59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
Müzisyen Erdem Kınay’ın, 2014’te evlendiği Sinem Kınay’a ihanet ettiği,...
Pastel Film’in yeni projesinde bir pavyon şarkıcısına hayat verecek...
Beşiktaşlı futbolcu Caner Erkin'den eşi Şükran Ovalı'ya bir jest...
Adana merkezli 14 ilde, fuhşa aracılık etmek amacıyla kurulan...
COCA Cola’nın dünyaca ünlü CEO’su Muhtar Kent’in mücevher tasarımcısı...
Fransa-St. Tropez'de evlenecek olan Acun Ilıcalı ve Şeyma Subaşı'ın...
Eski Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı emekli Korgeneral İlyas...
ANTALYA İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, inşaat sektöründe...
ABD merkezli teknoloji devi Apple merakla beklenen yeni iPhone...
Adana merkezli 14 ilde internet üzerinden site kurup 700...
Sinan Çetin, yönetmen koltuğuna oturacağı yeni projesi için şarkıcı...
Sıla'nın peşini hırsızlar bırakmıyor....
Geride bıraktığımız hafta yaşadığı gıda zehirlenmesi sonrasında soluğu hastanede...
ANTALYA'da bugün yapılacak nişanına hazırlanan üniversite öğrencisi 22 yaşındaki...
ANTALYA'nın Kumluca İlçesi'ne bağlı Adrasan Mahallesi yakınlarında kontrolden çıkan...
Bakü'nün kurtuluşunun 99. yılında Türk dostu Azerbaycan Milletvekili Ganire...
Ünlü aranjör Erdem Kınay ve Faslı genç şarkıcı Hind’in...
Geçtiğimiz hafta gıda zehirlenmesi nedeniyle konserini iptal eden İrem...

GÜNDEM

MYGazete.com etik kurulundan açıklama

Antalya’nın doğru, bağımsız ve özgür haber markası MY Gazete ve MY Dergi’nin Etik Kurulu olarak, Vatan Şaşmaz ve Filiz Aker'in olay sonrası çekilmiş görüntülerini mozaiklemeden kamuoyuna servis edenleri kınıyoruz.

29.08.2017 14:00

Antalya’nın doğru, bağımsız ve özgür haber markası MY Gazete ve MY Dergi’nin Etik Kurulu olarak, Vatan Şaşmaz’ı öldürdükten sonra intihar ettiği iddia edilen Filiz Aker olayında, otel odasındaki feci  görüntüleri mozaiklemeden kamuoyuna servis edenleri ve bu görüntüleri yayınlayan basın yayın kuruluşlarını kınıyor, yayın kuruluşu olarak herkesi derinden üzen bu ve benzer olayın görüntülerini asla yayınlamayacağımızı deklare ediyoruz. 

Olay yerindeki cinayet ve intihar görüntülerinin yayınlanması, ölen insanların anılarına geride kalan yakınlarına yapılmış büyük saygısızlık olmasının yanısıra, kamuoyuna büyük bir rahatsızlık ve huzursuzluk vermiş, bu yöndeki yayıncılık yasalarına ters düşmüş mesleki etik ve ahlak yönünden de adeta dibe vurmuş bir skandaldır. 
Elbette yayınlayanlar kadar bu görüntüleri  görevleri nedeniyle otel odasında çektikten sonra yayın kuruluşlarının ve sosyal medyadaki kimi kirli zihniyetlerin eline geçecek şekilde servis edenler de aynı derecede suçludur ve görevlerini kötüye kullanmışlardır. 

MY Gazete.com Etik Kurulu olarak elimize ulaşmasının hemen sonrasında bu görüntüleri yayınlamamak konusunda karar almamızın ardından, kamuoyuna bu yönde doğru mesajları verebilmek için bu metni yayınlama ihtiyacı da duyduk.

MYGazete.com Etik Kurul olarak tekrarlıyoruz  ki, “Elbette yayıncı ve gazeteciyiz ancak öncesinde insanız. İnsani değerler MY Gazete’nin yayıncılık anlayışında büyük önceliğe sahiptir. Gazetecilik mesleği demokrasinin olduğu kadar insan haklarının da sigortasıdır. 

Basın Yasası’nda bu tip görüntülerin yayınlanamayacağı yönünde bir madde olmasının yanı sıra, insani ve vicdani değerlerin bu görüntüleri yayınlamama konusunda bir baskı oluşturmasına rağmen, tüm bu değerleri bir kenara atıp yayıncılık yapılması hem gazeteciler hem de birer birey olarak bizlerde büyük rahatsızlık yaratmıştır.
Sonuç olarak görüşümüz ve yetkililerden talebimiz şudur ki; bu görüntüleri medyanın ilgili kuruluşlarına servis yapan görevliler ile bu görüntüleri mozaiklemeden yayınlayarak kamuoyunun vicdanını yaralayan ve adeta hançer gibi saplayan kuruluşlar hakkında idari ve yasal soruşturmalar başlatılmalıdır. 
Vicdanları ve yürekleri sızlatan bu görüntüleri yayınlayanlar hakkında soruşturma açılmaması halinde caydırıcı kamuoyu baskısı tam olarak oluşmayacak ve bu yöndeki olumsuz yayıncılık anlayışının sonu gelmeyecektir.

KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR…

MYGazete.com ETİK KURULU

Corendon

Yorumlar

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri