59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
,
InterPress
Bakırköy Spor Vakfı Sosyal Tesisleri’nin yıkımı esnasında Bakırköy Belediyesi...
Riyad yönetimi, 2018 yılında ülkede sinema yasağının kalkacağını bildirdi....
Fenerbahçe'nin yıldız futbolcusu Alper Potuk ile ünlü oyuncu Tuvana...
Demet Şener 11 yıllık eşi, 2 çocuğunun babası İbrahim...
44. Pantene Altın Kelebek Ödülleri bu akşam Zorlu PSM’de...
İki ünlü oyuncu Tolga Güleç ile Yeliz Şar bu...
Aşklarıyla yıllardır konuşulan Mustafa Sandal ve Emina Sandal'ın evlilikleri...
Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat ile işadamı Murat...
Türk asıllı Alman vatandaşı Pınar Dilek ile evlenen Tarkan...
Antalya'da 120 bin metrekare alanda inşa edilen 420 konutluk...
Dansçısı Ceren Yılmaz’ı sigortasız çalıştırdığı gerekçesiyle mahkemeye verilen Murat...
Bir giyim markasıyla 2.5 milyon TL’ye anlaşan Burak Özçivit,...
Antalya Ticaret ve Sanayi Odasının ana sponsorluğunda, Antalya Büyükşehir...
İki yıl önce yumurtalık kanseri teşhisi konan Bahar Korçan,...
Anadolu ve Ortadoğu Uluslararası Dostluk Derneği (AMEİFA), Antalya’daki engelli...
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları...
Deepo Outlet Alışveriş Merkezi tarafından organize edilen, Türkiye ile...
'Kim Milyoner Olmak İster?' yarışmasını sunan Murat Yıldırım, eşi...

EKONOMİ

Asgari ücret zammı yarın belirlenecek

Milyonlarca vatandaş asgari ücrete ne kadar zam yapılacağını AGİ ile birlikte 2018 yılında asgari ücretin ne kadar olacağını merak ediyor.

30.11.2017 16:10

2018 yılı asgari ücreti belirlemek üzere yarın ilk toplantısını gerçekleştirecek. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2018'de geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere yarın ilk toplantısını gerçekleştirecek. Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret  görüşmeleri, yarın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde başlayacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun başkanlığında  toplanacak komisyonda, işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu  (Türk-İş), işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK)  temsil edecek. Toplantıda, işçi ile işveren temsilcileri talep ve görüşlerini  sunacak. Türk-İş teklifini TÜİK'in rakamından sonra paylaşacak.

ASGARİ ÜCRETE NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Asgari ücret 1 Ocak'ta zamlanacak. Doğrudan 7 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücrete zam için görüşmeler, 1 Aralık 2017 tarihinde Çalışma Bakanlığı ev sahipliğinde başlayacak. Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu başkanlığında toplanacak komisyonda, işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını TİSK temsil edecek. Bakanlıktaki toplantının ardından Türk-İş ve TİSK'in ev sahipliğinde de toplantılar yapacak Komisyon, Aralık ayı bitmeden 2018 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirleyecek. Asgari ücret masasında işçileri temsil eden Türk-İş, yıl sonu enflasyon oranı ile bir işçinin net yaşam maliyetini gündeme getirecek. Şu anda brüt asgari ücret 1.777,5, net ise 1.404,6 TL olarak uygulanıyor

TÜRK-İŞ TEKLİFİNİ TÜİK'İN RAKAMINDAN SONRA PAYLAŞACAK

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, yaptığı açıklamada,  konfederasyonlarının uzun yılardır Asgari Ücret Tespit Komisyonunda işçileri  temsil ettiğini söyledi. Atalay, "1983, 1984, 1993, 2008 ve 2012 yıllarında işçi, işveren ve  hükümet, asgari ücret rakamında mutabık kaldı. Gönlümüzden geçen yeni asgari  ücretin bu yıl oy birliğiyle belirlenmesi ama maalesef bu son 35 yılda sadece beş  kere gerçekleşti." dedi. İşveren tarafından yapılan açıklamaların mutabakatın sağlanmayacağı  yönünde olduğunu belirten Atalay, asgari ücretteki artış tekliflerini TÜİK'in bir  işçi için belirleyeceği "asgari geçim tutarı"nın ardından kamuoyuyla  paylaşacaklarını bildirdi.

Yarın toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonunda Türk-İş'i temsil  edecek heyeti belirlediklerini ifade eden Atalay, heyetin TEKSİF Sendikası Genel  Başkanı Nazmi Irgat, Türkiye Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak,  Çimse-İş Sendikası Genel Başkanı Zekeriye Nazlım, Tarım-İş Sendikası Genel  Başkanı İlhami Polat ve Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Çağırıcı'dan  oluştuğunu kaydetti.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği beşer işçi, işveren ve devlet temsilcisi  olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu  komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş  temsil ederken, işveren tarafı adına masaya TİSK oturuyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında gerçekleştirilen ilk  toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı  toplanıyor. Komisyon, son toplantısını yine bakanlıkta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en  az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği  halinde başkanın bulunduğu tarafın, çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.?

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NET BİN 404 LİRA

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt bin 777 lira 50 kuruş,  vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 404 lira 6 kuruş olarak uygulanıyor.  Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga  vergileri kesilmediğinden net bin 510 lira 87 kuruş olarak hesaplanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 2 bin 88 lira  56 kuruşu (işverene maliyet tutarında sosyal güvenlik primindeki yüzde 5  oranındaki indirim dikkate alınmış ve 100 lira/ay teşvik indirimi hariç) buluyor.  Bunun bin 777 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 275 lira 51 kuruşunu sosyal  güvenlik primi, 35 lira 55 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

İŞÇİYE ASGARİ ÜCRET FARKI

Sabah Gazetesi yazarı Faruk Erdem'in bugün yazdığı köşe yazısında asgari ücret ile ilgili önemli detaylara yer verdi. Gelir vergisi matrahındaki değişiklik asgari ücretleri düşürdü. İşverenler son beyannamenin ardından eylülden itibaren asgari ücret farkını işçiye ödeyecek. Meclis'te kabul edilen Torba Yasa ile asgari ücret üzerinde meydana gelen vergi artışı önlenmiş oldu. Ancak yasa ancak aralıkta yürürlüğe gireceği için eylülden bu yana maaştan düşen miktarların işçilere geri ödenmesi gerekiyor. Burada işverenin yapması gerekenler de belirlendi. Buna göre, yasa yürürlüğe girene kadar beyannameler mevcut vergi dilimleri ve Asgari Geçim İndirimi (AGİ) üzerinden hazırlanacak. Eylül ayından yasanın yürürlüğe gireceği tarihe kadar maaşlar bordrolarda eksik gösterilecek. Ancak aradaki fark daha sonra ödenecek. Böylece hak kayıpları önlenecek.

BEYANNAME İLE İADE OLACAK

Bu yıl vergi diliminden kaynaklı asgari ücretlinin maaşının düşmesine Asgari Geçim İndirimi (AGİ) ile çözüm getirildi. GVK Geçici 87'nci maddesinde 2017 eylül, ekim, kasım ve aralık aylarına ilişkin bekar işçilerin net ücretleri asgari ücretin (1.404,6 TL) altında kalanlara aradaki fark işçinin Asgari Geçim İndirimi tutarına ayrıca ilave edilecek. Yasa ile birlikte asgari ücretlilere ekstradan 75.53 liralık artış sağlanacak ve maaşların düşmesi önlenecek. Vergi diliminin artmasıyla asgari ücretliden alınan vergi 226.64 liradan 302.17 liraya çıkıyor. Aradaki 75.53 liralık fark Asgari Geçim İndirimi'ne ilave edilerek kapatılacak.

YENİ TORBA GELİYOR

2017'de özellikle yeni istihdam kapsamında birçok vergi ve prim teşvikleri uygulanmıştı. İlave istihdam için işverenlere 773 lirayı bulan destek sağlanmıştı. Ayrıca asgari ücretin artmasıyla birlikte yine işverenlere bu konuda da destek uygulanmıştı. Bu desteklerin birçoğunun süresi bu yılın sonunda bitiyor. Ancak yeni bir torba kanunla bu teşviklerin bazılarının devam etmesi sağlanırken bazı yeni teşvikler de getirilecek.

Kaynak: Star

Yorumlar

Meating

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri