27.08.2014 / 06:17:49
5435 kez okundu

Dr. İsmail Baloğlu

ismailbaloglu@mygazete.com.tr

Tüm arşive ulaşmak için tıklayınız.

Nürnberg-Antalya kardeşliği...

1997 yılından beri  kardeş şehrimiz olan Nürnberg’ten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Bu kardeşliği kurmak, her iki şehirin de istekli olması nedeniyle çok zor olmadı. Kardeş olunduktan sonra da ilişkiler çok üstün düzeyde yürütüldü. Kardeş şehir antlaşmasına  Antalya adına imzayı atan zamanın belediye başkanı Hasan Subaşı’dan bugüne, 4 belediye başkanı ile, kardeş şehirler koordinatörü olarak çalıştım, hepsiyle tam bir uyum içerisinde güzel etkinlikler yaptık. Her iki belediye de o zamana kadar, kendilerinde olmayan, karşı taraftaki mevcut olumlu olan yön ve yöntemleri hayata geçirerek birbirlerini etkiledi. Antalya’ya tramvayların gelişi, dışilişkiler dairesinin kuruluşu, Antalya’da fuar kurma fikrinin alevlenmesi gibi olgularda Nürnberg modeli yadsınamaz. Kardeş şehirlik antlaşmasına Nürnberg adına imza atan, zamanın belediye başkanı Dr.Ludwig Scholz, bir Antalya ziyaretinde “İsmail, buradan bizim de öğreneceğimiz çok şey var“ demiş, özellikle turizm yatırımlarından etkilendiğini söylemişti. Nürnberg’teki resmi konuşmalarında da, bizim daha planlamasını bile iki senede bitiremeyeceğimiz 10 kilometrelik tramvay güzergahını Antalya 7 ayda işletmeye açtı diye her zaman övgüyle bahsetmişti.

Kardeş şehirliğin getirdiği olumlu yönlerden biri de, her iki şehirde yaşayan insanların geçekten birbirine yakınlaşmasıdır. Bu vesileyle, bir anımı anlatmak istiyorum.

Türkiye 1999 yılında üzücü  deprem olayıyla sarsılmış, üzerine güneydoğudaki terör olaylarının zirveye tırmanmasıyla ülkemize, aynı anda Antalya’ya gelen turist sayısında büyük bir düşüş yaşanmıştı. Zamanın İçişleri Bakanı Dr.Beckstein, büyük duyarlılık göstermiş, kendi partisinin milletvekilleri, belediye meclis üyeleri ve partililerden oluşan 40 kişilik bir grupla, Antalya’ya bir haftalık  dayanışma ziyaretine gelmişti.

Daha Almanya’da seyahate çıkarken basın ve televizyonlara,Türkiye’nin ne kadar güzel bir ülke olduğunu vurgulamış, Türkiye’nin  mükemmel bir tatil cenneti olduğunu söylemişti. Biraz daha ileri giderek,hiç kimsenin endişe duymadan gidebileceğini, hatta asayiş yönünden İspanya ve İtalya’dan daha güvenilir bir durumda olduğunu açıklamıştı. Antalya’ya iner inmez kaldığımız otele, ilgili ülkelerin büyükelçilerinin protestoya benzer telefonları geldiğinde, “Hiç kimseye bir haksızlık yapmak istemem ama elimde istatistikler var, Türkiye’deki kriminal olaylar sizin ülkelerinizdekilerden daha az, bakanlığımdan resmi rakamları size faksla iletecekler“ dediğine şahit oldum. Daha sonraki Türkiye seyahatlerinde, ATSO’ya bir ziyaretimizde o zamanki oda başkanı Menderes Türel, kardeş şehirliğin önemini vurgulamış ve yaptırdıkları istatistikte deprem sonraki yıllarda, sayılardaki belirgin düşüşe rağmen Antalya’ya gelen turistlerin hiç azalmadığı, hatta arttığı tek yerin Nürnberg ve çevresi olduğunun altını çizince bakan çok mutlu olmuştu.

Dr.Bekir Kumbul’un başkan iken Nürnberg’e yaptığı ziyarette, Antalya’ya senede yaklaşık 40 bin civarında göç olduğunu söylediğinde Nürnberg Belediye Başkanı Dr. Ulrich Maly, hayretler içinde kalmış, kendi şehrinin nüfusunun son 30 senede hep aynı kaldığını söylemişti. Belediyenin en önemli gelir kaynaklarından biri, 170.000 metrekarelik alana kurulu, yıllık 1,2 milyon ziyaretçiyi ağırlayan fuardır. Her sene yapılan ana konusu, silah, gıda, oyuncak, bahçecilik, tüketici fuarlarının yanısıra, turizm ve tatil fuarının özel bir ağırlığı vardır. Burada geçmişte 200 metrekarelik bir alanda Antalya ve Kemer birlikte bir çok kez temsil edildiler. Kardeş şehirliğin önemi burada da hep görülmüştür. Özellikle 2002 yılında  zamanın ATSO Başkanı Menderes Türel, çok büyük bir beceri ile, bin metrekarelik alanı kiralamış, Kemer Belediyesinin o zamanki başkanı Hasan Şeker’in de katılmasıyla ülkemiz, ``Merhaba Türkiye`` logosuyla partner olmuştur. Fuarın yöneticileri, o zaman yeni yaygınlaşan internet rezervasyonları nedeniyle sürekli düşen ziyaretçi sayısının,Türkiye’nin partner ülke olmasıyla birdenbire yüzde 20 artışını bugün bile anlatırlar. Bu konu Nürnberg’in en büyük gazetesinde kardeşşehrimiz Antalya’nın katkısı diye manşetten verildi.

Nürnberg’in güneybatısındaki 20 bin nüfuslu Schwabach kentini, o zamanki belediye başkanı Mustafa Gül’ün istekliliği ve kararlılığıyla, yoğun bir çalışmayla Kemer’e kardeş şehir yaptık. Bu iki şirin şehir de çok iyi bir uyumla kardeşlikte 16. yılına girdiler. Kardeş şehir antlaşmasını imzalayan Schwabach’ın şimdi emekli olan belediye başkanı Hartwig Reimann, başlangıçta pek istekli değildi. Bizim bir kardeşşehrimiz var, o da Fransa’dan diyerek bunun da  amacının 2. Dünya Savaşı sonrasındaki Fransız-Alman halkları arasındaki soğukluğu gidermek olduğunu söylüyor, başka kardeş şehir bize parasal yük de getirecektir diye ekliyordu. Önümüze engeller koydu, bir tanesi belediye meclis üyeleri ki, toplam 40 kişiydiler, hepsinin de evet demeleriydi, bunu başardığımızda daha fazla ısrarcı olmadı ve bu olayı sahiplendi. Reimann, Schwabach’ta arka arkaya 7 seçim kazanarak 38 yıl belediye başkanlığı yapmış unutulmayacak bir isimdir.

Kardeş olduktan yaklaşık 10 sene sonra bana söylediği sözü unutamıyorum.“Galiba iyi bir iş yaptık,Fransa’daki kardeş şehrimizden pek birşey duymuyoruz,resmi ziyaretler dışında, onlardan bize, bizden onlara giden pek yoktur ama yaklaşık her hafta mutlaka en az bir Schwabachlı beni ziyaret edip Kemer’den geldiğini bildiriyor, belediye başkanından veya oradaki tanıdıklarımdan selam getiriyor, inanılmaz mutlu oluyorum. “Türkiye hakında var olan müthiş bilgisi, kardeş şehirlikten sonra daha da arttı. Yerine göre inanılmaz şakacı olan bu güzel insandan bir  fıkrayı, hiçbir değişikliğe uğratmadan Galatasaraylı dostların hoşgörüsüne sığınarak aktarıyorum; Galatasaray kongresinde, yeni yapılan stadyum verilecek isim için öneriler veriliyor. Ali Sami Yen ismi kabul görüyor. Bir kişiden itiraz var. Stadyumlarımızda hep erkek ismi var, biz camia olarak farklılığımızı gösterelim,her zamanki gibi örnek ve öncü olalım. Müthiş bir alkış,müthiş bir tezahürat içerisinde öneri oylanıp kabul ediliyor. Yeni stadyumun ismi “Ali Sami Yen’in eşinin Stadyumu“

Bu arada Antalyaspor bizleri üzüp bir alt lige düşerken Nürnberg futbol takımı da gerçek kardeş olduğunu gösterip aynısını yaptı. Temennimiz  her iki takımımızın tekrar eski liglerine dönmesi ama Nürnberg lige hiç de iyi başlamadı.  Cumartesi günü, kendi sahasında ligte 3. maçını oynadı ve  2. Mağlubiyetini aldı. Maçta beraber olduğum Belediye Başkanı Dr. Maly’ye, dostum Mevlüt Yeni’nin isteği üzerine bu yazıyı hazırlayacağımı söyleyince tüm Antalya’ya da benden selam ve sevgiler gönder dedi, üzerimde kalmaması için isteğini yerine getiriyorum.

Yazımı bitirmeden son bir güzelliği de vurgulamak istiyorum. Antalya-Nürnberg kardeş şehirliliğinin her iki kentte kişisel dostluklar yanında birçok kuruluşların da beraberliğini, ortak çalışma alanlarını getirdiğini büyük bir mutlulukla gözlemliyorum. Daha da ötesi, bazı alanlarda kardeşlikler kuruldu. Buna en iyi örnek, Nürnberg Basın Kulübü ile Antalya Gazeteciler Cemiyetinin kardeşliğidir. Nürnberg Basın Kulübünün tek kardeşliğinin Antalya Gazetecileri ile olduğunu vurguluyor, başta Mevlüt Yeni olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu kardeşlik bu sene 10.yılını kutluyor. Bu vesile ile Antalya’ya kasım ayında aralarında orta Frankonya emniyet genel müdürünün de bulunduğu Basın Kulübü heyetinin, Başkan Dr. Zelnhefer ile birlikte geleceğini büyük bir zevkle duyurmak istiyorum.                        

Nürnberg’ten herkese binlerce selam ve sevgiler.

 

YASAL UYARI: "mygazete.com" haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları New World Media Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Etiketler :

DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ

*İsim *E-posta *Yorumunuz

Okuyucu Yorumları ( Toplam , 1 adet)

Vahit Ozdemir 04.07.2015 19:45:11

Antalya ile Nurnberg sehirlerinin kardes sehir olabilmeleri icin ilk calısmayı baslatan bendeniz Vahit Ozdemir 1996 yılında sahsi dostum Antalya Belediye Baskanı Sayın Hasan Subası Beyefendiyi telefonla arayarak resmen teklifimi ilettim Sayın Subası teklifime olumlu yaklastı Ben daha sonra esimin rahatsızlıgı dolayısıyla Houston Baskonsolosluguna tayin oldum Keyfiyeti yuksek bilgilerinize saygılarımla sunarım Vahit Ozdemir Ankara