59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
,
InterPress
Tülin Şahin, Victoria Secret'in 29 Kasım'da Çin'de düzenleyeceği defilede...
Önümüzdeki yıl çekilmesi planlanan filmin başrolü için Beren Saat...
Balerin Evlin Avidor, bir marketten 150 liralık et çaldığı...
Fenerbahçe'nin İspanyol santrforu Soldado oyuna girdikten sonra 20 saniyede...
Oyuncu Burak Özçivit, bir giyim firmasının yeni yüzü oldu....
Cem Arsoy’la evli olan ünlü sunucu Zahide Yetiş’in 7...
Süperstar Ajda Pekkan, İngiliz basınında yer aldı....
Pelin Karahan ve eşi Bedri Güntay, Acun Medya Genel...
Kıvanç Tatlıtuğ, 79. ölüm yıldönümünde anılan Gazi Mustafa Kemal...
Sunucu Tanem Sivar'ın köpekleri zehirlenerek öldürüldükten sonra, hayvan haklarının...
Sangu'nun uzun süredir birlikte olduğu Yunus Özdiken'in, genç bir...
Türkiye’nin bu yılki Oscar adayı “Ayla", vizyondaki üçüncü haftasında...
Azra Akın, eşi Atakan Koru ile birlikte önceki akşam...
ABD’de 27 Kasım’da jürili duruşması başlayacak olan İran asıllı...
Yaklaşık iki hafta önce ters bir hareket sonucu ayak...
Hadise’nin ablası Hülya Açıkgöz bir dönem kız kardeşiyle aşk...
Engin Günaydın, senaryosunu Gülse Birsel’in yazdığı “Aile Arasında”nın setinde...
Şeyma Subaşı'yla ilgili montajlı videolar yaydıkları, Instagram paylaşımlarına hakaret...

YAŞAM

Uzmanlardan sıcaklık uyarısı

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Oktay, hava sıcaklığının 38 derecenin üzerinde olduğu Antalya'da sıcak krampları, bitkinliği ve çarpmaları konusunda tatilcileri uyardı.

19.07.2017 12:00

Sıcak kramplarının, kasların istem dışı ağrılı bir şekilde kasılmalarına neden olduğunu söyleyen Prof. Dr. Cem Oktay, "Sıklıkla baldır, kol, karın ve sırt kasları kasılır. Sıcak havada aşırı egzersizle beraber terleme yolu ile sıvı ve tuz kaybı nedenidir. İlk yardımda hastayı istirahat ettirmek, serinletmek ve elektrolit-karbonhidrat karışımı içeren sıvılar içirmek ön plandadır. Bu sıvılar meyve suları, süt veya sporcu içecekleri olarak satılan ve dengeli elektrolit solüsyonları içeren hazır ticari ürünlerdir. Ağrılı kasları germek, buz uygulamak veya masaj yapmak yararlı olabilir. Belirtiler kayboluncaya kadar egzersiz yapılmamalı" diye konuştu.

 

SICAK BİTKİNLİĞİ ÖLÜMCÜL OLABİLİR
Egzersize bağlı terleme yolu ile aşırı sıvı ve elektrolit kaybı sonucu 'sıcak bitkinliği' oluştuğunu söyleyen Prof. Dr. Cem Oktay, "Belirtiler çoğu kez aniden başlar. Bulantı, kusma, halsizlik, kas krampları, baş ağrısı, bitkinlik ve aşırı terleme görülür. Ciddi bir durumdur. Bir sonraki aşama olan sıcak çarpmasına hızla ilerleyebilir ve bu durum ölümcül olabilir. Sıcak bitkinliğinde hasta serin bir ortama alınmalı, yatırılmalı, elbiseleri mümkün olduğu düzeyde çıkartılmalı, ılık su püskürtülerek serinletilmeli, ılık karbonhidrat ve elektrolit içeren içecekler içmesi teşvik edilmelidir" diye konuştu.

 

 

 

 

ACİL DURUM SICAK ÇARPMASI

Sıcak çarpması olayının gerçek acil bir durum olduğunu söyleyen Prof. Dr. Cem Oktay, şöyle konuştu: "Bu durumda, artık santral sinir sistemi de etkilenmiştir. Bilinç değişikliği, sersemlik hissi, bayılma, sara nöbeti gibi belirtiler eklenir. Vücut sıcaklığı 40 derecenin üzerine çıkar. Terleme durmuştur. Cilt çok sıcak ve kırmızıdır. Tüm organ sistemleri hızla iflas etmeye, çalışmamaya başlar. Solunum başlangıçta derin ve nabız hızlıyken tedaviye başlanmazsa solunum yüzeyselleşir ve nabız yavaşlar, zayıflar. Bu durumda hemen 112 aranarak ambulans ve sağlık ekipleri çağırılmalıdır. İlk yardım olarak hemen hasta soğutulmaya başlanmalıdır, tercihen hasta ılık-soğuk su içine sokulmalıdır. Elbiseler çıkartılıp, ıslak çarşaf sarılıp klima veya vantilatör ile kişi soğutulmaya çalışılır veya sağlık ekibi gelinceye kadar spreyle ılık su kişi üzerine püskürtülebilir. Ateş düşürücü ilaç bu durumda etkili olmayacağından verilmesi gerekmez. Hastanede tedavi ve damardan sıvı verilmesi gereklidir, hasta ağızdan bir şey içirilmeye zorlanmamalıdır."

 

ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Öncelikle sıcak havalarda insanın kendisini korumasının önemini vurgulayan Prof. Dr. Oktay. "Hava durumunu ve yetkililerin uyarılarını takip edin. Özellikle 11.00 ile 16.00 saatleri arasında güneş altında kalınmamalı, aşırı egzersizden kaçınılmalı. Mümkün olduğunca klimalı alanlarda vakit geçirilmeli. Sıvı alınması ihmal edilmemeli. Sıvı almak için susamayı beklemeyin. Sıcak ortamda egzersiz yapıyorsanız, saatte 2-4 bardak su için. Alkol ve kafein içeren içecekler de aşırı miktarda alınmamalı. Vücuda sıkıca yapışmayan bol, dökümlü, pamuklu ve açık renkli elbiseler tercih edilmeli. Dışarı çıkmak zorundaysanız geniş siperli şapkalar giymek ve gözlük takmak, şemsiye kullanmak, yüksek koruyucu faktörlü güneş kremleri sürmek yararlıdır. Sıcak bitkinliği belirtileri hissedilmeye başlanırsa, hemen serin bir ortama geçmeli, klima veya vantilatör yardımı ile serinlemeye çalışılmalı" diye konuştu.

 

Erol AKKIR/ANTALYA

Yorumlar

Meating

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri