59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
,
InterPress
Antalya'da mide küçültme ameliyatı olan Türkçe öğretmeni 33 yaşındaki...
Turizm sektörü ile Otel profesyonellerini bir çatı altında buluşturan...
Yapılan bir araştırmanın kanatlı böceklerin sayısının son 25 yılda...
Türkiye ve Güney Kore arasındaki dostluğu anlatan "Ayla" isimli...
Genelkurmay Başkanlığı, dün Suriye sınırından Türkiye'ye yasa dışı geçmek...
Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, tapu sahiplerinin...
Ünlü şarkıcı Sıla, şiir kitabı çıkarıyor....
Turizm camiası tarafından, yılın ilk ve en önemli fuarlarından...
Oyuncu Hande Soral ve İsmail Demirci aileleri ve yakın...
‘Kurtlar Vadisi’ndeki ‘Abdülhey’ karakteriyle ünlenen Kenan Çoban, ikinci kez...
Endonezya ekibi Persela'nın kalecisi Huda, oynanan lig maçında başına...
Beşiktaşlı futbolcu Caner Erkin'in eski eşi Asena Atalay'dan olan...
Antalya'da turizm acentesine para taşıyan kurye Mehmet M.'yi döverek,...
Yeşilçam’ın Gamzeli Güzeli Bahar Öztan sosyal medya üzerinden açıklamalarda...
Yeşim Salkım'ın kızı Gizem Salkım, bir süredir birlikte olduğu...
Evlendikten sonra Fahriye Evcen'in evinde oturmaya devam eden çiftin...
Hamdi Alkan'ın 2012'de boşandığı Canan Hoşgör'den olan kızı Zeynep...
Ses sanatçısı Faruk Tuncel’in kızı Berivan Tuncel evlendi....

GÜNDEM

'Festivali boykot etmeye çalışırlarsa üzülürler'

ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 54'üncü Uluslararası Antalya Film Festivali'nde ulusal bölümün, uluslararası kategoriyle birleştirilmesine tepki gösteren sinema meslek birliklerini eleştirdi.

02.08.2017 13:00

Bu yıl 21- 27 Ekim tarihlerinde 54'üncüsü düzenlenecek Uluslararası Antalya Film Festivali başlamadan tartışmaları beraberinde getirdi. Festival komitesinin radikal bir karar alarak festivalin ulusal yarışma kategorisini programdan çıkarıp, uluslararası kategorinin içine dahil etmesine 17 sinema meslek birliği tepki gösterdi. Festivalin ev sahibi Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Menderes Türel, meslek birliklerinin tepkisini kınadı.

İyi bir şey yapmaya çalıştıklarını ancak geç anlaşıldıklarını belirten Türel, “Türk sinemasının en büyük destekçisi Antalya Film Festivali, bu desteğini artırarak büyütmek istiyor. Türk sinemasını uluslararası platforma taşıyacak bir düzenleme uyguluyoruz. Bundan rahatsız olanlar 'Ulusal film endüstrimize zarar verecekler' diyor. Halbuki tam aksi" dedi.

"YANILDIKLARINI GÖRÜR VE ÜZÜLÜRLER"

Başkan Türel, Cannes Film Festivali'nin de tamamen Fransız filmlerini desteklemek için kurulduğunu ancak uluslararası bir yapıya dönüştüğünü hatırlattı. 54 yıl önce Antalya'nın İstanbul ve İzmir'de bile tanınmadığını dile getiren Türel, rahmetli babası Suphi Türel, Avni Tolunay ve Behlül Dal'ın, Antalya'nın Türkiye'de tanıtımı için festivali başlattığını söyledi. Başkan Türel, şunları kaydetti:

"Antalya o günden bugüne bırakın Türkiye'de tanınmayı, dünyada bilinen bir marka oldu. Biz bunu daha güçlü bir marka haline getirmek için ve sinemamızı güçlendirecek bir adım atıyor, çıtayı yükseltiyoruz. Bunu dar kalıpla, küçük zihniyetler içerisinde hapsolmak suretiyle festivali boykot etmeye çalışırlarsa, bir süre sonra uluslararası film festivalimizin geldiği iyi noktaları gördüklerinde üzülürler."

"TÜRK SİNEMASINI BİR TARAFA BIRAKMIYORUZ"

Türk sinemasının duayen isimlerinden Lütfi Akad için bir gösterim yapacaklarını açıklayan Başkan Menderes Türel, Türk sinemasının değerleri ile ilgili çok önemli programların yine festival içinde olacağını söyledi. Antalya Film Forum ile Türk sinemasına 450 bin liralık bir ödül dağıtarak onlara büyük bir destek verdiklerini kaydeden Menderes Türel, şöyle devam etti:

"Antalya Film Forumu'nda 2 yıl önce ödül alan filmler şimdi uluslararası festivallerde boy gösterip ödüller alıyor. Senaryosunu yazmış ancak parasızlık yüzünden film çekemeyen genç sinemacılara destek sağlayacağız. Genç sinemacılarımızı dünya sinemasının en önemli aktörleriyle bir araya getireceğiz. Sinemamızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Türk sinemasını bir tarafa koymak gibi bir şey söz konusu değil."

"GÜCÜMÜZÜ, EFORUMUZU VE BÜTÇEMİZİ BİRLEŞTİRDİK"

Festival Komitesi Başkanı Menderes Türel, özel gösterim ve galalarla Türk sinemasının başarılı örneklerini festivalde dünya sinemasının önemli isimlerine göstereceklerini söyledi. Neden iki kategoride devam edilmediği sorusuyla sıkça karşılaştıklarını anlatan Türel, “Biz festivalin uluslararası kategorisini çok güçlü yapmak istiyoruz. Ama bütçemizin ve eforumuzun önemli bir kısmını ulusal kategori alıyordu. Şimdi ikisini birleştirerek gücümüzü tek odağa yönlendiriyoruz. Uluslararası kategoride ulusal filmlerimiz de olacak. Gücümüzü, eforumuzu ve bütçemizi birleştirerek bu festivali dünyanın en saygın festivalleri arasına sokmak istiyoruz" dedi.

( Hasan DEMİRBAŞ / DHA )

Yorumlar

Meating

Bağlantılı Haberler


Warning: mysqli_fetch_object() expects parameter 1 to be mysqli_result, boolean given in /home/mygazete/public_html/_sys/dns.mlib.php on line 61

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri