KÜLTÜR SANAT

08.04.2017

ATSO Türk Müziği Günleri başladı

ATSO Türk Müziği Günleri başladı

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası´nın (ATSO) 135´inci kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında bu yıl 11´incisi düzenlenen ATSO Antalya Türk Müziği Günleri törenle başladı.

ATSO Atatürk Konferans Salonu´ndaki etkinliğin açılışına sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. Açılışta konuşan ATSO Başkanı Davut Çetin, ATSO olarak turizm, tarım, sanayi, ticaret, inşaat gibi bütün sektörlerde her konuyla ilgili çalışma yaptıklarını söyledi. ATSO´nun 135 yıldır tüm sektörlerin sorunlarına çözüm üretmek, Antalya ekonomisine ve sosyal hayatına değer katmak için var gücüyle çalıştığını anlatan Başkan Çetin, "ATSO kent vizyonunu şekillendiren çalışmalarıyla tüm Türkiye´deki odalara örnek gösterilen bir kurumdur. Bütün çalışmalarımız içerisinde en özel, en anlamlısı kültür ve sanat alanında olmuştur" dedi.

ATSO´nun eski hizmet binasını ´Antalya Kültür Sanat´ adıyla kente kazandırdığına dikkati çeken Başkan Davut Çetin, "ATSO Kültür Merkezi, Antalya kültür-sanat hayatına değer katarken, mimarisiyle de estetik dönüşüm için bir model olmuştur. Türk Müziği Günleri, tüm sanatseverler tarafından beklenen bir etkinlik haline gelmiştir" diye konuştu.

SANAT BAŞARININ ANAHTARIDIR

Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün, "Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz. Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur" sözünü çok sevdiğini vurgulayan Başkan Davut Çetin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Büyük Atatürk, Türkiye Cumhuriyetini kurmakla kalmayıp, müthiş vizyonu ile modern, çağdaş bir toplumun temellerini de atmıştır. Sanatın da çağdaş bir toplumun temel değerlerinden birisi olması gerektiğini birçok sözüyle vurgulamıştır. Bir devlet adamı sanatın önemini ancak bu kadar güzel sözlerle ifade edebilir. Çünkü sanat hayatın her alanında başarının anahtarıdır."

SANAT İNCELİKTİR, ÖZENDİR, UYUMDUR, GÜZELLİKTİ

"İşlerimizi, binalarımızı, şehirlerimizi sanatla yapsaydık, Türkiye çoktan dünyada ilk 10 ülke arasında olurdu" diyen Çetin, "Bu nedenle ısrarla diyoruz ki; liseyi bitiren her Türk genci ya müzik, ya resim, ya heykel yapmayı mutlaka öğrenmiş olarak mezun olmalıdır. Okullarımızdaki müzik, resim dersleri göstermelik olmamalı, çocuklarımız bir sanat dalına yönlendirebilmelidir" dedi.

Bundan dolayı ATSO olarak Türk Müziği Günleri´ne önem verdiklerini kaydeden Davut Çetin, Türk Müziği ve Türk Halk Müziği´nin bu toprakların binlerce yıllık kültürü olduğunu, bu mirasın genç nesillere aktarılmasının son derece önemli olduğunu vurguladı.

Başkan Çetin´in konuşmasının ardından ATSO Antalya Türk Müziği Günleri TRT Antalya Radyosu Türk Sanat Müziği Korosu´nun konseriyle başladı. Müzik günleri 9 Nisan akşamı kapanış konseriyle sona erecek.

Etkinlik süresince 31 Türk Sanat ve Türk Halk Müziği Korusu ve bir Engelli Korusu konser verecek. Yine program boyunca 4 söyleşi, 2 konferans, açık oturum ve resital gerçekleştirilecek.

YASAL UYARI: "mygazete.com" haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları New World Media Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

YORUM YAZ

*İsim *E-posta *Yorumunuz

Okuyucu Yorumları ( Toplam , 0 adet)