59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
Oyuncu Ahmet Kural, sevgilisi Sıla Gençoğlu ile fotoğrafını paylaşıp...
Yaz saati uygulamasının devam etmesinden dolayı, İstanbul'da sabahçılar en...
Genç şarkıcı Lider Şahin, babası Selami Şahin’in sahnesi öncesi...
Şarkıcı Nevin'le kısa süreli bir ilişki yaşayan Mehmet Ali...
Şeyma Subaşı, en çok merak edilen soruya Instagram'dan yanıt...
Radyo Programcısı Adem Metan, Radyo Viva’daki programında sevilen oyuncu...
Ünlü sanatçı Yıldız Tilbe'nin dün akşam saatlerinde evinde hap...
Konser yoğunluğu nedeniyle asıl mesleği olan doktorluk kariyerine ara...
Salı günü Acıbadem Fulya Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’ne transfer...
Türkiye’nin ilk güneş enerjili stadyum olma özelliğini taşıyan Antalya...
İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan...
Hizmet puanı yetersizliği sebebiyle eş durumundan tayin talebi kabul...
Cumhurbaşkanı Erdoğan sinyali verdi, TEOG’dan sonra LYS de kalkıyor....
Sık sık hızlı aşk trafiğiyle gündeme gelen Mehmet Ali...
ANTALYA'nın Finike İlçesi'nde doğaya zarar veren taş ve mermer...
Müzisyen Erdem Kınay’ın, 2014’te evlendiği Sinem Kınay’a ihanet ettiği,...
Zehra Çilingiroğlu, annesi Hülya Avşar’ın geçen yıl kendisine hediye...
Pastel Film’in yeni projesinde bir pavyon şarkıcısına hayat verecek...

POLİTİKA

'DAEŞ eşittir FETÖ, o da eşittir PKK'

Türkiye-AB Bakanlar Düzeyinde Siyasi Diyalog Toplantısı'na, AB Bakanı Ömer Çelik ile birlikte katılan Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, ortak basın toplantısı düzenledi.

26.07.2017 00:00

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Türkiye-AB Bakanlar Düzeyinde Siyasi Diyalog Toplantısına katılmak üzere Brüksel´e gitti.

Türkiye - AB Bakanlar Düzeyinde Siyasi Diyalog Toplantısı'na katılan Çelik ve Çavuşoğlu, programlarına Avrupa Birliği yetkilileriyle çalışma yemeğiyle devam etti. Çavuşoğlu ve Çelik, AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn'la görüştü ve AB-Türkiye ilişkileri ile bölgesel ve uluslararası konuları değerlendirdi.

Görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenlendi.

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Katar krizini, Batı Şeria ve Kudüs'teki durumu görüştüklerini aktardı. İran ve Rusya konularının yanı sıra Ukrayna ve Kırım meselesinin ele alındığını belirtti. Mogherini "Elbette bazı fikir ayrılıkları devam etse de, mükemmel bir diyalog olduğunu" ifade etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, "Türkiye ve AB arası diyalog ve işbirliğinin devam etmesinden yanayız. Katılım müzakereleri, enerji, gümrük birliğinin güncellenmesi, terörle mücadele gibi konuları değerlendirdik. İki tarafı da yakından ilgilendiren göç konusu ve anlaşmasını görüştük. Yunan adalarına giden kaçak göçmenlerde yüzde 99 azalma oldu. AB bazı yükümlülüklerini yerine getirdi. Eksiklikleri de nasıl tamamlarız, bunu görüştük," diyerek, vize serbestisinin; geri kabul ve göç anlaşmasına bağlı olduğunu hatırlattı.

"Demokratik muhalefet ile teröre destek verenler ayırt edilmeli"

AB siyasileri ile görüşlerinde büyük oranda uyum olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, bir an önce Katar krizinin çözülmesi için çaba sarf ediyoruz" dedi. Çavuşoğlu, "Suriye'de siyasi çözüm ve yeniden imar konusunda çalışıyoruz. Irak'a desteğimizin devam etmesi lazım. Libya'da belirsizlik var, birliğini sağlamamız lazım, terörle mücadelesini desteklememiz lazım. İsrail'in uygulamalarını doğru bulmadığımızı vurguladık. İslam İşbirliği Teşkilatı ve Cumhurbaşkanımızın attığı adımlar var," diye konuştu.

Demokratik muhalefet ile terör örgütüne destek verenlerin ayırt edilmesi gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, bunların bir tutulmalarının "halkın iradesine saygısızlık olduğunu" vurguladı. "Gazeteci kimliğinde bulunmasının, suçu meşru göstermeyeceğini ifade eden Çavuşoğlu, OHAL sırasında ihlallerin incelenmesi için mekanizma kurduklarını, AB ile uyumlu bir şekilde çalışmak istediklerini söyledi ve OHAL'in insan hakları sözleşmesine uygun şekilde yürütüldüğünü, Fransa'daki gibi uygulandığını belirtti.

"Attığımız adımlar hep hukuk çerçevesinde"

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'de hukukun ihlal edildiği iddialarıyla ilgili bir soruya, "AP ve AB ile yasalarımızı çıkartmışızdır. Onun için Türkiye sosyal bir hukuk devletidir. Elbette terör örgütleri ile mücadele ediyoruz. Bir darbe girişimine maruz kaldık. AB'den bir yıl sonra destek görmeye başladık. Bunlarla mücadele yaparken attığımız adımlar, alınan tedbirleri hep hukuk içerisinde yapıyoruz. OHAL kararı tıpkı Fransa'nın yaptığı gibi alınmıştır. Onun için Türkiye'de hukukun üstünlüğü, demokrasi yoktur denilemez. Ama ben nasılsa seçildim milletvekili oldum terör örgütüne arabamda silah götüreyim bu olmaz" cevabını verdi.

Çavuşoğlu ayrıca, Avrupa FETÖ'yü terör örgüyü olarak görmediği için, onlara karşı Türkiye'nin attığı her adımı, Avrupa'nın hukuk ihlali olarak gördüğünü söyledi.

DHA

Yorumlar

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri