ATB Başkanı Çandır'dan uyarı! Antalya'da tarımda eleman sıkıntısı had safhaya ulaştı

21.03.2024 11:55

Antalya haber... Mart Ayı Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci başkanlığında yapıldı. Toplantıya eleman sıkıntısı damgasını vurgu. ATB Başkanı Ali Çandır, "Tarımda ve diğer birçok sektörde yaşanan eleman sıkıntısı had safhaya ulaştı" dedi.

ATB Başkanı Çandır'dan uyarı! Antalya'da tarımda eleman sıkıntısı had safhaya ulaştı

Antalya haber... Mart ayında Muratpaşa, Kepez, Aksu, Manavgat ve Alanya'da aşırı yağmur ve sel, Finike'de ise hortum meydana geldiğini, geçen hafta yine Kepez, Muratpaşa ve Aksu ilçelerinde dolu afeti yaşandığını anımsatan Başkan Çandır, İçişleri Bakanlığı'nın Kepez, Muratpaşa, Serik ve Aksu ilçelerini 'genel hayata etkili' afet bölgesi ilan ettiğini belirtti. Çandır, her ne kadar ürün arz güvenliği sekteye uğramasa da farklı zamanlarda yaşanan iki afette, toplam 26 mahalledeki 400 civarında üreticinin ve 1200 dönüm civarında alanın zarar gördüğünü belirtti. Son dönemde meydana gelen dolu, yağmur, sel ve hortum gibi iklim olaylarının genel hayatın yanı sıra üretimi de ciddi düzeyde etkilediğini kaydeden Çandır, “Son 1 ay içerisinde üreticilerimiz ciddi zarar gördü, örtüaltı alanlarımızda ve ekili tarlalarımızda önemli hasarlar meydana geldi ve ürün kayıpları yaşandı. Üreticilerimizin zararlarının telafi edilmesini diliyorum" diye konuştu.

'TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'

Antalya Ticaret Borsası'nın geleneksel hale getirdiği Kent Buluşmaları'nda CHP'nin Antalya Büyükşehir Belediye başkan adayı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'i konuk ettiklerini kaydeden Çandır, “Sayın Böcek, üyelerimize tarım ve kent ile ilgili çalışmaları ve önümüzdeki dönem projeleri hakkında bilgi verirken, üyelerimiz de kent ve tarımla ilgili sorunlarını ve taleplerini dile getirdi. Üyelerimiz ve tarım sektörü temsilcileriyle yaptığımız değerlendirme toplantılarından derlediğimiz 2 ana bölüm ve 32 maddeden oluşan Yerel Yönetimlere Tarım Raporu'muzu Muhittin Böcek'e sunduk" dedi. Çandır, Kent Buluşmaları'nda AK Parti'nin Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hakan Tütüncü'yü konuk edeceklerini belirterek, “Üyelerimizle, Sayın Tütüncü'nün kent ve tarım ile ilgili çalışmalarını ve projelerini dinleyeceğiz. Sorunları, önerileri ve taleplerimizi dile getirecek ve 'Yerel Yönetimlere Tarım Raporu'muzu Sayın Tütüncü'ye de sunacağız. Yerel seçimin ardından, seçilen başkanımızdan raporda yer alan talep ve beklentilerimizin takipçisi olacağız" dedi.

İŞÇİ SIKINTISINA TARIM MESLEK LİSESİ MODELİ

Tarımda ve diğer birçok sektörde yaşanan eleman sıkıntısının had safhaya ulaştığını, bütün sektörlerden işverenlerin eleman ihtiyacını dile getirdiğini kaydeden Başkan Çandır, “Tarımda da maalesef vasıflı ve vasıfsız iş gücüne ulaşmada, ciddi sıkıntılar var. Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz'ü ziyaret ederek, meslek liseleriyle ilgili görüş alışverişinde bulundum. Sektörümüzün, mesleki eğitim sisteminden beklentilerini ve meslek liselerinin tarıma nasıl istihdam sağlayacağı konusunda görüş ve önerilerimizi aktardım. Özetle, tarım meslek liselerinin sektörle işbirliği içerisinde, ihtiyaca yönelik daha işlevsel hale getirilmesi ve mezun olan öğrencileri sektöre kazandıracak bir modeli uygulamaya geçirmek için önerimizi genel müdürümüzle paylaştım" dedi.

'TARIMDA ÇOK İHRAÇ ETTİK AZ KAZANDIK'

İhracattaki genel yavaşlamaya dikkat çeken Çandır, 2023 yılında ülke genelinde toplam ihracat yüzde 2 azalırken, Antalya'nın ihracatının yüzde 9 arttığını, aynı dönemde tarım ihracatında, ülke genelindeki yüzde 2,8'lik artışa karşılık, Antalya tarım ihracatının yüzde 18,3 arttığını kaydetti. Çandır, “2023 ihracat miktarlarındaki artışta da ülkemiz genelinin üzerinde artış yaşadık" dedi. 2024 yılının ilk iki ayında Antalya ihracatında çok ilerleme kaydedilmediğine dikkat çeken Çandır, “Toplam ihracatta ülke genelindeki yüzde 7,1 artışa karşılık, Antalya'nın ihracatı yüzde 3,6 arttı. Tarım ihracatında ise kentimiz, uzun bir süredir yaşamadığı daralma yaşadı. İki aylık dönemde, ülkemiz genelindeki yüzde 15'i aşan artışa karşılık, Antalya tarım ihracatı yüzde 1,5 azaldı. Üstelik bu azalışa rağmen ihraç ettiğimiz tarım ürünleri miktarı yüzde 6'dan fazla artış gösterdi. Birim ihracat fiyatlarında ise düşüş oldu, yani daha fazla ihraç ettik, daha az kazandık" diye konuştu.

GIDA FİYATI DÜNYADA DÜŞÜYOR, BİZDE ARTIYOR

Başkan Çandır, tarım ve gıda ürünleri fiyatının dünyada düşerken, ülkemizde arttığını belirtirken, “Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre, dünyada gıda fiyatları son 25 aydır sürekli düşerken, bizde tam tersi bir eğilim söz konusu. Şubat ayı yıllık verilerine bakıldığında, FAO gıda fiyatları endeksi yıllık yüzde 10,1 düşerken, bizde bu endeks yüzde 72,2 arttı. Dünya genelinde gıda fiyatları düşmesine rağmen, ülkemizde neden yükseldiği sorusu, üzerinde dikkatle düşünmemiz gereken bir durumdur" dedi.

BORSA ORTAK OLDU

Mecliste, Antalya Ticaret Borsası'nın, 17 ticaret borsası ortaklığında kurulan Akdeniz Ürün Piyasası Aracı Kurumu Anonim Şirketi'ne ortaklığı üyelerin oybirliğiyle kabul edildi.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Antalya'da Valiliği'nden Kepez Belediyesi'ne resmi yazı! Seçime gidilecek

Antalya'da Valiliği'nden Kepez Belediy..

Antalya'da Valiliği'nden Kepez Belediyesi'ne resmi yazı! Seçime gidilecek
Antalya'da hava durumu! Meteorolojiden yağış ve toz aşımı uyarısı! 23.4.2024

Antalya'da hava durumu! Meteorolojiden..

Antalya'da hava durumu! Meteorolojiden yağış ve toz aşımı uyarısı! 23.4.2024
Muratpaşa’da 23 Nisan coşkusu! Birbirinden renkli gösterilerle kutladı

Muratpaşa’da 23 Nisan coşkusu! Birbiri..

Muratpaşa’da 23 Nisan coşkusu! Birbirinden renkli gösterilerle kutladı
Çocuklar Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü koltuğunda

Çocuklar Akdeniz Üniversitesi Rektörlü..

Çocuklar Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü koltuğunda
Altındaki düşüş yatırımcıyı endişelendirdi! Kayıp sürecek mi?

Altındaki düşüş yatırımcıyı endişelend..

Altındaki düşüş yatırımcıyı endişelendirdi! Kayıp sürecek mi?
Antalya'da çocuklar bayramını coşkuyla kutluyor

Antalyada çocuklar bayramını coşkuyla ..

Antalya'da çocuklar bayramını coşkuyla kutluyor