59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
,
InterPress
13 Aralık 2014'te Alp Kırşan ile nikah masasına oturan...
Manken Didem Soydan, trafiğe takılmamak için toplu taşıma kullandı....
Ahmet Kural ve Sıla çifti İstanbul gecelerindeydi....
Gökçe Bahadır ve Efe Duru ilişkilerini sürpriz bir şekilde...
Survivor yarışmasıyla tanınan Sahra Işık, Survivor 2018'de yarışacağını açıkladı....
Hayko Cepkin’in, Altın Kelebek gecesinde canlı performans sergileyen Aleyna...
44. Pantene Altın Kelebek Ödülleri, pazar akşamı Zorlu PSM’de...
Fenerbahçe'nin yıldız futbolcusu Alper Potuk ile ünlü oyuncu Tuvana...
Demet Şener 11 yıllık eşi, 2 çocuğunun babası İbrahim...
44. Pantene Altın Kelebek Ödülleri bu akşam Zorlu PSM’de...
İki ünlü oyuncu Tolga Güleç ile Yeliz Şar bu...
Aşklarıyla yıllardır konuşulan Mustafa Sandal ve Emina Sandal'ın evlilikleri...
Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat ile işadamı Murat...
Türk asıllı Alman vatandaşı Pınar Dilek ile evlenen Tarkan...
Antalya'da 120 bin metrekare alanda inşa edilen 420 konutluk...
Dansçısı Ceren Yılmaz’ı sigortasız çalıştırdığı gerekçesiyle mahkemeye verilen Murat...
Bir giyim markasıyla 2.5 milyon TL’ye anlaşan Burak Özçivit,...
Antalya Ticaret ve Sanayi Odasının ana sponsorluğunda, Antalya Büyükşehir...

TEKNOLOJİ

TÜRKİYE´DE EN ÇOK ETİKETLENEN KELİME!

SOSYAL medyada Türk kullanıcılar tarafından son birkaç ayda, ´e-nazar´a karşı korunma amacı ile 2 milyona yakın etiketleme yapıldı.

13.04.2017 17:00

Fotoğraf paylaşım uygulaması olan Instagram üzerinden yapılan araştırmaya göre, en çok etiketlenen kelimelerin başında 1 milyon 500 bin ile ´maşallah´ geliyor. Kullanıcıların nazar değmesinden en çok korktukları listenin birinci sırasında çocuklar bulunuyor.

İzmir´deki Yaşar Üniversitesi´nin İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğretim üyesi Yard.Doç.Dr. Ayda Sabuncuoğlu´nun Instagram uygulaması üzerinden yaptığı araştırmaya göre; İnsanlar, sosyal hayatları içerisinde kullandıkları kültürel alışkanlıkları sanal ortama da taşıyor. Yard.Doç.Dr. Ayda Sabuncuoğlu, insanların sosyal medya profillerinde ´kıskanılası hayatları resmederek´ çevrelerinden beğeni almaya çalıştıklarını, bunu yaparken ´nazar değer´ korkusuna kapıldıklarını belirterek şunları söyledi:

"Sosyal medyanın temeli insanların birbirlerine kendi hayatlarını göstermesidir. İnsanlar bu paylaşımları sosyal medya hesaplarından yaparken kendilerini takip eden kişilere hayatlarını kıskandıracak şekilde sunuyorlar. Yaptıkları bir yemeğin, yılda bir defa gidebildikleri bir tatilin fotoğraflarını, kaldıkları otel, yaptıkları spor aktiviteleri ya da sevdikleri kişilerle en mutlu oldukları anların fotoğraflarını paylaşıyor. Dolayısıyla insanlar kendi hayatlarını bir filtreden geçirerek çevrelerinden beğeni toplayabilecek şekilde başka insanlara gösteriyor. Fakat burada bir çelişki oluşuyor. İnsanlar sosyal medyada beğeni toplayabilecekleri paylaşımlar yaparken diğer taraftan yine toplum kültürünün kendilerine öğretmiş olduğu kavramlarla korkuya kapılıyor. Profilinde diğer insanları kıskandıracak fotoğraflarını paylaşan bir sosyal medya kullanıcısı bu kez ´nazar değer mi´ korkusuna kapılıp yine kültürün öğretmiş olduğu bazı önlemler almaya başlıyor ve paylaşımlarını ´maşallah´, ´nazar değmesin´ gibi kelimelerle etiketleyerek nazarın yaratabileceğine inandıkları olumsuz durumlardan korunmaya çalışıyor."

NAZAR KORKUSU HESAP KAPATTIRIYOR

Yard.Doç.Dr. Ayda Sabuncuoğlu bazı kullanıcılarının ´nazar değer´ korkusu ile sosyal medya hesaplarını kapatabildiğini anlatırken, "Nazar değer´ korkusu bazı kullanıcılarda daha baskın hale gelerek hesaplarını kapatma noktasına kadar gidebiliyor. Özellikle hayatlarında bulunan ve kaybedilmesinden korkulan konularda insanlar, başkalarının nazarı değer korkusuyla sosyal medya hesaplarını dondurabiliyor ve hatta tamamen kapatabiliyor" dedi.

Ayrıca araştırma, sosyal medya kullanıcılarının en çok çocuklarına nazar değebileceğinden korktuklarını gösteriyor. Listede yer alan ve sosyal medya kullanıcılarında ´nazar değer´ korkusu yaratan diğer konular ise; aile, eş, sevgili, dostlar, gezilen yerler, evcil hayvanlar, yemek ve sahip olunan arabalar olarak dikkat çekiyor.

NAZARA KARŞI KULLANILAN ETİKETLERDEN BİRKAÇI VE KULLANIM SAYILARI

Etiket: Kullanım sayısı:

#maşallah (#masallah) 1.5 milyon

#maşallahbize 52 bin

#maşallahsana 19 bin

#allahnazarlardankorusun 10 bin

#masallahdemeyiunutmayın 4 bin

Yorumlar

Meating

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri