59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
,
InterPress
Oyuncu Hande Soral ve İsmail Demirci aileleri ve yakın...
Yeşilçam’ın Gamzeli Güzeli Bahar Öztan sosyal medya üzerinden açıklamalarda...
Yeşim Salkım'ın kızı Gizem Salkım, bir süredir birlikte olduğu...
7 yıllık evlilikleri 2 yıl önce biten şarkıcı Emre...
Evlendikten sonra Fahriye Evcen'in evinde oturmaya devam eden çiftin...
Beşiktaşlı futbolcu Caner Erkin'in eski eşi Asena Atalay'dan olan...
Endonezya ekibi Persela'nın kalecisi Huda, oynanan lig maçında başına...
Ses sanatçısı Faruk Tuncel’in kızı Berivan Tuncel evlendi....
‘Kurtlar Vadisi’ndeki ‘Abdülhey’ karakteriyle ünlenen Kenan Çoban, ikinci kez...
Başarılı oyuncu Ferit Aktuğ'un oynayacağı yeni dizi belli oldu....
Hamdi Alkan'ın 2012'de boşandığı Canan Hoşgör'den olan kızı Zeynep...
Muğla'nın Milas İlçesi'nde düğünlerde müzisyenlik yapan evli ve 2...
Türk Sanat Müziği'nin efsane sesi Semra İnanç, hayatını kaybetti....
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Gazipaşa’ya 18 milyon lira yatırım bedeli...
Yeme – içme sektörünün duayen isimlerinden şef Tolga Atalay,...
iPhone X, iPhone 8, Samsung Galaxy S8 ve Note...
Cem Yılmaz ve Ozan Güven'in ardından Erkan Petekkaya da...
Henüz dört günlük bebeği ağzı bağlı bir çöp poşetinin...

EKONOMİ

22 MİLYONLUK ALACAK DAVASI

Ataç Grubu bünyesindeki Anteks´in Altınova ve OSB´deki iki fabrikası ipotek nedeniyle icradan satıldı.

04.04.2017 12:00

OSB´deki dokuma fabrikası da aynı şekilde satışa çıkarıldı. Son fabrika da ipotekli olduğu banka borçları için satıldıktan sonra varlıkları tükenecek şirketin 22 milyon TL alacağı bulunan işçilere hiç para kalmayacak.

Ataç İnşaat ve Sanayi A.Ş. ile Anteks Antalya Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş., 1960 yılında Hikmet Ataman ve Hüseyin Çalık tarafından kuruldu. Daha sonra Ataç Grubu altında toplanan iki şirket bünyesinde iplik, boya ve dokuma fabrikaları, enerji firması, özel okul ve otelleri barındırıyordu. Ataç İnşaat, 2011´de cirosunu en çok artıran Türkiye´nin üçüncü şirketi seçildi ve çoğu kez de Türkiye´nin en büyük ilk 500 şirketi arasında yer aldı. Anteks ise Armani, Lacoste, Versace gibi dünya devlerine yönelik üretimler yapıyordu.

ÇÖKÜŞ 2011´DE BAŞLADI

Grubun çöküşü, 2011´de yapılan halka arzla başladı. Batış sürecine giren grubun kurtarılması amacıyla anlaşma yapılan fon şirketinin oluşturduğu yeni yönetim kurulu da Ataç ve Anteks için iflas erteleme istedi. Birçok alacaklı ise şirketin iflası için başvurdu. Antalya 1´inci Asliye Ticaret Mahkemesi´nde görülen iflasın ertelenmesine ilişkin davanın karar duruşmasında mahkeme, her iki şirketin de iflasına karar verdi. Bu kararla yönetim düşerken, şirketlerin tüm mal varlıklarına da el konuldu ve iflas dosyaları açıldı.

ALTINOVA’DAKİ FABRİKA SATILDI

İflas kararının ardından Antalya 6´ncı İcra Dairesi´nce gruba ait Altınova´da bulunan iplik fabrikası ve tarımsal alan ile Organize Sanayi Bölgesi´ndeki iki adet dokuma-terbiye ve iplik fabrikaları için 8 Eylül 2016 günü için satış ilanı verildi. Altınova´daki 52 dönümlük fabrika ve tarım alanı için 32 milyon 731 bin TL muhammen bedel üzerinden çıkılan ihalede Yapı Kredi Bankası´na yaklaşık yarı fiyatı 18 milyon 50 bin lira bedele satıldı. 

OSB´DEKİ İPLİK FABRİKASI DA SATILDI

Grubun OSB´de 78 dönümlük alandaki fabrikası için 28 milyon 83 bin TL, OSB´de 116 dönümlük fabrika için de 52 milyon 778 bin TL muhammen satış bedeli belirlenerek aynı tarihlerde ihaleye çıkıldı. Ancak ilk ihalede satış işlemi gerçekleşmeyen bu iki fabrikadan 78 dönümlük iplik fabrikası 28 milyon 83 bin TL muhammen bedel üzerinden çıkılan ihalede yaklaşık yarı bedeli 14 milyon 109 bin TL´ye Hacı Halil Çoban tarafından satın alındı. 

DOKUMA FABRİKASI DA SATILIYOR

Anteks´in üç fabrikasından sonuncusu olan Antalya OSB´deki 116 dönümlük dokuma fabrikası da 52 milyon 778 bin TL muhammen bedel üzerinden Antalya 6´ncı İcra Dairesi´nce 7 Nisan günü yeniden ihaleyle satışa çıkıyor. İpotekli banka borcu karşılığında yapılacak bu satıştan elde edilecek gelir banka borcuna ödenecek. 

BORÇ TOPLAMI 330 MİLYON TL

Grubun ortaklarından Çalık ailesinin avukatlığını yürüten Arif Karabağ, İcra İflas Müdürlüğü´ne Anteks´in iflas dosyasına alacaklılar tarafından toplam 330 milyon TL´lik borç kaydı yaptırıldığını söyledi. Anteks´in Altınova ve OSB´deki iplik fabrikasının satıldığını ve bu ihalelerin kesinleştiğini belirten Arif Karabağ, “Üçüncü fabrikanın ihalesi de mart ayında yapılacak. Böylece Anteks´in ipotekli mal varlıkları iflas dışı olduğundan tamamı satılmış olacak. İflas dosyası içine giren paralar olduğu takdirde ki, hiçbir satıştan sonra iflas dosyasına para kalması mümkün değil, dolayısıyla Anteks´in çalışanları, işçileri, tedarikçiler hiç kimsenin bu dosyalardan para alması sözkonusu değil. Anteks´in OSB´deki son fabrikası da satıldıktan sonra artık satılacak hiçbir mal varlığı kalmamış olacak. Dolayısıyla işçiler mağdur olacak. Fabrikalar ipotekli ve fabrikaların satışından da para gelmeyeceği için işçiler ve tüm alacaklı firmalar hiç para alamayacak" dedi. Karabağ, ANTEKS´in işçilerine olan borç toplamının da 22 milyon TL civarında olduğunu açıkladı.

Etiketler :

Yorumlar

Meating

Bağlantılı Haberler


Warning: mysqli_fetch_object() expects parameter 1 to be mysqli_result, boolean given in /home/mygazete/public_html/_sys/dns.mlib.php on line 61

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri