59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
,
InterPress
Modacı Nur Yerlitaş'ın ınstagram canlı yayınında "Şehitler mehitler aman...
Şimdilerde şarkıları ile milyonlara ulaşan Mabel Matiz'in asıl mesleğinin...
"Mutluluk Zamanı" filminin galasına Acun Ilıcalı ve eşi Şeyma...
Sosyal medyaya veda eden isimler kervanına oyuncu Deniz Baysal...
"Kardeşim Benim 2'nin" galası dün akşam yapıldı....
Hülya Avşar ve Kaya Çilingiroğlu’nun kızları Zehra, önceki gün...
Ezgi molanın yazdığı ve başrolünü üstendiği "Maide'nin Altın Günü"...
Raşit Bağzıbağlı önceki gün Nişantaşı’nda görüntülendi....
Önceki gün bir düğünde sahneye çıkan Alişan, adetlere uyup...
En son İçerde dizisiyle ekranlarda olan Bensu Soral hastanelik...
“Şevkat Yerimdar”ın Sanem’i Semra Güzel, deneme çekimine sıcak bakmayan...
Şarkıcı Sagopa Kajmer (Yunus Özyavuz), Instagram hesabından 20 yıldır...
İbrahim Büyükak, önceki gün nişanlısı Nurdan Beşen ile Etiler’deydi....
Kelebek Yazarı Cengiz Semercioğlu, Şener Şen’in 7 yıl sonra...
Nurgül Yeşilçay, Zorlu Alışveriş Merkezi’nde görüntülendi....
Survivor yarışmasıyla tanınan Nagihan Karadere ile eşi Uğur Gökçe’nin...
Emrah, önceki gün eşi Sibel Erdoğan ve çocuklarıyla birlikte...
Tülin Şahin, Victoria Secret'in 29 Kasım'da Çin'de düzenleyeceği defilede...

ANTALYA HABERLERİ

İhracat oranı yüzde 22,5 arttı

Antalya, Burdur ve Isparta illerini kapsayan Batı Akdeniz'de 1 Ocak- 31 Ağustos tarihleri arasında ihracat oranı yüzde 22,2 artışla 1 milyar 115 milyon dolar olarak gerçekleşti.

02.09.2017 13:00

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, Batı Akdeniz'de ihracat rakamlarının yılın geride kalan 7 ayında olduğu gibi ağustos ayında da yükseliş gösterdiğini söyledi. Başkan Satıcı, Antalya, Burdur ve Isparta illerini kapsayan Batı Akdeniz Bölgesi'nde 1 Ocak- 31 Ağustos tarihleri arasında ihracatın yüzde 22,2 artışla 1 milyar 115 milyon 121 bin 377 dolar olarak gerçekleştiğini kaydetti. Geride kalan dönemde ihracat rakamlarının yükseldiğini, yükselişin ay bazında hep yüzde 20 bandında gerçekleştirdiğini kaydeden Mustafa Satıcı, "Bölgemizden sadece ağustos ayında ise yüzde 20,1 artış ile 147 milyon 049 bin 941 dolar ihracat gerçekleştirildi" dedi.

MADEN SEKTÖRÜ LİDER
Bu dönemde en fazla ihracatın 329.2 dolarla madencilik sektöründe gerçekleştirdiğini vurgulayan Başkan Satıcı, şunları kaydetti:
"Maden ve yaş meyve sebze sektöründen sonra kimya sektörü de 100 milyon dolar barajını aşan üçüncü sektör oldu. Mobilya kağıt ve orman Ürünleri sektörü de 100 milyon dolar ihracata çok yaklaştı. Batı Akdeniz'in demir ve demir dışı metaller sektörü de yüzde 50'ye yakın ihracat artışı sağladı. Sanayi mamulleri alanında yer alan makine ve aksamları, iklimlendirme, hazır giyim ve konfeksiyon, otomotiv endüstrisi, mücevher, savunma ve havacılık sektörleri de ihracatını önemli oranda artırdı. Sanayi mamulleri alanında toplam ihracat yüzde 55 artış ile 203 milyon 182 bin 563 dolar oldu. Bölgemizden en fazla ihraç edilen ürün 179 milyon 393 bin 472 dolar ile mermer - ham plakalar olurken, ikinci sırada 88 milyon 587 bin 014 dolarla domates yer aldı."

ÇİN LİSTE BAŞI   
Mustafa Satıcı, Batı Akdeniz ihracatının ülkelere göre dağılımına bakıldığında ise Çin'in ilk sıradaki yerini koruduğu ve en büyük pazar konumunda olduğunu kaydetti. ABD'ye yapılan ihracatın artışını sürdürdüğüne dikkati çeken Satıcı, "Kısa süre önce alternatif pazar olarak değerlendirilen ABD, pazara yönelik gerçekleştirilen yoğun çalışmalar neticesinde bölgemizin önemli pazarları arasında yerini aldı. 10 milyon dolar ve üzeri ihracat yaptığımız 26 ülkenin 20'sinde ihracat artışı sağlandı. Söz konusu pazarlara yapılan ihracatta yüzde 23 ila yüzde 372 oranı arasında artış sağlandı. Çin 131 milyon, Almanya 94 milyon, İran 42 milyon, Romanya 33 milyon ve Birleşik Devletler 29 milyon dolar ihracatla liste başında yer alıyor" dedi.

DHA

Yorumlar

Meating

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri