59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
,
InterPress
Modacı Nur Yerlitaş'ın ınstagram canlı yayınında "Şehitler mehitler aman...
Şimdilerde şarkıları ile milyonlara ulaşan Mabel Matiz'in asıl mesleğinin...
"Mutluluk Zamanı" filminin galasına Acun Ilıcalı ve eşi Şeyma...
Sosyal medyaya veda eden isimler kervanına oyuncu Deniz Baysal...
"Kardeşim Benim 2'nin" galası dün akşam yapıldı....
Hülya Avşar ve Kaya Çilingiroğlu’nun kızları Zehra, önceki gün...
Ezgi molanın yazdığı ve başrolünü üstendiği "Maide'nin Altın Günü"...
Raşit Bağzıbağlı önceki gün Nişantaşı’nda görüntülendi....
Önceki gün bir düğünde sahneye çıkan Alişan, adetlere uyup...
En son İçerde dizisiyle ekranlarda olan Bensu Soral hastanelik...
“Şevkat Yerimdar”ın Sanem’i Semra Güzel, deneme çekimine sıcak bakmayan...
Şarkıcı Sagopa Kajmer (Yunus Özyavuz), Instagram hesabından 20 yıldır...
İbrahim Büyükak, önceki gün nişanlısı Nurdan Beşen ile Etiler’deydi....
Kelebek Yazarı Cengiz Semercioğlu, Şener Şen’in 7 yıl sonra...
Nurgül Yeşilçay, Zorlu Alışveriş Merkezi’nde görüntülendi....
Survivor yarışmasıyla tanınan Nagihan Karadere ile eşi Uğur Gökçe’nin...
Emrah, önceki gün eşi Sibel Erdoğan ve çocuklarıyla birlikte...
Tülin Şahin, Victoria Secret'in 29 Kasım'da Çin'de düzenleyeceği defilede...

GÜNDEM

MYGazete.com etik kurulundan açıklama

Antalya’nın doğru, bağımsız ve özgür haber markası MY Gazete ve MY Dergi’nin Etik Kurulu olarak, Vatan Şaşmaz ve Filiz Aker'in olay sonrası çekilmiş görüntülerini mozaiklemeden kamuoyuna servis edenleri kınıyoruz.

29.08.2017 14:00

Antalya’nın doğru, bağımsız ve özgür haber markası MY Gazete ve MY Dergi’nin Etik Kurulu olarak, Vatan Şaşmaz’ı öldürdükten sonra intihar ettiği iddia edilen Filiz Aker olayında, otel odasındaki feci  görüntüleri mozaiklemeden kamuoyuna servis edenleri ve bu görüntüleri yayınlayan basın yayın kuruluşlarını kınıyor, yayın kuruluşu olarak herkesi derinden üzen bu ve benzer olayın görüntülerini asla yayınlamayacağımızı deklare ediyoruz. 

Olay yerindeki cinayet ve intihar görüntülerinin yayınlanması, ölen insanların anılarına geride kalan yakınlarına yapılmış büyük saygısızlık olmasının yanısıra, kamuoyuna büyük bir rahatsızlık ve huzursuzluk vermiş, bu yöndeki yayıncılık yasalarına ters düşmüş mesleki etik ve ahlak yönünden de adeta dibe vurmuş bir skandaldır. 
Elbette yayınlayanlar kadar bu görüntüleri  görevleri nedeniyle otel odasında çektikten sonra yayın kuruluşlarının ve sosyal medyadaki kimi kirli zihniyetlerin eline geçecek şekilde servis edenler de aynı derecede suçludur ve görevlerini kötüye kullanmışlardır. 

MY Gazete.com Etik Kurulu olarak elimize ulaşmasının hemen sonrasında bu görüntüleri yayınlamamak konusunda karar almamızın ardından, kamuoyuna bu yönde doğru mesajları verebilmek için bu metni yayınlama ihtiyacı da duyduk.

MYGazete.com Etik Kurul olarak tekrarlıyoruz  ki, “Elbette yayıncı ve gazeteciyiz ancak öncesinde insanız. İnsani değerler MY Gazete’nin yayıncılık anlayışında büyük önceliğe sahiptir. Gazetecilik mesleği demokrasinin olduğu kadar insan haklarının da sigortasıdır. 

Basın Yasası’nda bu tip görüntülerin yayınlanamayacağı yönünde bir madde olmasının yanı sıra, insani ve vicdani değerlerin bu görüntüleri yayınlamama konusunda bir baskı oluşturmasına rağmen, tüm bu değerleri bir kenara atıp yayıncılık yapılması hem gazeteciler hem de birer birey olarak bizlerde büyük rahatsızlık yaratmıştır.
Sonuç olarak görüşümüz ve yetkililerden talebimiz şudur ki; bu görüntüleri medyanın ilgili kuruluşlarına servis yapan görevliler ile bu görüntüleri mozaiklemeden yayınlayarak kamuoyunun vicdanını yaralayan ve adeta hançer gibi saplayan kuruluşlar hakkında idari ve yasal soruşturmalar başlatılmalıdır. 
Vicdanları ve yürekleri sızlatan bu görüntüleri yayınlayanlar hakkında soruşturma açılmaması halinde caydırıcı kamuoyu baskısı tam olarak oluşmayacak ve bu yöndeki olumsuz yayıncılık anlayışının sonu gelmeyecektir.

KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR…

MYGazete.com ETİK KURULU

Yorumlar

Meating

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri