59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
Kim Milyoner Olmak İster isimli yarışmanın bugün yayınlanan bölümünde...
“Analar ve Anneler”den beri ekranlardan uzak olan Sinem Kobal,...
PTT AŞ tarafından, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından...
Kuzey Kore'nin resmi haber ajansı KCNA tarafından servis edilen...
TİYATRO sanatçısı Ali Poyrazoğlu, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'a...
CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal,...
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi Doğa Parkı'na bağışlanan 5...
Oyuncu Ahmet Kural, sevgilisi Sıla Gençoğlu ile fotoğrafını paylaşıp...
Yaz saati uygulamasının devam etmesinden dolayı, İstanbul'da sabahçılar en...
Genç şarkıcı Lider Şahin, babası Selami Şahin’in sahnesi öncesi...
Şarkıcı Nevin'le kısa süreli bir ilişki yaşayan Mehmet Ali...
Şeyma Subaşı, en çok merak edilen soruya Instagram'dan yanıt...
Radyo Programcısı Adem Metan, Radyo Viva’daki programında sevilen oyuncu...
Ünlü sanatçı Yıldız Tilbe'nin dün akşam saatlerinde evinde hap...
Konser yoğunluğu nedeniyle asıl mesleği olan doktorluk kariyerine ara...
Salı günü Acıbadem Fulya Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’ne transfer...
Türkiye’nin ilk güneş enerjili stadyum olma özelliğini taşıyan Antalya...
İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan...

EKONOMİ

Rusya'nın domates adımı sevindirdi

BATI Akdeniz İhracatçıları Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, Rusya’nın Türkiye'den domates ithalatının dönemsel yapılabileceği yönündeki açıklamasının olumlu bir adım olduğunu söyledi.

07.09.2017 12:00

BATI Akdeniz İhracatçıları Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev'in Türkiye'den domates ithalatının dönemsel yapılabileceği yönündeki açıklamasının olumlu bir adım olduğunu söyledi. Satıcı, "Arzumuz; engellerin tamamen kaldırılması. Bizim açımızdan yeterli değil" dedi.

Rusya Federasyonu'nun 2015 yılı Kasım ayındaki uçak düşürülme olayı sonrasında 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Türkiye'den domates ithalatına getirdiği yasakla ilgili iki ülke yetkilileri arasında süren görüşmelerde ilk olumlu sinyali, Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev verdi. Bakan Tkaçev'in Türkiye'den domates ithalatının küçük miktarda ve Rusya'da domates üretiminin olmadığı dönemlerde yapılabileceği yönündeki açıklamaları Türkiye'deki üreticileri ve ihracatçıları sevindirdi. Ancak bu adım yeterli bulunmazken, yasağın tamamen kaldırılması istendi.

BATI AKDENIZ IHRACATCILARI BIRLIGI (BAIB) BASKANI MUSTAFA SATICI, RUSYA TARIM BAKANI ALEKSANDR TKACEV'IN TURKIYE'DEN DOMATES ITHALATININ DONEMSEL YAPILABILECEGI YONUNDEKI ACIKLAMASININ OLUMLU BIR ADIM OLDUGUNU BELIRTEREK, "ARZUMUZ ENGELLERIN TAMAMEN KALDIRILMASI. BIZIM ACIMIZDAN YETERLI DEGIL" DEDI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

TİCARETTE ÇOK UZUN SOLUKLU OLMAZ

Rusya'nın 'domates ihtiyacımız varken dönemsel ithalat yapmak istiyoruz' dediğini anlatan Batı Akdeniz İhracatçıları Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, Rusya'nın özellikle kış döneminde domates ihtiyacının fazla ve kendi üretimlerinin yetmediğini, Bakan Tkaçev'in o yüzden bu dönemde Türkiye'den domates alabileceklerini söylediğini kaydetti. Satıcı, Türk tarafının yaklaşımının ise dönemsel sevkiyat yapılabileceği, ancak bunun ticarette çok uzun soluklu olmayacağı, çünkü firmaların daha ziyade yıl boyu ürün talep eden ülke ve pazarlarla çalışm isteği olduğunu söyledi.

HANGİ DÖNEM BELLİ DEĞİL

Ruslar'ın talep ettiği dönemde istenilen kalite, miktar ve fiyatta ürün sağlanabilirse bunu seve seve yapabileceklerini ifade ettiklerini dile getiren Satıcı, şöyle dedi:

"Ama bahsettikleri dönemle ilgili net bir tarih yok. Yani kasım- mayıs mı, aralık- haziran aylarında mı istiyorlar, belli değil. Dönem netleştiği zaman daha iyi yorum yapabiliriz. İki ay süreyle mi, 6 ay süreyle mi istiyorlar bunlar önemli. Biz de buna göre kendimizi şekillendiririz. Her ne kadar Rusya 'kendi üretimimiz var dönemsel almak istiyoruz' dese de büyük bir pazar ve bu pazarı kaybetmek istemeyiz."

GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

Rusya'nın hem Türkiye hem diğer ülkelerden gelen ürünlere uyguladığı gümrük vergileri ve nakliye maliyetlerinin zaten Rus üreticisini yeterince koruduğuna dikkat çeken Mustafa Satıcı, bu yüzden yasağın hafifletilmesini dönemselle sınırlamanın ticarette çok sağlıklı olmayacağını kaydetti. Karşı tarafın beklentilerinin de önemli ve dikkatli alındığını belirten Satıcı, “Bu yüzden görüşmeler devam ediyor ve henüz netleşmiş değil" dedi.

ENGELİN TAMAMEN KALDIRILMASI İSTENİYOR

Rusya'ya kriz öncesinde yıllık ortalama 200 milyon dolar civarında 250-300 bin ton domates ihraç ettiğini de hatırlatan Satıcı, “Rusya'nın uyguladığı yasak, Türkiye'de ihracatçıyı bu pazara bağımlılıktan kurtarmış oldu. Rusya'ya gönderilen ürünün büyük kısmı, neredeyse yüzde 80-85'ini son iki yılda diğer ülkelerde değerlendirdi. Tabi yasağın hafifletilmesi güzel bir şey ama bizim arzu ettiğimiz ticaretteki engellerin tamamen kaldırılması. Bizim açımızdan yeterli değil" diye konuştu.

(Mehmet Çınar / DHA)

Yorumlar

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri