59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
,
InterPress
Beşiktaşlı futbolcu Caner Erkin'in eski eşi Asena Atalay'dan olan...
Başarılı oyuncu Ferit Aktuğ'un oynayacağı yeni dizi belli oldu....
Yeşilçam’ın Gamzeli Güzeli Bahar Öztan sosyal medya üzerinden açıklamalarda...
Oyuncu Hande Soral ve İsmail Demirci aileleri ve yakın...
Yeşim Salkım'ın kızı Gizem Salkım, bir süredir birlikte olduğu...
Evlendikten sonra Fahriye Evcen'in evinde oturmaya devam eden çiftin...
Hamdi Alkan'ın 2012'de boşandığı Canan Hoşgör'den olan kızı Zeynep...
‘Kurtlar Vadisi’ndeki ‘Abdülhey’ karakteriyle ünlenen Kenan Çoban, ikinci kez...
Endonezya ekibi Persela'nın kalecisi Huda, oynanan lig maçında başına...
Muğla'nın Milas İlçesi'nde düğünlerde müzisyenlik yapan evli ve 2...
Türk Sanat Müziği'nin efsane sesi Semra İnanç, hayatını kaybetti....
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Gazipaşa’ya 18 milyon lira yatırım bedeli...
Yeme – içme sektörünün duayen isimlerinden şef Tolga Atalay,...
iPhone X, iPhone 8, Samsung Galaxy S8 ve Note...
Cem Yılmaz ve Ozan Güven'in ardından Erkan Petekkaya da...
Henüz dört günlük bebeği ağzı bağlı bir çöp poşetinin...
3 yıldır evli olan Serdar Ortaç ile Chloe Loughnan...
Sabah erken saatlerde alışveriş merkezine giden Galatasaraylı futbolcu Yasin...

TURİZM

Tarihi Finike evleri turizme kazandırılıyor

ANTALYA'nın Finike İlçesi'nde 150 yıllık geçmişe sahip ve çoğu kullanılmayan 33 ev, restorasyon çalışmalarının ardından turizme hizmet edecek.

30.08.2017 11:00

Cumhuriyet'in ilanıyla 1923 yılında belediye statüsüne kavuşan Antalya'nın Finike İlçesi'nde tarihi 150 yıl öncesine dayanan evlerde restorasyon çalışmaları yapılacak. Çoğu kullanılmayan, 10'u tescilli toplam 33 ev, eski kimliğine yeniden kavuşturulacak. Antalya Valiliği öncülüğünde gerçekleştirilecek projenin yapım işini Finike Belediyesi üstlenecek. Tarihi evlerin birinde de Atatürk sevgisi işlendi. 1 Ekim 1938 tarihinde yapılan evin duvarlarında, Atatürk ve İsmet İnönü'nün kabartmaları yer alıyor.

ANTALYA'NIN FINIKE ILCESI'NDE 150 YILLIK GECMISE SAHIP VE COGU KULLANILMAYAN 33 EV, RESTORASYON CALISMALARININ ARDINDAN TURIZME HIZMET EDECEK.(FOTO:HASAN DEMIRBAS/ANTALYA-DHA)

EVLERİN BÜYÜK BÖLÜMÜ TERK EDİLMİŞ

Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram, projenin yok olmaya başlayan tarihi eserlerin geleceğe kazandırılması amacı taşıdığını söyledi. Evlerin, geçmişine aykırı olmayacak şekilde giydirileceğini kaydeden Karabayram, aynı zamanda sokak çalışması yapılacağını aktardı. Karabayram, “Tescilli yapıların yanı sıra tescilsiz yapıların da geleneksel olarak giydirilmesi sağlanacak. Finike evleri turizme kazandırılacak, bu evler butik otel çerçevesinde değerlendirilecek. Bu yapılar geçmişteki depremler nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşamış. Yakın zamanda restorasyon çalışmaları başlayacak. Çatı örtüsüne kadar yenilenecek. Yapılar terk edilmiş durumda" diye konuştu.

ANTALYA'NIN FINIKE ILCESI'NDE 150 YILLIK GECMISE SAHIP VE COGU KULLANILMAYAN 33 EV, RESTORASYON CALISMALARININ ARDINDAN TURIZME HIZMET EDECEK.(FOTO:HASAN DEMIRBAS/ANTALYA-DHA)

RUMLAR DA YAŞAMIŞTI

Finike Belediye Başkanı Ak Partili Osman Kaan Sarıoğlu, bu evlerde mübadeleden önce Rumların da yaşadığını söyledi. Tarihi evleri kaybetme noktasına geldiklerini hatırlatan Sarıoğlu, “İskele mahallemizde de çok sayıda tarihi ev varmış ama sahip çıkılmadığı için bu evler artık yok. Eski yapılarımızı tekrar gün yüzüne çıkartıyoruz. Kullanarak korumayı insanımıza öğretmeye çalışıyoruz. Eski yapılarımızı koruyalım ve gelecek nesillere aktaralım istiyoruz. Evlerin turizme de katkısı olacaktır" dedi.

ANTALYA'NIN FINIKE ILCESI'NDE 150 YILLIK GECMISE SAHIP VE COGU KULLANILMAYAN 33 EV, RESTORASYON CALISMALARININ ARDINDAN TURIZME HIZMET EDECEK.(FOTO:HASAN DEMIRBAS/ANTALYA-DHA)

(Hasan DEMİRBAŞ / DHA)

Yorumlar

Meating

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri