir tanesi Çanakkale Yenice’de gerçekleşen 4.9 büyüklüğündeki depremdi. Burası 1953 yılında kırılan bir fayın üzerinde geldi ve çok büyük deprem beklentisi yok.

Türkiye’de dün yaşadığımız sürpriz depremlerden biri Samsun depremi oldu. Samsun yöresi 1943’te Ladik’te olan bir depremle sarsılmıştı ama Karadeniz’in içerisinde bir fay olduğu ile ilgili bir bilgimiz yok. Bu bir fay veya deniz altındaki bir heyelanla üretilmiş olabilir.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Almanya’da İş Arayanlara Yeni Bir Fırsat: Come4work

Almanya’da İş Arayanlara Yeni Bir Fırs..

Almanya’da İş Arayanlara Yeni Bir Fırsat: Come4work
Danıştay'dan Kındılçeşme'deki plan revizyonuna iptal

Danıştay'dan Kındılçeşme'deki plan rev..

Danıştay'dan Kındılçeşme'deki plan revizyonuna iptal
Antalya'da sahte polis ve savcı operasyonu!

Antalya'da sahte polis ve savcı operas..

Antalya'da sahte polis ve savcı operasyonu!
Antalya'yı toz tabakası kapladı

Antalyayı toz tabakası kapladı

Antalya'yı toz tabakası kapladı
Serik Belediyesi'nden Kültür ve Turizm Bakanlığı'na dava!

Serik Belediyesi'nden Kültür ve Turizm..

Serik Belediyesi'nden Kültür ve Turizm Bakanlığı'na dava!
Son dakika: Eski Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Yılmaz ölü bulundu

Son dakika Eski Spordan Sorumlu Devlet..

Son dakika: Eski Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Yılmaz ölü bulundu