TURİZM

11.01.2017

Turizmin tarihi çöp sepetinde

Turizmin tarihi çöp sepetinde

Alanya´nın en eski turistik tesislerinden olan Alantur Otel, sahibi olduğu Doğuş Grubu´nun şok kararıyla kapısına kilit vurarak 54 yıllık turizm serüvenine son verdi.

ALANYA´DA 1963 yılı itibariyle hizmete giren ve Alanya´nın en köklü turistik tesislerinden biri olma özelliğini taşıyan, Türkiye´nin en büyük ticari kuruluşlarından olan Doğuş Grubu´na geçince ismi Maritim Hotel Clup Alantur olarak değişen Alantur Hotel´in, kötü geçen 2016 sezonunun ardından 2017 turizm sezonundan sonra kapatılması yönünde karar alındı.

54 yıllık turizm serüvenine nokta koyan ve 200 personeli bulunan otelin Genel Müdürü Mehmet Atalay, "Nedenini bilmiyoruz, Doğuş Grubu sadece bize kararı tebliğ etti" dedi.

200 PERSONEL İŞTEN ÇIKARILDI

ATALAY, tesisin tamamen kapandığını belirterek, "Yönetimi elinde bulunduran Doğuş Grubu, otel hakkında süresiz kapanış kararı almış. 200 personelimiz vardı, hepsi tazminatı ödenerek işten çıkarıldı. Merkez İstanbul olduğu için gerçek nedeni biz de merak ediyoruz ama sorgulayamıyoruz. Bir kaç güvenlik görevlisi dışında sadece muhasebe bürosu kaldı, onlar da kapanış işlemlerini yapıyor. Tahminlerimize göre kötü geçen sezon nedeniyle böyle bir karar alındı. Akıbetinin ne olacağına Doğuş Grubu´nun üst yönetimi karar verecek" diye konuştu.

TÜRKİYE´DE İLKLERİN OTELİYDİ

ALANTUR Otel, Alanya´nın yetiştirdiği önemli isimlerden Dr. Ali Nazım Köseoğlu´nun, Doğuş Grubu kurucusu olan yakın dostu Ayhan Şahenk´i "Alanya´da otelcilik yapalım, ben de ortağın olurum" teklifi üzerine 1960´lı yılların başında vücut bulmuş, Türkiye´de ilk kez 1983 yılında Antalya Havalimanı´na iniş yapan ilk charter uçağının yolcuları da Alantur Otel´de konaklayarak tarihe geçmişti. Otelde, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren´in yanı sıra Romanya´nın devrik lideri Nikolay Çavuşesku ve 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal da konaklamıştı.

(Yeni Alanya)

YASAL UYARI: "mygazete.com" haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları New World Media Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Etiketler :

YORUM YAZ

*İsim *E-posta *Yorumunuz

Okuyucu Yorumları ( Toplam , 0 adet)