59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
,
InterPress
Manken Didem Soydan, trafiğe takılmamak için toplu taşıma kullandı....
Gökçe Bahadır ve Efe Duru ilişkilerini sürpriz bir şekilde...
Ahmet Kural ve Sıla çifti İstanbul gecelerindeydi....
13 Aralık 2014'te Alp Kırşan ile nikah masasına oturan...
Kendi deyimleriyle "Türkiye'nin ilk dünyanın üçüncü (İngiltere ve Endonezya'dan...
Toygar Işıklı’nın Kıbrıs gazisi babası 70 yaşındaki Ahmet Işıklı,...
Murat Dalkılıç ve Hande Erçel aşk yaşıyor...
Kanal D’nin Perşembe akşamları ekrana gelen reyting rekortmeni dizisi...
Manken Didem Soydan, kendisini taciz eden ve attığı mesajlarda...
Ağustos 2012'de nikah masasına oturan oyuncu çift Yeliz Şar...
Survivor yarışmasıyla tanınan Sahra Işık, Survivor 2018'de yarışacağını açıkladı....
Hayko Cepkin’in, Altın Kelebek gecesinde canlı performans sergileyen Aleyna...
44. Pantene Altın Kelebek Ödülleri, pazar akşamı Zorlu PSM’de...
Fenerbahçe'nin yıldız futbolcusu Alper Potuk ile ünlü oyuncu Tuvana...
Demet Şener 11 yıllık eşi, 2 çocuğunun babası İbrahim...
44. Pantene Altın Kelebek Ödülleri bu akşam Zorlu PSM’de...
İki ünlü oyuncu Tolga Güleç ile Yeliz Şar bu...
Aşklarıyla yıllardır konuşulan Mustafa Sandal ve Emina Sandal'ın evlilikleri...

POLİTİKA

Soçi'de Suriye zirvesi yapıldı

Rusya’nın Soçi kentinde Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin katıldığı üçlü Suriye zirvesi yapıldı. Putin, Erdoğan ve Ruhaniye Suriye’yi DEAŞ’e teslim etmedikleri için teşekkür etti.

23.11.2017 00:19

Cumhurbaşkanı Erdoğan zirvede yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Soçi’de bir araya gelmekten duyduğum memnuniyeti bir kez daha dile getirmek istiyorum. Değerli dostum Putin’e bu üçlü zirveye ev sahipliği yaptığı için teşekkür etmek istiyorum. Şahsın ve heytime gösterilen hüsnü kabul nedeniyle de Sayın Putin’e ayrıca şükranlarımı sunuyorum. . Geçen hafta yine Soçi’de kendisiyle yine buluşmuş ve Suriye meselesini etraflıca ele almıştık. Bunun yanında Türkiye Suriye Rusya ilişkilerini değerlendirme imkanımız olmuştu.  

Muhterem kardeşim Ruhaninin de bugün burada bulunmasıyla bu kez 3’lü formatta değerlendirme fırsatımız bulunuyor. Geçtiğimiz hafta İran’ın da etkilendiği depreme değinmek istiyorum. Bu depremde hayatını kaybeden İranlı Iraklı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyorum. Bu üçlü zirve Suriye’de akan kanın artık tamamen durması yıllardır yaşanan trajedinin son bulması bakımından önemlidir. Türkiye Rusya ve İran’ın Suriye meselesinde yakın bir çalışma ortamı tesis etmelerinin müspet sonuçlarına dünya şahit olmuştur. Ki Astana bunun en güzel örneğidir. Astana’da Kazakistan devlet başkanı sayın Nazarbayev’e ev sahipliği sebebiyle de teşekkür ediyorum. Astana süreci sahada olumlu gelişmelerin yaşanmasına vesile olmuştur. Geldiğimiz noktada önemlidir ama yeterli değildir.  Suriye halkının kabul edebileceği kalıcı ve muteber bir siyasi çözümün tesisi edilmesi için ilgili tüm çevrelerin katkıyı sağlaması elzemdir. Biz bugünkü zirveye güzel bir hazırlık yaptık. Dışişleri bakanlarımızın yaptığı hazırlıklar ardından Genelkurmay başkanlarımızın yaptığı hazırlıklar bu zirvenin çok daha neticeye yönelik olduğunun bir ifadesidir. Temennim odur ki bugün buradan çok daha farklı bir şekilde ayrılırız. İnşallah bugün bu yönde kritik kararlar alacağımıza inanıyorum.”

Putin: "Siz olmasaydınız, Astana süreci olmazdı"

 Soçi'deki üçlü zirvede konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’de teröristlere karşı yürütülen askeri eylemlerin sona ermeye yakın olduğunu, ülkenin dağılmasının önlendiğini kaydetti.  Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşmesinde, “Suriye’de teröristlere karşı yürütülen geniş çaplı askeri eylemler sona eriyor. Rusya, İran ve Türkiye’nin çabalarıyla Suriye’nin dağılmasını ve teröristler tarafından ele geçirilmesini engellemeyi ve insani felakettin önüne geçmeyi başardığımızı dile getirmek istiyorum “ dedi.

Ayrıca, Putin Türkiye ve iran’ın Astana sürecinde oynadıkları önemli role dikkat çekerek, “ Bir seneden kısa bir süredir Astana sürecini başlattık, elde edilen anlaşmaların yerine getirilmesini garanti etmek üzere sorumlu taşıdık. İlk kez bir masada hükümet temsilcileri ve muhalif birlikleri toplamayı başardık. Türkiye Cumhurbaşkanı ve İran Cumhurbaşkanı’nın bu süreçte oynadıkları role dikkatinizi çekmek istiyorum. Eğer siz olmasaydınız, Astana süreci olmazdı, bu da demek oluyor ki ateşkes rejimini oluşturamazdık ve çatışmasızlık alanlarını kuramazdık” dedi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Suriye’de barış ve istikrar için, evsizlerin tekrar ülkelerine dönmesi için yolu açmaya çalışıyoruz.” dedi. Ruhani Suriye Ulusal Kongresinde rejim ve muhalifler de dahil olmak üzere bütün tarafların katılması gerektiğini ifade etti. Ruhani’nin konuşmasında satırbaşları şöyle: “”Bu toplantının bu süreç içinde üç ülkenin beraber yaptığı çalışma Suriye’deki barış ve istikrarın oluşması için zemin hazırladı. Üç ülke kendi fikirlerini açıkça beyan etti. Yeni anayasa için zemin oluşacak yeni anayasa için özgür bir seçim yapılacak. Suriye ulusal kongresine ülkedeki bütün taraflar katılmalı. Suriye kongresinin yapılması konusunda mutabık kaldık.”

Ruhani: Yabancıların Suriye'de bulunması için artık bir mazeret kalmamıştır

 Rusya, İran ve Türkiye arasında Rusya'nın Soçi kentinde yapılan üçlü liderler zirvesinde konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suriye krizine yönelik esas çözüm yollarını üç ana başlık olarak sıraladı.

Ruhani, "Terörizmle mücadele henüz bitmiş değil. IŞİD'e karşı kazanılan son zafer, Suriye ve bölgede terörizm tehlikesinin devam etmediği anlamına gelmiyor. Bu yüzden terörizmi tamamen yenilgiye uğratmak için Suriye halkına yardımcı olmamız gerekiyor. Bunu yaparken Suriye milli egemenliğine saygı göstermek vazgeçilmezdir. Artık yabancıların Suriye hükümetiyle mutabakata varmadan bu ülke topraklarında askeri açıdan bulunmasında bir mazeret ve bahane kalmamıştır."diye konuştu.

Suriye halkı, geleceğini kendisi inşa edecek

İran Cumhurbaşkanı, "Teröristlerle yıllarca savaşan Suriye halkı, yeni koşulları değerlendirerek, temel özgürlüklerin garanti edildiği geleceğini inşa edecek bir konumdadır. Suriye halkı yabancıların içişlerine müdahale etmesine izin vermeyip, ülkelerinin toprak bütünlüğü, egemenliği ve bağımsızlığına zarar verecek her türlü eyleme karşı koyacaktır." ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar

Meating

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri