59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
,
InterPress
Bakırköy Spor Vakfı Sosyal Tesisleri’nin yıkımı esnasında Bakırköy Belediyesi...
Riyad yönetimi, 2018 yılında ülkede sinema yasağının kalkacağını bildirdi....
Fenerbahçe'nin yıldız futbolcusu Alper Potuk ile ünlü oyuncu Tuvana...
Demet Şener 11 yıllık eşi, 2 çocuğunun babası İbrahim...
44. Pantene Altın Kelebek Ödülleri bu akşam Zorlu PSM’de...
İki ünlü oyuncu Tolga Güleç ile Yeliz Şar bu...
Aşklarıyla yıllardır konuşulan Mustafa Sandal ve Emina Sandal'ın evlilikleri...
Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat ile işadamı Murat...
Türk asıllı Alman vatandaşı Pınar Dilek ile evlenen Tarkan...
Antalya'da 120 bin metrekare alanda inşa edilen 420 konutluk...
Dansçısı Ceren Yılmaz’ı sigortasız çalıştırdığı gerekçesiyle mahkemeye verilen Murat...
Bir giyim markasıyla 2.5 milyon TL’ye anlaşan Burak Özçivit,...
Antalya Ticaret ve Sanayi Odasının ana sponsorluğunda, Antalya Büyükşehir...
İki yıl önce yumurtalık kanseri teşhisi konan Bahar Korçan,...
Anadolu ve Ortadoğu Uluslararası Dostluk Derneği (AMEİFA), Antalya’daki engelli...
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları...
Deepo Outlet Alışveriş Merkezi tarafından organize edilen, Türkiye ile...
'Kim Milyoner Olmak İster?' yarışmasını sunan Murat Yıldırım, eşi...

ANTALYA HABERLERİ

Asansörler sınıfta kaldı

MAKİNE Mühendisleri Odası Antalya Şubesi (MMO) tarafından kentin farklı ilçelerinde gerçekleştirilen denetimlerde, asansörler sınıfta kaldı.

01.01.1970 00:00

2016 yılı içinde gerçekleştirilen denetimlerde 10 bin 622 asansör incelendi. Kırmızı etiket alan 5 bin 947 asansörün, can ve mal güvenliği açısından yüksek risk taşıdığı tespit edildi. Sarı etiket alan 183 asansörün can ve mal güvenliği açısından kabul edilebilir seviyede risk taşıdığı belirtildi. 2 bin 458 asansöre ise mavi etiket verilerek hafif riskli olduğu kaydedildi. 2 bin 34 asansör ise yeşil etiket alarak hiçbir risk taşımadığı kayıtlara geçti. 2017 yılı 1 Ocak- 24 Eylül tarihleri arasında 9 bin 79 adet asansörün denetimi yapıldı. 3 bin 701 adet asansöre kırmızı etiket, 161'ine sarı, 3 bin 2'sine mavi, 1215'ine ise yeşil etiket verildi.

MAKINE MUHENDISLERI ODASI ANTALYA SUBESI (MMO) TARAFINDAN KENTIN FARKLI ILCELERINDE GERCEKLESTIRILEN DENETIMLERDE, ASANSORLER SINIFTA KALDI. (AYSEN HAMAMCIOGLU)  (FOTO:ANTALYA-DHA)

Türkiye genelinde 450 belediye ile anlaşmalı olarak asansör kontrollerini Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı MMO'nun yaptığını anlatan MMO Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, çalışmalar hakkında bilgi verdi. Asansör denetimlerinin 2012 yılından bu yana odalarının kontrolünde olduğunu söyleyen Hamamcıoğlu, asansörleri kamu adına kontrol ettiklerini belirtti. Sitelerin ve binaların ayda bir asansör bakımını yaptırmak zorunda olduğunu sözlerine ekleyen Hamamcıoğlu, "Senede bir kez olmak kaydıyla bu bakımların doğruluğunu kontrol etmek bizim görevimiz. Bakım yapan firmaları site yöneticileri ve kat sakinleri adına denetlemiş oluyoruz. Antalya'da 120 bin üyesi olan şubemiz, asansör denetimleriyle aslında site yöneticisi, kat sakinlerini kısacası vatandaşı koruyor" dedi.

ESKİ ASANSÖRLER DÖKÜLÜYOR

MMO ile anlaşmalı olan Muratpaşa Belediyesi sınırları içinde 10 binin üzerinde asansör bulunduğunu kaydeden Hamamcıoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Eski asansörler çok kötü, dökülüyor. Bu tip asansörlerde sıkıntılar var. Sadece Muratpaşa İlçe sınırlarında 10 bin adet asansör bulunuyor. Aylık 1000 taneye dokunuyoruz. Antalya Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız protokol ile üst geçitlerin asansörlerini ve AVM asansörlerini de denetleme yetkisi bizde. Aynı zamanda Manavgat, Eğirdir, Şarkikaraağaç, Sütçüler'de de kontrollerimize devam ediyoruz. Eğer kırmızı etiketli bir asansör görürseniz lütfen binmeyin. Eğer bir asansör kırmızı etiketliyse her an kaza olabilir anlamına geliyor. Kırmızı etiket verdiğimiz asansörün bulunduğu siteye 1 ay müddet tanıyoruz. Eğer tespit edilen sorunlar yaptırılmazsa belediye geliyor ve asansörü mühürlüyor. Bir kısım sorunu çözüldü, hepsi tamamlanamadıysa sarı etikete çeviriyoruz. Bu kez iki ay müddet verip yapılmasını istiyoruz. Tüm sorunlar çözüldüğünde ise yeşil etikete çevirerek can güvenliği açısından hiçbir risk teşkil etmediğini belgeliyoruz."

(İbrahim LALELİ / DHA) 

Yorumlar

Meating

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri