59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
,
InterPress
Oyuncu Hande Soral ve İsmail Demirci aileleri ve yakın...
Yeşilçam’ın Gamzeli Güzeli Bahar Öztan sosyal medya üzerinden açıklamalarda...
Yeşim Salkım'ın kızı Gizem Salkım, bir süredir birlikte olduğu...
7 yıllık evlilikleri 2 yıl önce biten şarkıcı Emre...
Evlendikten sonra Fahriye Evcen'in evinde oturmaya devam eden çiftin...
Beşiktaşlı futbolcu Caner Erkin'in eski eşi Asena Atalay'dan olan...
Endonezya ekibi Persela'nın kalecisi Huda, oynanan lig maçında başına...
Ses sanatçısı Faruk Tuncel’in kızı Berivan Tuncel evlendi....
‘Kurtlar Vadisi’ndeki ‘Abdülhey’ karakteriyle ünlenen Kenan Çoban, ikinci kez...
Başarılı oyuncu Ferit Aktuğ'un oynayacağı yeni dizi belli oldu....
Hamdi Alkan'ın 2012'de boşandığı Canan Hoşgör'den olan kızı Zeynep...
Muğla'nın Milas İlçesi'nde düğünlerde müzisyenlik yapan evli ve 2...
Türk Sanat Müziği'nin efsane sesi Semra İnanç, hayatını kaybetti....
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Gazipaşa’ya 18 milyon lira yatırım bedeli...
Yeme – içme sektörünün duayen isimlerinden şef Tolga Atalay,...
iPhone X, iPhone 8, Samsung Galaxy S8 ve Note...
Cem Yılmaz ve Ozan Güven'in ardından Erkan Petekkaya da...
Henüz dört günlük bebeği ağzı bağlı bir çöp poşetinin...

TURİZM

Turizmciler Almanya krizini değerlendirdi

Antalyalı turizmciler son dönemde yaşanan Almanya krizini ve Bild gazetesinin bugün manşet yaptığı

21.07.2017 16:00

Almanya’nın en büyük günlük gazetelerinden ‘Bild’ bugünkü sayısında Almanya –Türkiye arsında yaşanan krizi manşete taşıdı. Gazete manşetinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı kullanarak "Erdoğan artık tatilcileri mi tutukluyor" başlığını yer verdi

Almanya’nın en büyük gazetelerinden Bild’e bir kınamada Antalyalı turizmcilerden geldi. Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı ve Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen, hem Bild gazetesindeki manşeti hem de Almanya krizi ile ilgili MYGazete.com’a özel açıklamalarda bulundu.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık yaptığı açıklamada,  "Turizm ve turizm endüstrisini bu siyasi gerginliklere malzeme yapmamak lazım. Alman Acentalar Birliği bugün çok sağduyulu bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya bakıldığında Türkiye’ye gitmeyin diye bir uyarı da yok. Bence bu olayı daha fazla tırmandırmamak gerekiyor. Çünkü, bu ne bizim çıkarımıza ne de Almanların çıkarına olur. Seyahat uyarılarının haddini aşmaması gerekiyor. Bugüne  kadar yayınlanan uyarıların büyük bir kısmı genellikle 'güvenlik' esaslıydı.  Ancak olay başka boyutlara ulaştı. Medyanın buradaki tavrı çok önemli. Kamuoyunda nasıl bir etki yaratılmak istenirse haber öyle veriliyor. Bild attığı başlıkla turistlere "Türkiye'ye gitmeyin!" mesajı veriyor. Bild gazetesinin yapmış olduğu haberi kınıyor ve yanlış buluyorum " dedi.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı ise, "Almanya, Türkiye'nin birinci kaynak pazarı ve 30-40 yıllık bir turizm birlikteliği var. Hem iki ülkenin vatandaşları arasında hem de tatil ve ticari anlamında. Genel anlamda halklar arasında bir problem yok. Dolayısıyla biz turizmin siyaset dışı kalmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen, Türkiye’nin Almanya ile yaşadığı krizi ile ilgili şu açıklamalarda bulundu. Başkan Şen, ‘Aslında bu tamamen politik bir konu. Türkiye’nin kadim dostları ile sert yaklaşımlar içerisinde olmasını doğru bulmuyorum. Bazı konularda ülkemizin de yanlış yaptığını düşünüyorum. Bizim ülkemizde olduğu gibi Dünyada da gerçekleri yazan ve olayları çarpıtan gazeteler vardır. Biz Bild gazetesinin ne olduğunu neye hizmet ettiğini çok iyi biliyoruz. Medya bir silah gibidir kullanıcısının amacına göre şekillenir. İyi kullanıcı ile iyiye kötü kullanıcı ile kötülüğe hizmet eder. Fakat Türkiye’nin bu konularda çok hassas davranması gerekiyor. Almanya’da yaşayan yaklaşık 5 milyon gurbetçi vatandaşımız var. Adımlar atılırken onlarında düşünülmesi lazım. Turizm açısından değerlendirdiğimiz de ise turizm böyle olaylarda ortamları yumuşatır. Ülkemiz Almanya’dan binlerce turist geliyor. Gelen turistlerle de hiçbir problem sıkıntı yaşanmıyor.  Turizmi politikayla da karıştırmamak gerekiyor. Politikacılarımızın da bu konularda turizm gibi yumuşatıcı olmalıdır” ifadelerini kullandı.  

(Emre Gündoğdu - Büşra Tanrıtanır MYGazete.com )

Yorumlar

Meating

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri