59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
,
InterPress
Sosyal medyaya veda eden isimler kervanına oyuncu Deniz Baysal...
“Şevkat Yerimdar”ın Sanem’i Semra Güzel, deneme çekimine sıcak bakmayan...
Şarkıcı Sagopa Kajmer (Yunus Özyavuz), Instagram hesabından 20 yıldır...
İbrahim Büyükak, önceki gün nişanlısı Nurdan Beşen ile Etiler’deydi....
Kelebek Yazarı Cengiz Semercioğlu, Şener Şen’in 7 yıl sonra...
Nurgül Yeşilçay, Zorlu Alışveriş Merkezi’nde görüntülendi....
Survivor yarışmasıyla tanınan Nagihan Karadere ile eşi Uğur Gökçe’nin...
Emrah, önceki gün eşi Sibel Erdoğan ve çocuklarıyla birlikte...
Tülin Şahin, Victoria Secret'in 29 Kasım'da Çin'de düzenleyeceği defilede...
Önümüzdeki yıl çekilmesi planlanan filmin başrolü için Beren Saat...
Balerin Evlin Avidor, bir marketten 150 liralık et çaldığı...
Fenerbahçe'nin İspanyol santrforu Soldado oyuna girdikten sonra 20 saniyede...
Oyuncu Burak Özçivit, bir giyim firmasının yeni yüzü oldu....
Cem Arsoy’la evli olan ünlü sunucu Zahide Yetiş’in 7...
Süperstar Ajda Pekkan, İngiliz basınında yer aldı....
Pelin Karahan ve eşi Bedri Güntay, Acun Medya Genel...
Kıvanç Tatlıtuğ, 79. ölüm yıldönümünde anılan Gazi Mustafa Kemal...
Sunucu Tanem Sivar'ın köpekleri zehirlenerek öldürüldükten sonra, hayvan haklarının...

POLİTİKA

Çavuşoğlu'ndan sert Almanya açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Almanya'nın Türkiye ile ilgili yaptığı açıklamalara cevap verdi.

20.07.2017 18:00

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, KKTC'de açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, " Almanya firari teröristlere kucak açıyor. En son İsviçre bir PKK'lı bir DHKP-C'li Almanya'ya geçiyor. Almanya bize karşı olan tüm terör örgütlerinin adeta yeniden faaliyete başladığı ana üs olmuştur.

DİPLOMATİK NEZAKETE SIĞMAYAN TALEPLERİ VAR 

Diğer taraftan Türkiye'de teröre destek ve casusluk suçlaması ile tutuklanan alman vatandaşların ki aynı zamanda bazıları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve bir an önce serbest bırakılmasını istiyor hatta süre veriyor yarın öğlene kadar serbest bırakın diyor. Bu tamamen diplomatik üsluptan uzak bir tavırla bunu yapıyor.

Biz bunu kesinlikle kabul etmiyor ve doğru bulmuyoruz. Seyahat uyarıları yapılıyor

Berlin Türkiye'yi ve Türkleri en iyi bilen bir başkenttir. Biz olaylara devlet ciddiyeti ile yaklaşıyoruz. Bize bu yönde yapılan tehditleri de devlet ciddiyeti ile değerlendirir karşılığını da veririz.  Alman Bakan'ın yaptığı hırçın açıklamalar da doğrusu iki ülkenin dostluğuna da müttefikliğine de sığmaz. Bir çok alanda yaptığımız işbirliği ile de bağdaşmaz.

AB henüz 18 Mart anlaşmasının yükümlülüklerini yerine getirmemişken 2016 yılı sonuna kadar 3 milyar avro Suriyeliler için 2018 sonuna kadar ilave 3 milyar avro sözü var. Şu ana kadar bize gelen 812 milyon avro. Şimdi bu yaptıkları açıklamalar da ciddiyetle bağdaşmıyor. AB verdiği sözü tutmalı bugüne kadar imzaladıkları anlaşmaların yükümlülüklerini yerine getirmelidir.

Malumunuz Almanya'da seçimler var ve seçim arefesindeyiz. Biz hiç bir zaman Almanya'daki seçimlerde orada yaşayan vatandaşlarımızı imada bile bulunmadık. Almanya topyekün taraf tutmuş ve Türkiye'nin iç işlerine karışmıştır. Siyasi partilerin hepsi adeta popülizm konusunda yarışır hale geldi. Maalesef Almanya'da bunu görüyoruz. Dolayısıyla Almanya'nın Türkiye ile ilişkilerini sağlıklı sürdürebilmesi için karşılıklı saygı içerisinde olunmalı.

ULUSAL GÜVENLİĞİMİZİ KISA VADELİ ÇIKARLARA HEBA EDEMEYİZ 

Bizim yargı ve terör konusunda hiçbir talebimizi yerine getirmeyen Almanya'nın bu talebi de hiçbir şekilde kabul edilemez. Biz ilişkilerimizi şantaj ve tehditle değil uluslararası norm ve ilkeler doğrultusunda geliştirmek isteriz. Ulusal güvenliğimizi ve geleceğimizi kısa vadeli çıkar ve kısa vadeli politikalara heba etmeyiz. O yüzden orta ve uzun vadeli ortak stratejik hedeflere odaklanmamız lazım ve bu sorunu da aşmak gerekiyor diye düşünüyoruz. Almanya Dışişleri Bakanı'nın yaptığı açıklamalar Türkiye ve Almanya arasındaki dostluğa ve ilişkiye de sığmamıştır.

DİYALOG SIKINTIMIZ HİÇBİR ZAMAN OLMADI 

İstediğimizde birbirimize telefon açıyoruz SMS ile de haberleşiyoruz. Yani hiçbir zaman iletişimimiz kopmadı. G-20 öncesi de kendisiyle defalarca iletişim kurduk. Kendisi Türkiye'ye geldi gayet de güzel bir ziyaretti. Her konuda hem fikir olmayabilirsiniz ama önemli olan bunları konuşabilmektir. Diyalog konusunda hiçbir sıkıntımız bugüne kadar olmadı." dedi. 

Yorumlar

Meating

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri