59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
,
InterPress
13 Aralık 2014'te Alp Kırşan ile nikah masasına oturan...
Manken Didem Soydan, trafiğe takılmamak için toplu taşıma kullandı....
Ahmet Kural ve Sıla çifti İstanbul gecelerindeydi....
Gökçe Bahadır ve Efe Duru ilişkilerini sürpriz bir şekilde...
Survivor yarışmasıyla tanınan Sahra Işık, Survivor 2018'de yarışacağını açıkladı....
Hayko Cepkin’in, Altın Kelebek gecesinde canlı performans sergileyen Aleyna...
44. Pantene Altın Kelebek Ödülleri, pazar akşamı Zorlu PSM’de...
Fenerbahçe'nin yıldız futbolcusu Alper Potuk ile ünlü oyuncu Tuvana...
Demet Şener 11 yıllık eşi, 2 çocuğunun babası İbrahim...
44. Pantene Altın Kelebek Ödülleri bu akşam Zorlu PSM’de...
İki ünlü oyuncu Tolga Güleç ile Yeliz Şar bu...
Aşklarıyla yıllardır konuşulan Mustafa Sandal ve Emina Sandal'ın evlilikleri...
Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat ile işadamı Murat...
Türk asıllı Alman vatandaşı Pınar Dilek ile evlenen Tarkan...
Antalya'da 120 bin metrekare alanda inşa edilen 420 konutluk...
Dansçısı Ceren Yılmaz’ı sigortasız çalıştırdığı gerekçesiyle mahkemeye verilen Murat...
Bir giyim markasıyla 2.5 milyon TL’ye anlaşan Burak Özçivit,...
Antalya Ticaret ve Sanayi Odasının ana sponsorluğunda, Antalya Büyükşehir...

GÜNDEM

YOK BÖYLE PARA!

BURSA´da, muhasebeci olarak çalıştığı şirkette patronlarını referans göstererek piyasayı 100 milyon dolara yakın dolandıran Özlem Akçeşme'nin yargılanmasına başlandı.

30.11.-0001 00:00

BURSA´da, muhasebeci olarak çalıştığı şirkette patronlarını referans göstererek piyasayı 100 milyon dolara yakın dolandırdığı öne sürülen 46 yaşındaki Özlem Akçeşme´nin yargılanmasına Bursa 9´ncu Asliye Ceza Mahkemesi´nde başlandı.

Mahkeme hakimi işlenen suçun ´dolandırıcılık´ değil ´nitelikli dolandırıcılık´ olması ve şikayetci sayısının 25´e ulaşmasını gerekçe gösterek, Akçeşme´nin ağır ceza mahkemesinde yargılanması için ´görevsizlik´ kararı verdi. Asliye ceza mahkemesinde hakkında toplam 75 yıl hapis cesazı istenen Akçeşme, ağır ceza mahkemesinde hakim karşısına çıkması halinde 250 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak. 

Bursa´da işadamlarına ait olan fabrikanın muhasebe servisinde 24 yıl aralıksız çalışan Özlem Akçeşme, tanıdığı işadamları ve zengin kişileri, iddiaya göre kurum çalışanlarına yönelik oluşturdukları fonlar ile yüksek miktarda kar payı dağıttıklarını söyleyerek fona katılmaları için ikna etti. Akçeşme bu kişilerden, şirket içerisinde bir uygulama olduğu için bunu patronlarına söylememesini özellikle istedi. Kısa sürede ´saadet zinciri´ oluşturan Akçeşme, para verenlere aylık yüzde 8- 10 oranında kar payı dağıtmaya başladı. Daha sonra bu oranı yüzde 25- 50´ye çıkartan Akçeşme´ye bazı işadamları kendi parasının yanı sıra arkadaşlarından borç alıp, bankalardan kredi çekerek paralar verdi.


OHAL´İ GEREKÇE GÖSTERİP ÖDEMEYİ DURDURDU

Geçen temmuz ayında artık para dağıtamayan ve arayan kişilere, ´OHAL nedeniyle BDDK hesapları inceliyor. Bitmesini ve para havalesini bekliyoruz´, ´Paralar başka hesaba geçti. Avukatlar el koydu´, ´Para Merkez Bankası´nda rahat olun´ gibi mesajlar gönderen Akçeşme, şüphelenen bazı işadamlarının şikayeti üzerine önce çalıştığı işyerinden atıldı, daha sonra 13 kişinin suç duyursunda bulunması ile tutuklandı. Bir çok işadamının ise paralarını alamayacağı gerekçesiyle şikayetci olmadığı Özlem Akçeşme´nin piyasadan en az 100 milyon dolar dolandırdığı öne sürüldü. 

´PARALARI BENİ İŞE ALAN YÖNETİCİME VERİYORDUM´

Hakkında Bursa 9´ncu Asliye Ceza Mahkemesi´nde, ´dolandırıcılık´ suçundan dava açılan Özlem Akçeşme´den şikayetci olanların sayısı 25´e yükseldi. İşlediği her suçtan ayrı ayrı olmak üzere hakkında toplam 75 yıla kadar hapis cezası istenen Özlem Akçeşme´nin yargılanmasına başlandı. Tutuklu bulunduğu Bursa´nın Yenişehir İlçesi´ndeki Kadın Kapalı Cezaevi´nden, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile ifade veren Akçeşme, daha önceki verdiği yazılı savunmasını tekrarlayıp şöyle dedi:

"Şirkette kendi içimizde oluşturduğum fon vardı. Buna dışardan katılanlar da oluyordu. Bu kişiler paraları benim banka hesabıma yatırıyorlardı. Elden veren de oluyordu. Ben de ulaşan paraları şirkette beni işe alan üst düzey yönetici N.Y.´ye veriyordum. O da E.Ş. ile yatırılması gereken faizleri bu paralar ile ödüyordu. Kime ne kadar verdiğini bilmiyorum. Masumum, tahliyemi ve beraatimi istiyorum."

Duruşmada hazır bulunan tutuksuz sanıklar N.Y. ile E.Ş. ise suçlamayı kabul etmeyip, Özlem Akçeşme´yi suçladılar.

GÖREVSİZLİK KARARI İLE AĞIR CEZAYA

Dolandırıldığını öne süren bazı müştekilerin dinlendiği duruşma sonunda mahkeme hakimi, şikayetçi sayısının fazla olması işlenen suçun ise ´nitelikli dolandırcılık´ olması nedeniyle ´görevsizlik´ kararı verip davanın ağır ceza mahkemesinde görülmesine karar verdi. Mahkeme hakimi, sanığın tahliye istemini ise kabul etmedi.

Özlem Akçeşme´nin ağır ceza mahkemesinde yargılanması halinde hakkında 250 yıla kadar hapis cezası istenecek.

Halil ÖZÇOBAN/BURSA, (DHA) -

Yorumlar

Meating

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri