59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
,
InterPress
Bakırköy Spor Vakfı Sosyal Tesisleri’nin yıkımı esnasında Bakırköy Belediyesi...
Riyad yönetimi, 2018 yılında ülkede sinema yasağının kalkacağını bildirdi....
Fenerbahçe'nin yıldız futbolcusu Alper Potuk ile ünlü oyuncu Tuvana...
Demet Şener 11 yıllık eşi, 2 çocuğunun babası İbrahim...
44. Pantene Altın Kelebek Ödülleri bu akşam Zorlu PSM’de...
İki ünlü oyuncu Tolga Güleç ile Yeliz Şar bu...
Aşklarıyla yıllardır konuşulan Mustafa Sandal ve Emina Sandal'ın evlilikleri...
Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat ile işadamı Murat...
Türk asıllı Alman vatandaşı Pınar Dilek ile evlenen Tarkan...
Antalya'da 120 bin metrekare alanda inşa edilen 420 konutluk...
Dansçısı Ceren Yılmaz’ı sigortasız çalıştırdığı gerekçesiyle mahkemeye verilen Murat...
Bir giyim markasıyla 2.5 milyon TL’ye anlaşan Burak Özçivit,...
Antalya Ticaret ve Sanayi Odasının ana sponsorluğunda, Antalya Büyükşehir...
İki yıl önce yumurtalık kanseri teşhisi konan Bahar Korçan,...
Anadolu ve Ortadoğu Uluslararası Dostluk Derneği (AMEİFA), Antalya’daki engelli...
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları...
Deepo Outlet Alışveriş Merkezi tarafından organize edilen, Türkiye ile...
'Kim Milyoner Olmak İster?' yarışmasını sunan Murat Yıldırım, eşi...

TURİZM

'ZEHİRLENDİM' SENARYOSUNA CEZA

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, İngiliz turistlerin Türkiye tatili dönüşünde otelde gıda zehirlenmesi yaşadığı iddiasıyla, gerçek dışı hastalık bildirimi halinde yasal işlem yapılacağını duyurdu.

29.06.2017 11:00

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, İngiliz turistlerin Türkiye tatili dönüşünde otelde gıda zehirlenmesi yaşadığı iddiasıyla tur operatörleri aleyhine açtıkları davalarda 5- 15 bin pound arasında tazminatlar kazanması ve açılan dava sayısının ciddi boyuta ulaşması üzerine vatandaşlarına, gerçek dışı hastalık bildirimi halinde yasal işlem yapılacağını duyurdu.

Türkiye'ye seyahat eden İngiliz turistlerin özellikle son iki yıldır tatil dönüşünde 'gıda zehirlenmesi' şikayetiyle İngiltere'de tatil ücretinin 10 katını aşan düzeylerde açtıkları tazminat davaları, tur operatörleri ve otelcileri isyan ettirdi. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ile Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği'nin (AKTOB) İngiltere Büyükelçiliği ile temasları sonunda  İngiltere Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarına uyarıda bulundu. Uyarıda, Türkiye'ye seyahat edecek İngiliz vatandaşlarına, gerçek dışı hastalık bildirimi halinde İngiltere ve Türkiye'de yasal işlem yapılacağı duyuruldu.

DAVALARA KARŞI ÖNLEM

AKTOB, yaklaşık 2 yıldır devam eden bu önemli sorunla ilgili tüm üyelerine duyuru yaparak, İngiliz turistlerin açtıkları davalarla ilgili sorun yaşayanlardan geri dönüş yapmalarını talep etti. Bu şekilde açılan tüm davalar belirlenecek ve kaybedilen haksız tazminatlarla ilgili çalışma yürütülecek.

İngiltere Büyükelçiliği ve ilgili birimlerle yapılan görüşmeler neticesinde de sahte hastalık nedeniyle açılan davalara ilişkin gerekli hukuki girişimlerde bulunulacak. Bununla ilgili itiraz süreçlerinde kullanılması amacıyla örnek bir uyarı yazısı ve otellerin doldurabileceği bir form da hazırlandı.

TURKIYE'YE SEYAHAT EDEN INGILIZ TURISTLERIN OZELLIKLE SON IKI YILDIR TATIL DONUSUNDE GIDA ZEHIRLENMESI SIKAYETIYLE INGILTERE'DE TATIL UCRETININ 10 KATINI ASAN DUZEYLERDE ACTIKLARI TAZMINAT DAVALARI, TUR OPERATORLERI VE OTELLERI ISYAN ETTIRDI. AKTOB BASKANI ERKAN YAGCI, BU OLAYIN ONEMLI BIR SORUN TESKIL ETTIGINI VE INGILIZ TURISTLERIN BIR ALISKANLIGA DONUSTURDUGUNU BELIRTTI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

'OTELDE ZEHİRLENDİK' DİYE DAVA AÇIYORLAR

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, bu olayın önemli bir sorun haline geldiğini ve İngiliz turistlerin bir alışkanlığa dönüştürdüğünü belirtti. Erkan Yağcı, bu aldatmacanın İspanya ve Portekiz'de başladığını, Türkiye için de son 2 yıldır büyük bir soruna dönüştüğünü söyledi. İngiliz turistlerin ülkelerine döndükten sonra, 'otelde midemiz bozuldu' ya da 'gıda zehirlenmesi yaşadık' diye tazminat talebinde bulunduğunu aktaran Erkan Yağcı şöyle dedi:

“Bu normal tatil destinasyonlarında olabilecek şeyler. Ama artık bu durum yanıltıcı bir şekilde iddia edilip, tatil parasını geri koparma noktasında bir model oluşturmaya başladı. Artık İspanya ve Portekiz'de tahammül edilemeyecek noktaya geldi. Çünkü bu durumda avukatlar, hukuk büroları devreye giriyor. Adam 800- 900 poundluk tatile geliyor ve karşılığında 5- 10 bin poundluk tazminat talebi oluyor. Nedeni de yediklerinden kaynaklı gıda zehirlenmesi. Ama bunun bir ispatı da yok, oteldeyken şikayeti de yok."

İKİ YILDIR TÜRKİYE'DE CİDDİ SORUN

İngiltere'deki sistemin açıklarından kaynaklanan bir problem olduğunu anlatan Yağcı sözlerini şöyle sürdürdü:

“İki yıldır da Türkiye'de bu problem yaşanıyor. Özellikle Antalya'da son 1- 1.5 yılda ciddi anlamda şahsen tanık olduk. Gidiyor otelden, 1 yıl geçmiş ve size bir yazı geliyor, 'oteldeyken şundan-bundan dolayı midem bozuldu, şu kadar para tazminat istiyorum' diye. Ve bu sadece İngiliz turistin yaptığı bir hak iddiasına dönüştü. En sonunda İspanya ve Portekiz ve oradaki İngiliz tur operatörleri bunu sorun haline getirdi. İngiltere Dışişleri ve Adalet bakanlıklarıyla görüşüldü. Bu durum hem tur operatörlerini hem otelcileri zor durumda bırakıyor."

1000 KİŞİ YEMEK YİYOR SADECE İNGİLİZLER ŞİKAYETÇİ

Bu şikayetin sadece İngiliz turistlerden geldiğini belirten AKTOB Başkanı Yağcışöyle konuştu:

“Otelde 1000 insan yemek yiyor, sadece İngiliz turistten şikayet geliyor. En sonunda İngiltere Dışişleri Bakanlığı da 'gerçekten sorun yaşadıysanız bunu otelde rapor edin, doktora gidin, aksi takdirde yanıltıcı bilgi veriyorsanız da hakkınızda suç duyurusunda bulunacağız' diye bir açıklama yaptı. Gerçekten problem yaşamışlarsa gelsinler oteldeki doktora görünsün ve orada raporlansın. Ama döndükten 6 ay, 1 sene sonra oradaki açıkları kullanarak yapmaları bizim için haksızlık." 

15 BİN POUND TAZMİNAT İSTİYORLAR

Müşterinin kendi yaptığı sözleşmeye göre İngiltere'deki Thomas Cook, TUI gibi tur operatörlerine dava açtığını anlatan Erkan Yağcı, “Bizim de tur operatörleriyle anlaşmalarımız gereği, kaybettikleri tazminatları bize, otellere rücu etme hakkı var. Bu davalarda 5 bin pound'dan başlayıp 15 bin pound'a kadar çıkabilen tazminat durumu da oluşuyor. Tatil ücretinin 10 katını geri alıyor" dedi.

Mehmet ÇINAR / ANTALYA

Yorumlar

Meating

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri