59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
,
InterPress
Modacı Nur Yerlitaş'ın ınstagram canlı yayınında "Şehitler mehitler aman...
Şimdilerde şarkıları ile milyonlara ulaşan Mabel Matiz'in asıl mesleğinin...
"Mutluluk Zamanı" filminin galasına Acun Ilıcalı ve eşi Şeyma...
Sosyal medyaya veda eden isimler kervanına oyuncu Deniz Baysal...
"Kardeşim Benim 2'nin" galası dün akşam yapıldı....
Hülya Avşar ve Kaya Çilingiroğlu’nun kızları Zehra, önceki gün...
Ezgi molanın yazdığı ve başrolünü üstendiği "Maide'nin Altın Günü"...
Raşit Bağzıbağlı önceki gün Nişantaşı’nda görüntülendi....
Önceki gün bir düğünde sahneye çıkan Alişan, adetlere uyup...
En son İçerde dizisiyle ekranlarda olan Bensu Soral hastanelik...
“Şevkat Yerimdar”ın Sanem’i Semra Güzel, deneme çekimine sıcak bakmayan...
Şarkıcı Sagopa Kajmer (Yunus Özyavuz), Instagram hesabından 20 yıldır...
İbrahim Büyükak, önceki gün nişanlısı Nurdan Beşen ile Etiler’deydi....
Kelebek Yazarı Cengiz Semercioğlu, Şener Şen’in 7 yıl sonra...
Nurgül Yeşilçay, Zorlu Alışveriş Merkezi’nde görüntülendi....
Survivor yarışmasıyla tanınan Nagihan Karadere ile eşi Uğur Gökçe’nin...
Emrah, önceki gün eşi Sibel Erdoğan ve çocuklarıyla birlikte...
Tülin Şahin, Victoria Secret'in 29 Kasım'da Çin'de düzenleyeceği defilede...

EKONOMİ

Rusya'nın domates adımı sevindirdi

BATI Akdeniz İhracatçıları Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, Rusya’nın Türkiye'den domates ithalatının dönemsel yapılabileceği yönündeki açıklamasının olumlu bir adım olduğunu söyledi.

07.09.2017 12:00

BATI Akdeniz İhracatçıları Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev'in Türkiye'den domates ithalatının dönemsel yapılabileceği yönündeki açıklamasının olumlu bir adım olduğunu söyledi. Satıcı, "Arzumuz; engellerin tamamen kaldırılması. Bizim açımızdan yeterli değil" dedi.

Rusya Federasyonu'nun 2015 yılı Kasım ayındaki uçak düşürülme olayı sonrasında 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Türkiye'den domates ithalatına getirdiği yasakla ilgili iki ülke yetkilileri arasında süren görüşmelerde ilk olumlu sinyali, Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev verdi. Bakan Tkaçev'in Türkiye'den domates ithalatının küçük miktarda ve Rusya'da domates üretiminin olmadığı dönemlerde yapılabileceği yönündeki açıklamaları Türkiye'deki üreticileri ve ihracatçıları sevindirdi. Ancak bu adım yeterli bulunmazken, yasağın tamamen kaldırılması istendi.

BATI AKDENIZ IHRACATCILARI BIRLIGI (BAIB) BASKANI MUSTAFA SATICI, RUSYA TARIM BAKANI ALEKSANDR TKACEV'IN TURKIYE'DEN DOMATES ITHALATININ DONEMSEL YAPILABILECEGI YONUNDEKI ACIKLAMASININ OLUMLU BIR ADIM OLDUGUNU BELIRTEREK, "ARZUMUZ ENGELLERIN TAMAMEN KALDIRILMASI. BIZIM ACIMIZDAN YETERLI DEGIL" DEDI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

TİCARETTE ÇOK UZUN SOLUKLU OLMAZ

Rusya'nın 'domates ihtiyacımız varken dönemsel ithalat yapmak istiyoruz' dediğini anlatan Batı Akdeniz İhracatçıları Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, Rusya'nın özellikle kış döneminde domates ihtiyacının fazla ve kendi üretimlerinin yetmediğini, Bakan Tkaçev'in o yüzden bu dönemde Türkiye'den domates alabileceklerini söylediğini kaydetti. Satıcı, Türk tarafının yaklaşımının ise dönemsel sevkiyat yapılabileceği, ancak bunun ticarette çok uzun soluklu olmayacağı, çünkü firmaların daha ziyade yıl boyu ürün talep eden ülke ve pazarlarla çalışm isteği olduğunu söyledi.

HANGİ DÖNEM BELLİ DEĞİL

Ruslar'ın talep ettiği dönemde istenilen kalite, miktar ve fiyatta ürün sağlanabilirse bunu seve seve yapabileceklerini ifade ettiklerini dile getiren Satıcı, şöyle dedi:

"Ama bahsettikleri dönemle ilgili net bir tarih yok. Yani kasım- mayıs mı, aralık- haziran aylarında mı istiyorlar, belli değil. Dönem netleştiği zaman daha iyi yorum yapabiliriz. İki ay süreyle mi, 6 ay süreyle mi istiyorlar bunlar önemli. Biz de buna göre kendimizi şekillendiririz. Her ne kadar Rusya 'kendi üretimimiz var dönemsel almak istiyoruz' dese de büyük bir pazar ve bu pazarı kaybetmek istemeyiz."

GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

Rusya'nın hem Türkiye hem diğer ülkelerden gelen ürünlere uyguladığı gümrük vergileri ve nakliye maliyetlerinin zaten Rus üreticisini yeterince koruduğuna dikkat çeken Mustafa Satıcı, bu yüzden yasağın hafifletilmesini dönemselle sınırlamanın ticarette çok sağlıklı olmayacağını kaydetti. Karşı tarafın beklentilerinin de önemli ve dikkatli alındığını belirten Satıcı, “Bu yüzden görüşmeler devam ediyor ve henüz netleşmiş değil" dedi.

ENGELİN TAMAMEN KALDIRILMASI İSTENİYOR

Rusya'ya kriz öncesinde yıllık ortalama 200 milyon dolar civarında 250-300 bin ton domates ihraç ettiğini de hatırlatan Satıcı, “Rusya'nın uyguladığı yasak, Türkiye'de ihracatçıyı bu pazara bağımlılıktan kurtarmış oldu. Rusya'ya gönderilen ürünün büyük kısmı, neredeyse yüzde 80-85'ini son iki yılda diğer ülkelerde değerlendirdi. Tabi yasağın hafifletilmesi güzel bir şey ama bizim arzu ettiğimiz ticaretteki engellerin tamamen kaldırılması. Bizim açımızdan yeterli değil" diye konuştu.

(Mehmet Çınar / DHA)

Yorumlar

Meating

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri