59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
,
InterPress
Şarkıcı Sagopa Kajmer (Yunus Özyavuz), Instagram hesabından 20 yıldır...
Tülin Şahin, Victoria Secret'in 29 Kasım'da Çin'de düzenleyeceği defilede...
Önümüzdeki yıl çekilmesi planlanan filmin başrolü için Beren Saat...
Balerin Evlin Avidor, bir marketten 150 liralık et çaldığı...
Fenerbahçe'nin İspanyol santrforu Soldado oyuna girdikten sonra 20 saniyede...
Oyuncu Burak Özçivit, bir giyim firmasının yeni yüzü oldu....
Cem Arsoy’la evli olan ünlü sunucu Zahide Yetiş’in 7...
Süperstar Ajda Pekkan, İngiliz basınında yer aldı....
Pelin Karahan ve eşi Bedri Güntay, Acun Medya Genel...
Kıvanç Tatlıtuğ, 79. ölüm yıldönümünde anılan Gazi Mustafa Kemal...
Sunucu Tanem Sivar'ın köpekleri zehirlenerek öldürüldükten sonra, hayvan haklarının...
Sangu'nun uzun süredir birlikte olduğu Yunus Özdiken'in, genç bir...
Türkiye’nin bu yılki Oscar adayı “Ayla", vizyondaki üçüncü haftasında...
Azra Akın, eşi Atakan Koru ile birlikte önceki akşam...
ABD’de 27 Kasım’da jürili duruşması başlayacak olan İran asıllı...
Yaklaşık iki hafta önce ters bir hareket sonucu ayak...
Hadise’nin ablası Hülya Açıkgöz bir dönem kız kardeşiyle aşk...
Engin Günaydın, senaryosunu Gülse Birsel’in yazdığı “Aile Arasında”nın setinde...

DÜNYA

'Askeri harekatın sonuçları korkunç olur'

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres Kuzey Kore ve Myanmar'da yaşanan olağanüstü durumlarını değerlendirdi.

06.09.2017 10:00

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres Kuzey Kore ve Myanmar'da yaşanan olağanüstü durumlarla ilgili olarak düzenlediği gündem dışı basın toplantısında Kuzey Kore'nin gerçekleştirdiği nükleer füze denemelerini kınadığını söyledi.

Kuzey Kore'nin girişimlerini 'bölgesel ve uluslararası güvenlik için son derece istikrar bozucu' olarak niteleyen Guterres, "Kuzey Kore'nin son yapmış olduğu füze denemesi son derece pervasızca ve kendi halkı da içinde olmak üzere milyonlarca kişinin hayatını riske atan gereksiz bir girişim. Şimdiye kadar karşı karşıya kalınan en büyük kriz" diye konuştu.

Kuzey Kore'nin bir kez daha Güvenlik Konseyi ve uluslararası topluma meydan okuduğunu belirten Guterres "Gereksiz yere milyonlarca insanı riske attılar. Kendi vatandaşları da buna dahil. Kuzey Kore halkı kuraklıkla, açlıkla mücadele ederken bu yetmezmiş gibi insan hakları ihlallerine maruz kalıyor" dedi. Kuzey Kore'nin nükleer denemesinin sonrasında meydana gelebilecek askeri bir harekatın olası sonuçlarının çok dehşet verici olabileceğini vurgulayan Guterres, Kuzey Kore'nin süregelmekte olan nükleer denemelerini önlemenin yolunun siyasi çözüm olduğunu söyledi. Kuzey Kore yetkililerine BM Güvenlik Konseyi'nde geçen ay kabul edilen 2371 sayılı karara ve uluslararası yükümlülüklerini tam olarak yerine getirme çağrısını yineleyen Guterres, "Konseyin birliği bu krizin çözümünde çok önemlidir. Bu birlik, aynı zamanda, gerginliği azaltmak, güven arttırmak ve herhangi bir tırmanışı önlemek amacıyla diplomatik yollarla meşgul olmak için bir fırsat yarattı" diye konuştu.

"ASKERİ HAREKATIN SONUÇLARI ÇOK KORKUNÇ OLUR"

Yanlış hesaplama veya yanlış anlaşılmayı önlemek için diyalogu ve iletişimin koşul olduğunu dile getiren Guterrs, "Çatışmacı söylem istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Çözüm siyasi olmalı. Askeri harekatın potansiyel sonuçları çok korkunç olur. Biz bu kriz durumunun barışçıl yollarla çözüme kavuşturulmasına yönelik çabaları desteklemeye hazırız" dedi. 

BANGLADEŞ'E SIĞINAN ARAKANLI MÜSLÜMAN SAYISI 125 BİN KİŞİYİ AŞTI

Basın toplantısında Myanmar'da yaşanan şiddet olayları ve Müslüman Arakanlıların yaşadığı drama da değinen Guterres, bölgede istikrarı bozmaya yönelik tehditler konusunda kaygı duyduğunu belirtti. Guterres, "Myanmar'da güvenlik, insani yardım ve insan hakları durumundan endişe duyuyorum. Ülkedeki sivil ve askeri otoritelere şiddete son vermeye davet ediyorum. Bu krizin bölgeyi istikrarsızlığa sürükleyebileceğini düşünüyorum" dedi. 

Bangladeş'e sığınan Müslüman Arakanlıların sayının 125 bin kişiyi aştığını belirten Guterres, birçok Arakanlı Müslüman'ın da bu yolda sınırı geçmeye çalışırken yaşamlarını yitirdiklerini söyledi ve uluslararası topluma Myanmar' da yaşanan şiddetin daha fazla tırmanmasını önleme ve bütüncül bir çözüm bulma çağrısı yaptı.

Yorumlar

Meating

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri