59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
Müzisyen Erdem Kınay’ın, 2014’te evlendiği Sinem Kınay’a ihanet ettiği,...
Pastel Film’in yeni projesinde bir pavyon şarkıcısına hayat verecek...
Beşiktaşlı futbolcu Caner Erkin'den eşi Şükran Ovalı'ya bir jest...
Adana merkezli 14 ilde, fuhşa aracılık etmek amacıyla kurulan...
COCA Cola’nın dünyaca ünlü CEO’su Muhtar Kent’in mücevher tasarımcısı...
Fransa-St. Tropez'de evlenecek olan Acun Ilıcalı ve Şeyma Subaşı'ın...
Eski Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı emekli Korgeneral İlyas...
ANTALYA İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, inşaat sektöründe...
ABD merkezli teknoloji devi Apple merakla beklenen yeni iPhone...
Adana merkezli 14 ilde internet üzerinden site kurup 700...
Sinan Çetin, yönetmen koltuğuna oturacağı yeni projesi için şarkıcı...
Sıla'nın peşini hırsızlar bırakmıyor....
Geride bıraktığımız hafta yaşadığı gıda zehirlenmesi sonrasında soluğu hastanede...
ANTALYA'da bugün yapılacak nişanına hazırlanan üniversite öğrencisi 22 yaşındaki...
ANTALYA'nın Kumluca İlçesi'ne bağlı Adrasan Mahallesi yakınlarında kontrolden çıkan...
Bakü'nün kurtuluşunun 99. yılında Türk dostu Azerbaycan Milletvekili Ganire...
Ünlü aranjör Erdem Kınay ve Faslı genç şarkıcı Hind’in...
Geçtiğimiz hafta gıda zehirlenmesi nedeniyle konserini iptal eden İrem...

DÜNYA

'Askeri harekatın sonuçları korkunç olur'

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres Kuzey Kore ve Myanmar'da yaşanan olağanüstü durumlarını değerlendirdi.

06.09.2017 10:00

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres Kuzey Kore ve Myanmar'da yaşanan olağanüstü durumlarla ilgili olarak düzenlediği gündem dışı basın toplantısında Kuzey Kore'nin gerçekleştirdiği nükleer füze denemelerini kınadığını söyledi.

Kuzey Kore'nin girişimlerini 'bölgesel ve uluslararası güvenlik için son derece istikrar bozucu' olarak niteleyen Guterres, "Kuzey Kore'nin son yapmış olduğu füze denemesi son derece pervasızca ve kendi halkı da içinde olmak üzere milyonlarca kişinin hayatını riske atan gereksiz bir girişim. Şimdiye kadar karşı karşıya kalınan en büyük kriz" diye konuştu.

Kuzey Kore'nin bir kez daha Güvenlik Konseyi ve uluslararası topluma meydan okuduğunu belirten Guterres "Gereksiz yere milyonlarca insanı riske attılar. Kendi vatandaşları da buna dahil. Kuzey Kore halkı kuraklıkla, açlıkla mücadele ederken bu yetmezmiş gibi insan hakları ihlallerine maruz kalıyor" dedi. Kuzey Kore'nin nükleer denemesinin sonrasında meydana gelebilecek askeri bir harekatın olası sonuçlarının çok dehşet verici olabileceğini vurgulayan Guterres, Kuzey Kore'nin süregelmekte olan nükleer denemelerini önlemenin yolunun siyasi çözüm olduğunu söyledi. Kuzey Kore yetkililerine BM Güvenlik Konseyi'nde geçen ay kabul edilen 2371 sayılı karara ve uluslararası yükümlülüklerini tam olarak yerine getirme çağrısını yineleyen Guterres, "Konseyin birliği bu krizin çözümünde çok önemlidir. Bu birlik, aynı zamanda, gerginliği azaltmak, güven arttırmak ve herhangi bir tırmanışı önlemek amacıyla diplomatik yollarla meşgul olmak için bir fırsat yarattı" diye konuştu.

"ASKERİ HAREKATIN SONUÇLARI ÇOK KORKUNÇ OLUR"

Yanlış hesaplama veya yanlış anlaşılmayı önlemek için diyalogu ve iletişimin koşul olduğunu dile getiren Guterrs, "Çatışmacı söylem istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Çözüm siyasi olmalı. Askeri harekatın potansiyel sonuçları çok korkunç olur. Biz bu kriz durumunun barışçıl yollarla çözüme kavuşturulmasına yönelik çabaları desteklemeye hazırız" dedi. 

BANGLADEŞ'E SIĞINAN ARAKANLI MÜSLÜMAN SAYISI 125 BİN KİŞİYİ AŞTI

Basın toplantısında Myanmar'da yaşanan şiddet olayları ve Müslüman Arakanlıların yaşadığı drama da değinen Guterres, bölgede istikrarı bozmaya yönelik tehditler konusunda kaygı duyduğunu belirtti. Guterres, "Myanmar'da güvenlik, insani yardım ve insan hakları durumundan endişe duyuyorum. Ülkedeki sivil ve askeri otoritelere şiddete son vermeye davet ediyorum. Bu krizin bölgeyi istikrarsızlığa sürükleyebileceğini düşünüyorum" dedi. 

Bangladeş'e sığınan Müslüman Arakanlıların sayının 125 bin kişiyi aştığını belirten Guterres, birçok Arakanlı Müslüman'ın da bu yolda sınırı geçmeye çalışırken yaşamlarını yitirdiklerini söyledi ve uluslararası topluma Myanmar' da yaşanan şiddetin daha fazla tırmanmasını önleme ve bütüncül bir çözüm bulma çağrısı yaptı.

Corendon

Yorumlar

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri