59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
,
InterPress
Oyuncu Hande Soral ve İsmail Demirci aileleri ve yakın...
Yeşilçam’ın Gamzeli Güzeli Bahar Öztan sosyal medya üzerinden açıklamalarda...
Yeşim Salkım'ın kızı Gizem Salkım, bir süredir birlikte olduğu...
7 yıllık evlilikleri 2 yıl önce biten şarkıcı Emre...
Evlendikten sonra Fahriye Evcen'in evinde oturmaya devam eden çiftin...
Beşiktaşlı futbolcu Caner Erkin'in eski eşi Asena Atalay'dan olan...
Endonezya ekibi Persela'nın kalecisi Huda, oynanan lig maçında başına...
Ses sanatçısı Faruk Tuncel’in kızı Berivan Tuncel evlendi....
‘Kurtlar Vadisi’ndeki ‘Abdülhey’ karakteriyle ünlenen Kenan Çoban, ikinci kez...
Başarılı oyuncu Ferit Aktuğ'un oynayacağı yeni dizi belli oldu....
Hamdi Alkan'ın 2012'de boşandığı Canan Hoşgör'den olan kızı Zeynep...
Muğla'nın Milas İlçesi'nde düğünlerde müzisyenlik yapan evli ve 2...
Türk Sanat Müziği'nin efsane sesi Semra İnanç, hayatını kaybetti....
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Gazipaşa’ya 18 milyon lira yatırım bedeli...
Yeme – içme sektörünün duayen isimlerinden şef Tolga Atalay,...
iPhone X, iPhone 8, Samsung Galaxy S8 ve Note...
Cem Yılmaz ve Ozan Güven'in ardından Erkan Petekkaya da...
Henüz dört günlük bebeği ağzı bağlı bir çöp poşetinin...

YAŞAM

Hayali çift kol nakli olmak

Konya'da annesinin hamile olduğunu bilmeden ilaç kullanması sonucu iki kolu bilek hizasında olmadan dünyaya gelen Alihan Kılıç, çift kol nakli olmak istiyor.

04.09.2017 15:00

Akşehir İlçesi Yunak Mahallesi'nde oturan Alihan Kılıç, annesi Pakize Kılıç'ın henüz hamileliğinin başındayken içtiği ilaç nedeniyle elleri bilek hizasında olmadan dünyaya geldi. Hayata sarılan Alihan Kılıç, Akşehir Şehit İsmail Cem Yakınlar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Bölümü 11'inci sınıf öğrencisi. Arkadaşlarıyla futbol oynuyor, bilgisayar ve telefon kullanıyor. Mesleki hedefi bilgisayar mühendisliği olan Alihan Kılıç, kol nakli olmak, sevdiğiyle el ele tutuşmak istiyor. Bir insanın yaptığı her şeyi yapabildiğini anlatan Alihan Kılıç, kol nakli olmak için Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'ne başvurdu. AÜ Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan'ın muayene ettiği Alihan Kılıç'ın nakil için şartlarının uygun olduğu belirlendi. Alihan Kılıç için nakil dosyası hazırlanırken, şimdi donör bekleniyor.
"TEK EKSİĞİM 10 PARMAK"
Kol nakli olmaya karar verdikten sonra Türkiye'nin ilk çift kol nakillileri Cihan Topal ve Mustafa Sağır'la defalarca telefonla görüşen Alihan Kılıç, bilgisayar kullanırken, kalem tutarken zorlandığını, bu nedenle kol nakli olmak istediğini söyledi. Normal bir insanın yaptığı hemen hemen her şeyi yaptığını anlatan Alihan Kılıç, "Tek eksiğim 10 parmak" dedi.
"HOCAMIZA GÜVEN" DEDİLER
Cihan Topal ve Mustafa Sağır'ın kendisini nakil için cesaretlendirdiğini vurgulayan Alihan Kılıç, "Kesin kararlıyım. Bu konuda basında çıkan haberleri okudum. Cihan Topal ve Mustafa Sağır'la telefonla görüştüm. Beni cesaretlendirdiler. 'Önce Allah'a sonra da Ömer hocamıza güven' dediler. Ben de bu amaçla Antalya'ya geldim" diye konuştu.
CUMHURBAŞKANI'NIN TALİMATIYLA GÖNDERİLDİ
Alihan Kılıç, kol nakli olmaya karar verdikten sonra Konya mitingi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüştüğünü ve yardım istediğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın her türlü yardımda bulunacaklarını bildirdiğini, bu konuda Konya Büyükşehir Belediyesi'ne talimat verdiğini kaydeden Kılıç, Antalya'ya da Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'in desteğiyle geldiğini vurguladı.
BÜTÜN DEĞERLER UYGUN
Okulda ve mahallede arkadaşlarıyla futbol oynadığını anlatan Alihan Kılıç, "Bir hafta önce tetkiklerim yapıldı. Akciğer grafisi, kalp ve diğer organlarımla ilgili incelemeler yapıldı, dosyam açıldı. Ömer hocam da nakil için uygun olduğumu söyledi. Bağış olursa nakil olacağım" dedi.
SOL ELİN BAŞ PARMAĞIYLA DOĞDU, ONU DA KESTİLER
Annesinin hamile olduğunu bilmeden rahatsızlığı nedeniyle doktora gittiğini, verilen ilaçları kullandığını, bu ilaçların etkisiyle kollarının bilek hizasından olmadan dünyaya geldiğine değinen Alihan Kılıç, "Sadece sol elimin baş parmağıyla doğmuşum. O parmağı da küçükken emdiğim için zayıflamış ve kesmişler" dedi. Akşehir'de çiftçilik yapan annesi, 2 erkek ve 3 kız kardeşiyle yaşadıklarını da anlatan Alihan Kılıç, babasının ise 7 yıl önce trafik kazasında yaşamını yitirdiğini söyledi. Alihan Kılıç, tüm ailesi ve arkadaşlarının nakil olması için dua ettiğini sözlerine ekledi.
DONÖR SAYISI ARTMALI
Prof. Dr. Ömer Özkan ise yaptığı ameliyat türlerinin yaygınlaşmasının beklendiğini söyledi. Kompozit doku nakli ameliyatlarının hastanın hayat kalitesini artırmak amacını taşıdığını ifade eden Prof. Dr. Ömer Özkan, "Tüm ameliyatlar özenle yapılıyor, ancak bu tür ameliyatlarda seçimin biraz daha dikkatli yapılması gerekiyor. Burada en önemli olan donör bulunması. Sadece bizde değil diğer hayat kurtaran böbrek, karaciğer, kalp gibi organ nakillerinde de aynı. Donör sayısı arttıkça bu tür ameliyatlar daha düzenli bir şekilde yapılacaktır. Bağışlayıcı bakımından çok iyi durumda değiliz. Biz dünyada canlıdan nakilleri en fazla yapan ülkelerden biriyiz, donör sıkıntısı sürekli dile getiriliyor. İnşallah gelecekte bunu da aşarız" dedi.

Erol AKKIR/ANTALYA, (DHA)

Yorumlar

Meating

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri