59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
,
InterPress
Bakırköy Spor Vakfı Sosyal Tesisleri’nin yıkımı esnasında Bakırköy Belediyesi...
Riyad yönetimi, 2018 yılında ülkede sinema yasağının kalkacağını bildirdi....
Fenerbahçe'nin yıldız futbolcusu Alper Potuk ile ünlü oyuncu Tuvana...
Demet Şener 11 yıllık eşi, 2 çocuğunun babası İbrahim...
44. Pantene Altın Kelebek Ödülleri bu akşam Zorlu PSM’de...
İki ünlü oyuncu Tolga Güleç ile Yeliz Şar bu...
Aşklarıyla yıllardır konuşulan Mustafa Sandal ve Emina Sandal'ın evlilikleri...
Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat ile işadamı Murat...
Türk asıllı Alman vatandaşı Pınar Dilek ile evlenen Tarkan...
Antalya'da 120 bin metrekare alanda inşa edilen 420 konutluk...
Dansçısı Ceren Yılmaz’ı sigortasız çalıştırdığı gerekçesiyle mahkemeye verilen Murat...
Bir giyim markasıyla 2.5 milyon TL’ye anlaşan Burak Özçivit,...
Antalya Ticaret ve Sanayi Odasının ana sponsorluğunda, Antalya Büyükşehir...
İki yıl önce yumurtalık kanseri teşhisi konan Bahar Korçan,...
Anadolu ve Ortadoğu Uluslararası Dostluk Derneği (AMEİFA), Antalya’daki engelli...
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları...
Deepo Outlet Alışveriş Merkezi tarafından organize edilen, Türkiye ile...
'Kim Milyoner Olmak İster?' yarışmasını sunan Murat Yıldırım, eşi...

TURİZM

‘Turizm katilleri’ dünyaya yayılıyor

Dünya denizlerinde yaşayan binlerce tür istilacı mikrop yosun ve hayvan, gemilerin balast suyuyla farklı denizlere taşınıp, bu denizlerdeki ekosistemleri yok ediyor ve turizme büyük darbeler vuruyor.

28.09.2017 11:47

Balast suyu gemiler tarafından düzenli olarak ve yapısal bütünlük için rutin olarak alınıyor. Alınan bu balast suyu, binlerce tür mikrop, yosun ve hayvanı içerebiliyor. Bunlar daha sonra dünyanın okyanuslarına taşınıyor ve yerli olmayan ekosistemlere salınıyorlar ve işte büyük istila böyle başlıyor.

DENİZ TİCARETİ BÜYÜDÜ

Geminin varış noktasında salınan balast suyu potansiyel olarak yeni istilacı sucul türleri getirebiliyor. Son yirmi yılda gemi ticareti ve trafik hacmi genişledi. İstilacı su canlılarının ait olmadığı başka ekosistemlere karışma olasılığı arttı. Bu istilacı su canlıları, daha önce yerel ekosistem, ekonomi ve altyapı için yıkıcı sonuçlar doğuran bazı olaylara yol açtı.

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) 2004 yılında, Birleşmiş Milletler’in gemi emniyeti ve güvenliği için küresel standartların geliştirilmesi, deniz çevresinin ve atmosferin zararlı etkilerinden korunması temelli sözleşmeleri devreye sokarak, gemilerin neden olduğu bu soruna çözüm bulmaya çalıştı. Yakın zamanda yapılan yeni düzenlemeler ile balast sularının varış noktasında gemiden tahliye edilmesinden hemen önce filtre edilmesi gibi çözüm önerileri gündemde.

Büyük ve olumsuz etkiye neden olan biyolojik istilacı deniz canlılarının bazı örnekleri yakından tanınıyor ancak dünya çapında kaydedilen yüzlerce başka istilacının varlığı da biliniyor ve inceleniyor.  Bazı kolera salgınlarının dahi balast suyu ile ilişkili olduğu belirtiliyor. Kimi istilacı canlılar zooplankton topluluğuna hakim olan ve balık ağlarını tıkayan, olumsuz etkilerle, çok büyük popülasyonlara ulaşabiliyorlar. Kimileri ise üreme amaçlı olarak toplu göç sürecine giriyor ve girdikleri nehirlerde erozyon ve siltasyona neden oluyor. Diğer canlıların yerel yok oluşlara neden olabiliyorlar. Kimileri de zararlı alglerin oluşmasına neden olabiliyor. Türlere bağlı olarak oksijen tükenmesi, toksinlerin ve mukoza yoluyla salınmasına neden olarak büyük miktarlarda deniz canlılarının yok olmasına neden olabiliyor. Kumsalları bozup, deniz turizmine olumsuz etki yapıyorlar. Kabuklu deniz ürünlerini kirletip, bu ürünleri yiyen insanları ağır hastalıklara yakalanmasına ve ölümlere neden olabiliyorlar. Çok hızlı üreyen bazı türlerde ticari olarak önemli balık türlerinin yaşam alanlarına giriyor ve besin kaynaklarını kurutuyor. Yumurtaları ve gençleri avlıyor.

Örnek olarak Kuzey Amerika tarak jölesi adıyla bilinen istilacı bir tür, uygun koşullar altında çok hızlı üreyerek, zooplanktonlar üzerinde aşırı besleniyor. Stokları azaltıyor, besin ağı ve ekosistem işlevini değiştiriyor. Bu deniz tarağının 90’lı yıllarda büyük ekonomik ve sosyal etkileri olan Karadeniz ve Azov denizindeki balıkçılığın çöküşüne önemli ölçüde katkıda bulunduğu belirtiliyor. Diğer bir örnek olarak zebra midyesi, habitat, ekosistem ve gıda ağını değiştiriyor. Altyapı ve gemilerde ciddi kirlenme sorunlarına yol açıyor. Su emme borularını, kanalları ve sulama hendeklerini tıkıyor. ABD’de 10 yılda yaklaşık 1 milyar dolarlık zarara yol açtığı ifade ediliyor. Asya yosunu vejetatif olarak ve sporların dağılması yoluyla hızla büyüyüp, yayılıyor. Yerli yosunları  ve deniz yaşamını değiştiriyor. Avrupa yeşil yengecine gelince, yerli yengeçlerle yarışıp yer değiştiriyor ve işgal edilen bölgelerde baskın bir tür haline geliyor. Geniş av hayvanları türlerini tüketiyor ve gelgit boyunca kayalık, kıyı ekosistemini değiştirebiliyor.

(Büşra Tanrıtanır / MYGazete.com )

Yorumlar

Meating

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri