59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
,
InterPress
Bakırköy Spor Vakfı Sosyal Tesisleri’nin yıkımı esnasında Bakırköy Belediyesi...
Riyad yönetimi, 2018 yılında ülkede sinema yasağının kalkacağını bildirdi....
Fenerbahçe'nin yıldız futbolcusu Alper Potuk ile ünlü oyuncu Tuvana...
Demet Şener 11 yıllık eşi, 2 çocuğunun babası İbrahim...
44. Pantene Altın Kelebek Ödülleri bu akşam Zorlu PSM’de...
İki ünlü oyuncu Tolga Güleç ile Yeliz Şar bu...
Aşklarıyla yıllardır konuşulan Mustafa Sandal ve Emina Sandal'ın evlilikleri...
Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat ile işadamı Murat...
Türk asıllı Alman vatandaşı Pınar Dilek ile evlenen Tarkan...
Antalya'da 120 bin metrekare alanda inşa edilen 420 konutluk...
Dansçısı Ceren Yılmaz’ı sigortasız çalıştırdığı gerekçesiyle mahkemeye verilen Murat...
Bir giyim markasıyla 2.5 milyon TL’ye anlaşan Burak Özçivit,...
Antalya Ticaret ve Sanayi Odasının ana sponsorluğunda, Antalya Büyükşehir...
İki yıl önce yumurtalık kanseri teşhisi konan Bahar Korçan,...
Anadolu ve Ortadoğu Uluslararası Dostluk Derneği (AMEİFA), Antalya’daki engelli...
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları...
Deepo Outlet Alışveriş Merkezi tarafından organize edilen, Türkiye ile...
'Kim Milyoner Olmak İster?' yarışmasını sunan Murat Yıldırım, eşi...

GÜNDEM

Reza Zarrab'a çapraz sorgu

Reza Zarrab'ın çapraz sorgusundan yeni ifadeler çıktı.

06.12.2017 08:29

ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımları delme, bankacılık sahtekarlığı ve kara para aklama suçlamalarına maruz alan Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla ile birlikte yargılanan, ancak daha sonra 'tanık' konumuna geçen işadamı Reza Zarrab'ın çapraz sorgusundan yeni ifadeler çıktı.

Savcılığın dört gün süren sorgulamasının ardından, savunma avukatlarından Cathy Flemming tarafından çapraz sorgulamaya tutulan Zarrab, şimdiye dek bilinmeyen açıklamalarda bulundu. Zarrab, New York'ta hapiste yattığı sırada, bir Türk avukatı aracılığıyla kendisine alkol, soğuk algınlığı ilacı getiren ve cep telefonunu kullanmasına izin veren gardiyana 45 bin dolar rüşvet verdiğini söyledi. Zarrab, Türkiye'de işlediği yalan vergi beyanında bulunmak, fuhuşa aracı olmak, rüşvet vermek ve sahte evrak düzenlemek suçlarından, ABD'de de FBI'ya yalan söylemek, cezaevinde marihuana içmek, gardiyana rüşvet vermek suçlarının göz önüne alınmayacağını, savcılıkla yaptığı anlaşma gereği yalnızca kabul ettiği suçlar üzerinden mahkemenin karar vereceğini ifade etti. Zarrab, savcılıkla yaptığı anlaşma gereği, İran yaptırımlarını delen başka kişiler hakkında bilgi vermenin yükümlülükleri arasında bulunduğunu da açıkladı.

Zarrab, 2010-2016 yılları arasında Halkbank aracılığıyla İran'a hayali altın ve gıda ihracatı işlemlerinden 100-150 milyon dolar para kazandığını, rüşvetler, banka komisyonları ve masrafları düştükten sonra kendisine binde 4-5 oranında komisyon kaldığını söyledi. Zarrab, İran'ın petrol ve doğalgaz satışlarından elde ettiği paraları, Halkbank aracılığıyla yaptığının iddia ettiği hayali altın ve ticareti karşılığında bankadan çıkararak, İran'ın uluslararası ödemelerini yapmaya yönelik ileri sürdüğü sisteme ilişkin ayrıntıları paylaştı.

'BENİM KİMSEYE KIZGINLIĞIM YOK'

Zarrab, Fleming'in bir sorusu üzerine, 'kendi savunma ekibine kattığı New York eski belediye Başkanı Rudolph Giuliani ile ABD eski Adalet Bakanı Michael Mukasey'in kendisinin serbest bırakılması için siyasi çabalar harcadığını' da kabul etti. Bu isimlerin Türkiye'ye giderek üst düzey yetkililerle de görüştüğünü doğrulayan Zarrab, "Hukuki çerçevede çalışmalar yaptıkları doğru. Bunun olabilme ihtimalini düşündüm" diye konuştu. Fleming'in "Bu girişimler işe yaramayınca Türkiye'deki bazı kişilere kızgınsınız, doğru mu?" sorusuna "Benim kimseye kızgınlığım yok" diye karşılık verdi. İtirafçı ve tanık konumuna geçmeden önce savcılık makamı ile çok sayıda görüşme yaptığını söyledi. 

'YÜKÜMLÜLÜKLERİM ARASINDA BAŞKALARINA İLŞKİN BİLGİ VERMEK DE VAR'

Zarrab, "Başkalarının tuzağa düşürülerek ABD'ye ya da Avrupa'ya seyahat etmelerini sağlamak için savcılıkla anlaştınız mı?" sorusunu "Özel biri için bir çalışma yapmadık. Ama savcılıkla vardığımız uzlaşma sonucu benim böyle bir yükümlülüğüm var" diye yanıtladı. Zarrab, birlikte iş yaptığı Abdullah Recai'nin Almanya'ya gitmesi için aracı olarak yakalatma iddiası ile ilgili olarak da "Savcılığa, Recai'nin sık sık Almanya'ya gittiğini, sizden 15-20 milyon dolar alacağı olduğunu, bunu kullanarak onu tuzağa düşürebileceğinizi söylediniz mi?" sorusuna "Evet doğru söyledim ancak borcum olan rakam 15-20 değil, 14 milyon dolar. Başka şahısların seyahat alışkanlıkları ve gittikleri yerler ile ilgili bilgileri savcılıkla paylaştım" diye yanıt verdi. 

Zarrab, bir soru üzerine Miami'de yakalandığında yanında nakit olarak 102 bin dolar taşıdığını, bu paranın eşi Ebru Gündeş ve kızının da içinde bulunduğu 7 kişilik grubun 10 günlük ihtiyaç parası olduğunu söyledi. 

(DHA)

Yorumlar

Meating

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri