59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
,
InterPress
13 Aralık 2014'te Alp Kırşan ile nikah masasına oturan...
Manken Didem Soydan, trafiğe takılmamak için toplu taşıma kullandı....
Ahmet Kural ve Sıla çifti İstanbul gecelerindeydi....
Gökçe Bahadır ve Efe Duru ilişkilerini sürpriz bir şekilde...
Survivor yarışmasıyla tanınan Sahra Işık, Survivor 2018'de yarışacağını açıkladı....
Hayko Cepkin’in, Altın Kelebek gecesinde canlı performans sergileyen Aleyna...
44. Pantene Altın Kelebek Ödülleri, pazar akşamı Zorlu PSM’de...
Fenerbahçe'nin yıldız futbolcusu Alper Potuk ile ünlü oyuncu Tuvana...
Demet Şener 11 yıllık eşi, 2 çocuğunun babası İbrahim...
44. Pantene Altın Kelebek Ödülleri bu akşam Zorlu PSM’de...
İki ünlü oyuncu Tolga Güleç ile Yeliz Şar bu...
Aşklarıyla yıllardır konuşulan Mustafa Sandal ve Emina Sandal'ın evlilikleri...
Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat ile işadamı Murat...
Türk asıllı Alman vatandaşı Pınar Dilek ile evlenen Tarkan...
Antalya'da 120 bin metrekare alanda inşa edilen 420 konutluk...
Dansçısı Ceren Yılmaz’ı sigortasız çalıştırdığı gerekçesiyle mahkemeye verilen Murat...
Bir giyim markasıyla 2.5 milyon TL’ye anlaşan Burak Özçivit,...
Antalya Ticaret ve Sanayi Odasının ana sponsorluğunda, Antalya Büyükşehir...

YAŞAM

Hayali çift kol nakli olmak

Konya'da annesinin hamile olduğunu bilmeden ilaç kullanması sonucu iki kolu bilek hizasında olmadan dünyaya gelen Alihan Kılıç, çift kol nakli olmak istiyor.

04.09.2017 15:00

Akşehir İlçesi Yunak Mahallesi'nde oturan Alihan Kılıç, annesi Pakize Kılıç'ın henüz hamileliğinin başındayken içtiği ilaç nedeniyle elleri bilek hizasında olmadan dünyaya geldi. Hayata sarılan Alihan Kılıç, Akşehir Şehit İsmail Cem Yakınlar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Bölümü 11'inci sınıf öğrencisi. Arkadaşlarıyla futbol oynuyor, bilgisayar ve telefon kullanıyor. Mesleki hedefi bilgisayar mühendisliği olan Alihan Kılıç, kol nakli olmak, sevdiğiyle el ele tutuşmak istiyor. Bir insanın yaptığı her şeyi yapabildiğini anlatan Alihan Kılıç, kol nakli olmak için Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'ne başvurdu. AÜ Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan'ın muayene ettiği Alihan Kılıç'ın nakil için şartlarının uygun olduğu belirlendi. Alihan Kılıç için nakil dosyası hazırlanırken, şimdi donör bekleniyor.
"TEK EKSİĞİM 10 PARMAK"
Kol nakli olmaya karar verdikten sonra Türkiye'nin ilk çift kol nakillileri Cihan Topal ve Mustafa Sağır'la defalarca telefonla görüşen Alihan Kılıç, bilgisayar kullanırken, kalem tutarken zorlandığını, bu nedenle kol nakli olmak istediğini söyledi. Normal bir insanın yaptığı hemen hemen her şeyi yaptığını anlatan Alihan Kılıç, "Tek eksiğim 10 parmak" dedi.
"HOCAMIZA GÜVEN" DEDİLER
Cihan Topal ve Mustafa Sağır'ın kendisini nakil için cesaretlendirdiğini vurgulayan Alihan Kılıç, "Kesin kararlıyım. Bu konuda basında çıkan haberleri okudum. Cihan Topal ve Mustafa Sağır'la telefonla görüştüm. Beni cesaretlendirdiler. 'Önce Allah'a sonra da Ömer hocamıza güven' dediler. Ben de bu amaçla Antalya'ya geldim" diye konuştu.
CUMHURBAŞKANI'NIN TALİMATIYLA GÖNDERİLDİ
Alihan Kılıç, kol nakli olmaya karar verdikten sonra Konya mitingi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüştüğünü ve yardım istediğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın her türlü yardımda bulunacaklarını bildirdiğini, bu konuda Konya Büyükşehir Belediyesi'ne talimat verdiğini kaydeden Kılıç, Antalya'ya da Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'in desteğiyle geldiğini vurguladı.
BÜTÜN DEĞERLER UYGUN
Okulda ve mahallede arkadaşlarıyla futbol oynadığını anlatan Alihan Kılıç, "Bir hafta önce tetkiklerim yapıldı. Akciğer grafisi, kalp ve diğer organlarımla ilgili incelemeler yapıldı, dosyam açıldı. Ömer hocam da nakil için uygun olduğumu söyledi. Bağış olursa nakil olacağım" dedi.
SOL ELİN BAŞ PARMAĞIYLA DOĞDU, ONU DA KESTİLER
Annesinin hamile olduğunu bilmeden rahatsızlığı nedeniyle doktora gittiğini, verilen ilaçları kullandığını, bu ilaçların etkisiyle kollarının bilek hizasından olmadan dünyaya geldiğine değinen Alihan Kılıç, "Sadece sol elimin baş parmağıyla doğmuşum. O parmağı da küçükken emdiğim için zayıflamış ve kesmişler" dedi. Akşehir'de çiftçilik yapan annesi, 2 erkek ve 3 kız kardeşiyle yaşadıklarını da anlatan Alihan Kılıç, babasının ise 7 yıl önce trafik kazasında yaşamını yitirdiğini söyledi. Alihan Kılıç, tüm ailesi ve arkadaşlarının nakil olması için dua ettiğini sözlerine ekledi.
DONÖR SAYISI ARTMALI
Prof. Dr. Ömer Özkan ise yaptığı ameliyat türlerinin yaygınlaşmasının beklendiğini söyledi. Kompozit doku nakli ameliyatlarının hastanın hayat kalitesini artırmak amacını taşıdığını ifade eden Prof. Dr. Ömer Özkan, "Tüm ameliyatlar özenle yapılıyor, ancak bu tür ameliyatlarda seçimin biraz daha dikkatli yapılması gerekiyor. Burada en önemli olan donör bulunması. Sadece bizde değil diğer hayat kurtaran böbrek, karaciğer, kalp gibi organ nakillerinde de aynı. Donör sayısı arttıkça bu tür ameliyatlar daha düzenli bir şekilde yapılacaktır. Bağışlayıcı bakımından çok iyi durumda değiliz. Biz dünyada canlıdan nakilleri en fazla yapan ülkelerden biriyiz, donör sıkıntısı sürekli dile getiriliyor. İnşallah gelecekte bunu da aşarız" dedi.

Erol AKKIR/ANTALYA, (DHA)

Yorumlar

Meating

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri