59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
,
InterPress
13 Aralık 2014'te Alp Kırşan ile nikah masasına oturan...
Manken Didem Soydan, trafiğe takılmamak için toplu taşıma kullandı....
Ahmet Kural ve Sıla çifti İstanbul gecelerindeydi....
Gökçe Bahadır ve Efe Duru ilişkilerini sürpriz bir şekilde...
Survivor yarışmasıyla tanınan Sahra Işık, Survivor 2018'de yarışacağını açıkladı....
Hayko Cepkin’in, Altın Kelebek gecesinde canlı performans sergileyen Aleyna...
44. Pantene Altın Kelebek Ödülleri, pazar akşamı Zorlu PSM’de...
Fenerbahçe'nin yıldız futbolcusu Alper Potuk ile ünlü oyuncu Tuvana...
Demet Şener 11 yıllık eşi, 2 çocuğunun babası İbrahim...
44. Pantene Altın Kelebek Ödülleri bu akşam Zorlu PSM’de...
İki ünlü oyuncu Tolga Güleç ile Yeliz Şar bu...
Aşklarıyla yıllardır konuşulan Mustafa Sandal ve Emina Sandal'ın evlilikleri...
Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat ile işadamı Murat...
Türk asıllı Alman vatandaşı Pınar Dilek ile evlenen Tarkan...
Antalya'da 120 bin metrekare alanda inşa edilen 420 konutluk...
Dansçısı Ceren Yılmaz’ı sigortasız çalıştırdığı gerekçesiyle mahkemeye verilen Murat...
Bir giyim markasıyla 2.5 milyon TL’ye anlaşan Burak Özçivit,...
Antalya Ticaret ve Sanayi Odasının ana sponsorluğunda, Antalya Büyükşehir...

TURİZM

Turizmciler Almanya krizini değerlendirdi

Antalyalı turizmciler son dönemde yaşanan Almanya krizini ve Bild gazetesinin bugün manşet yaptığı

21.07.2017 16:00

Almanya’nın en büyük günlük gazetelerinden ‘Bild’ bugünkü sayısında Almanya –Türkiye arsında yaşanan krizi manşete taşıdı. Gazete manşetinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı kullanarak "Erdoğan artık tatilcileri mi tutukluyor" başlığını yer verdi

Almanya’nın en büyük gazetelerinden Bild’e bir kınamada Antalyalı turizmcilerden geldi. Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı ve Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen, hem Bild gazetesindeki manşeti hem de Almanya krizi ile ilgili MYGazete.com’a özel açıklamalarda bulundu.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık yaptığı açıklamada,  "Turizm ve turizm endüstrisini bu siyasi gerginliklere malzeme yapmamak lazım. Alman Acentalar Birliği bugün çok sağduyulu bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya bakıldığında Türkiye’ye gitmeyin diye bir uyarı da yok. Bence bu olayı daha fazla tırmandırmamak gerekiyor. Çünkü, bu ne bizim çıkarımıza ne de Almanların çıkarına olur. Seyahat uyarılarının haddini aşmaması gerekiyor. Bugüne  kadar yayınlanan uyarıların büyük bir kısmı genellikle 'güvenlik' esaslıydı.  Ancak olay başka boyutlara ulaştı. Medyanın buradaki tavrı çok önemli. Kamuoyunda nasıl bir etki yaratılmak istenirse haber öyle veriliyor. Bild attığı başlıkla turistlere "Türkiye'ye gitmeyin!" mesajı veriyor. Bild gazetesinin yapmış olduğu haberi kınıyor ve yanlış buluyorum " dedi.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı ise, "Almanya, Türkiye'nin birinci kaynak pazarı ve 30-40 yıllık bir turizm birlikteliği var. Hem iki ülkenin vatandaşları arasında hem de tatil ve ticari anlamında. Genel anlamda halklar arasında bir problem yok. Dolayısıyla biz turizmin siyaset dışı kalmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen, Türkiye’nin Almanya ile yaşadığı krizi ile ilgili şu açıklamalarda bulundu. Başkan Şen, ‘Aslında bu tamamen politik bir konu. Türkiye’nin kadim dostları ile sert yaklaşımlar içerisinde olmasını doğru bulmuyorum. Bazı konularda ülkemizin de yanlış yaptığını düşünüyorum. Bizim ülkemizde olduğu gibi Dünyada da gerçekleri yazan ve olayları çarpıtan gazeteler vardır. Biz Bild gazetesinin ne olduğunu neye hizmet ettiğini çok iyi biliyoruz. Medya bir silah gibidir kullanıcısının amacına göre şekillenir. İyi kullanıcı ile iyiye kötü kullanıcı ile kötülüğe hizmet eder. Fakat Türkiye’nin bu konularda çok hassas davranması gerekiyor. Almanya’da yaşayan yaklaşık 5 milyon gurbetçi vatandaşımız var. Adımlar atılırken onlarında düşünülmesi lazım. Turizm açısından değerlendirdiğimiz de ise turizm böyle olaylarda ortamları yumuşatır. Ülkemiz Almanya’dan binlerce turist geliyor. Gelen turistlerle de hiçbir problem sıkıntı yaşanmıyor.  Turizmi politikayla da karıştırmamak gerekiyor. Politikacılarımızın da bu konularda turizm gibi yumuşatıcı olmalıdır” ifadelerini kullandı.  

(Emre Gündoğdu - Büşra Tanrıtanır MYGazete.com )

Yorumlar

Meating

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri