59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
,
InterPress
Fenerbahçe'nin yıldız futbolcusu Alper Potuk ile ünlü oyuncu Tuvana...
44. Pantene Altın Kelebek Ödülleri bu akşam Zorlu PSM’de...
Demet Şener 11 yıllık eşi, 2 çocuğunun babası İbrahim...
İki ünlü oyuncu Tolga Güleç ile Yeliz Şar bu...
Aşklarıyla yıllardır konuşulan Mustafa Sandal ve Emina Sandal'ın evlilikleri...
Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat ile işadamı Murat...
Mehmet Ali Erbil ile Nergis Kumbasar'ın kızı Yasmin Erbil'in...
Türk asıllı Alman vatandaşı Pınar Dilek ile evlenen Tarkan...
Antalya'da 120 bin metrekare alanda inşa edilen 420 konutluk...
Dansçısı Ceren Yılmaz’ı sigortasız çalıştırdığı gerekçesiyle mahkemeye verilen Murat...
Bir giyim markasıyla 2.5 milyon TL’ye anlaşan Burak Özçivit,...
Antalya Ticaret ve Sanayi Odasının ana sponsorluğunda, Antalya Büyükşehir...
İki yıl önce yumurtalık kanseri teşhisi konan Bahar Korçan,...
Anadolu ve Ortadoğu Uluslararası Dostluk Derneği (AMEİFA), Antalya’daki engelli...
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları...
Deepo Outlet Alışveriş Merkezi tarafından organize edilen, Türkiye ile...
Hatay'da bu yıl 5'ncisi gerçekleştirilen Uluslararası Antakya Film Festivali'nin...
'Kim Milyoner Olmak İster?' yarışmasını sunan Murat Yıldırım, eşi...

EĞİTİM

Yeni Dekan Ayhan hedeflerini anlattı

Akdeniz Üniversitesi Rektör Başdanışmanı Prof. Dr. Beykan Çizel, bir yıldır vekaleten yürüttüğü İletişim Fakültesi dekanlık görevini İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ayhan'a devretti.

11.08.2017 10:00

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi yeni dekanı Prof. Dr. Ahmet Ayhan, Antalya Son Haber'den Eyüp Koçak'ın sorularını yanıtladı. Ayhan, yeni görevindeki hedefleri şöyle açıkladı: "Son yıllarda medyatik başarılar da buna katkı sağlıyor ama bir akademisyen olarak temel hedefim, akademik başarının kıstas alınması. Yani öğrencinin mezun olduktan sonra Akdeniz Üniversitesi diplomasıyla sektörde çok rahat iş bulabilmesini önemsiyorum.  Sektörde iş bulabilmek gerçek çok zor. Türkiye'de üniversite mezunlarının içerisinde ne yazı k ki en fazla işsiz grubu, gazetecilik bölüm mezunlarından çıkıyor. Çünkü sektörel karşılığı çok geniş değil ne yazık ki.  Diğer bölümlerden, gazetecilik bölümünden mezun olanların, farklı sektörde de olsa iş yapabildiklerini gözlemliyoruz. Bizim özellikle bizim iletişim fakültesinin halkla ilişkilerden mezun olanlar, öğretmenlik yapıyor.  Bu da bizim başarımızın göstergesi. Belki çok daha sistemli bir çalışma yapıp, mezunlarımızın nerede hangi sektörde iş yaptıklarına ilişkin bir envanter oluşturabilirsek, bizim için en önemli referans o olacaktır bizim için. Onu da zaman içerisinde yapmayı planlıyoruz. Objektif olmak gerekirse Türkiye'nin en iyi iletişim fakültelerinden biri olduğumuz gerçek, bu başarıyı gelecek yıllarda da göstermek istiyoruz."

"Arz çok fazla, talep çok dar"

Türkiye'deki İletişim Fakülteleri'nin çok olduğunu, ihtiyacın üzerinde eleman yetiştiğini söyleyen Ayhan, "Türkiye'de yaklaşık 70 fakülte var. Aslında eğitim fakültelerinde yaşanan bir sorunun benzeri, bizde de var.  Nedir bu sorun? Eğitim fakülteleri öğretmen yetiştiren fakülteler. Ancak her yıl belli sayıda ihtiyacın üzerindeki öğretmen adayı olduğu için korkunç bir yığılma oluyor. Öğretmenlerde de en büyük işveren devlet olduğu için, orada yığılma var.  Aynı  sorun bizde de var. Çünkü Türkiye'deki medya ve benzeri sektörlerde ihtiyaç o kadar fazla değil. Dolayısıyla arz ve talep dengesine baktığımız zaman; arz çok fazla, talep çok dar" dedi. 

"Medyaokur yazarlığı dersi iletişim mezunlarına verilmeli"

Medya okur yazarlığı dersinin İletişim Fakültesi'nden mezun olan öğrencilere verilmesi gerektiğini belirten yeni dekan, öğrencilerinin sosyal medya üzerinden başlattıkları hashtag etiket uygulamasına destek verdiğini de açıkladı.  Ayhan, "Devletimizin, milletimizin, milli eğitim bakanlığımızın bu konuda duyarlılık göstermesini bekliyoruz.  Medya okur yazarlığı dersi, bütün ortaöğretim kurumlarında bence zorunlu olmalı. Belki bir yıl, belki üç yıl bilmiyorum. Bu durum bir çalıştay ile tartışılabilir  Medya okur yazarlığı dersi kuramsal olarak düşündüğünüz zaman çok güzel ama  bu dersi kimin vereceği ciddi anlamda bir sorunsal. Bu yüzden, bu dersin, iletişim fakülteleri öğrencileri tarafından verilmesini doğru buluyorum" dedi ve ekledi: "Medya okur yazarlığı dersinin, iletişim fakültesi öğrencileri tarafından verilmesi, aynı zamanda iletişim fakültesi öğrencilerindeki işsizlik sorununu da çözecektir."

"Kimisi meslekte kimisi okuyarak öğrenir"

Türkiye'deki alaylı ve mektepli gazetecilik tartışmalarına yönelik açıklamalarda bulunan Dekan Ahmet Ayhan sözlerini şöyle sonlandırdı: "İşini kim iyi yapıyorsa ve varlığını o yapı içinde sürdürüyorsa, işini iyi yapıyordur. İşini iyi yapmazsanız, zaten mesleğiniz sizi tasfiye eder. Herkesin yaptığı işe saygınlık çerçevesinden baktığımda, ister alaylı, ister mektepli olsun bu ayrımı doğru bulmuyorum. Türkiye'de alaylı olup da bu işi korkunç derecede iyi yapan gazetecilerimiz var. Özellikle ulusal basında. Bugün hayatını kaybedenlerin hangisi mektepliydi? Yıllarca Türkiye'ye hizmet ettiler. Belki de bu türlü şeyleri hiç konuşmamalıyız. Konuştuğunuz zaman çatışmalar başlıyor.  İşini iyi yapan herkese saygı duymak gerekiyor. Doğru yapıyorsa daha çok saygı duymak gerekiyor. Önemli olan basın yayın meslek ilkelerinin etik kodlarını alabilmek, kendini geliştirebilmek. Hiç kimse mükemmel değildir.  Ben 29 yıldır akademisyenim, her gün yeni bir şeyler öğreniyorum. 17 yaşında, 18 yaşındaki bir öğrencimin verdiği örnekler hoşuma gittiğinde onu başka yerlerde kullanabiliyorum. Hiç kimse doğarken bir şeyi öğrenmez. Kimisi meslekte alaylı öğrenir, kimisi okuyarak öğrenir."

Yorumlar

Meating

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri