59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
,
InterPress
Modacı Nur Yerlitaş'ın ınstagram canlı yayınında "Şehitler mehitler aman...
Şimdilerde şarkıları ile milyonlara ulaşan Mabel Matiz'in asıl mesleğinin...
"Mutluluk Zamanı" filminin galasına Acun Ilıcalı ve eşi Şeyma...
Sosyal medyaya veda eden isimler kervanına oyuncu Deniz Baysal...
"Kardeşim Benim 2'nin" galası dün akşam yapıldı....
Hülya Avşar ve Kaya Çilingiroğlu’nun kızları Zehra, önceki gün...
Ezgi molanın yazdığı ve başrolünü üstendiği "Maide'nin Altın Günü"...
Raşit Bağzıbağlı önceki gün Nişantaşı’nda görüntülendi....
Önceki gün bir düğünde sahneye çıkan Alişan, adetlere uyup...
En son İçerde dizisiyle ekranlarda olan Bensu Soral hastanelik...
“Şevkat Yerimdar”ın Sanem’i Semra Güzel, deneme çekimine sıcak bakmayan...
Şarkıcı Sagopa Kajmer (Yunus Özyavuz), Instagram hesabından 20 yıldır...
İbrahim Büyükak, önceki gün nişanlısı Nurdan Beşen ile Etiler’deydi....
Kelebek Yazarı Cengiz Semercioğlu, Şener Şen’in 7 yıl sonra...
Nurgül Yeşilçay, Zorlu Alışveriş Merkezi’nde görüntülendi....
Survivor yarışmasıyla tanınan Nagihan Karadere ile eşi Uğur Gökçe’nin...
Emrah, önceki gün eşi Sibel Erdoğan ve çocuklarıyla birlikte...
Tülin Şahin, Victoria Secret'in 29 Kasım'da Çin'de düzenleyeceği defilede...

ANTALYA HABERLERİ

Baykal’dan sıla-i rahim çağrısı

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, bu bayram 'sıla-i rahim anlayışının tozlu raflardan indirilmesi gerektiğini' belirtti.

01.09.2017 11:00

Kurban Bayramı için memleketi Antalya'ya gelen CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, bayram namazını dedesinin geçmişte imamlık yaptığı Tekeli Mehmet Paşa Camii'nde kıldı. Bayram namazından 15 dakika önce camiye gelen Baykal, cemaatle tek tek bayramlaştı. Baykal, cami çıkışında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dünyada İslamiyet'e yönelik bazı tehditlerin olduğunu belirten Baykal, geçmişte Bosna'da Müslümanlara karşı yapılanlara Birleşmiş Milletler'in (BM) sessiz kaldığını ve üzerine düşen sorumluluğun gereğini yapmadığını söyledi. İslamiyet'e yönelik tehditlerin yaygınlaştığını kaydeden Baykal, Dünyada diğer inançlarla uyum içinde yaşanan bir ortamın hayal olduğunu vurguladı. İslamiyet'e yönelik tehdit ve tehlikelerin yaygınlaştığına dikkati çeken Deniz Baykal, şunları kaydetti:

"Dünyada diğer inançlarla uyum içinde yaşayan bir ortam görebilmek hala bir hayal. Bundan üzüntü duyuyoruz. İslamiyet dünyasında dogmatik anlayışın Müslümanlara dayatılması konusunda ortaya çıkan olumsuzluklara da tanık oluyoruz. Ortadoğu'da Müslüman Müslümanla tartışıyor. Bütün bu manzaralar çok şeyi sorgulamaya sevk ediyor. Siyaset din ilişkisi. Dinin bir dogmatik anlayıştan ve pratikten ibaret olmadığını, İslamiyet'in ahlaki ve manevi derinliğini, zenginliğini herkesin keşfetmesini sağlama mecburiyetimiz olduğunu görüyoruz."

Baykal, siyaset din ilişkisinin kötü kurulduğunu ve Türkiye'de bu durumun üzüntü verici olduğunu söyledi. Deniz Baykal, “Maalesef her yerde bu konuda en deneyimli olması gereken Türkiye'de de üzüntü verici bir biçimde bozuluyor din siyaset ilişkisi. Yanlış anlaşılmış bir İslamiyet, ahlaki ve manevi özünden koparılmış, pratiğe indirgenmiş bir din inancının yaygınlaştırıldığına tanık oluyoruz" dedi.

İKTİDARA SILA-İ RAHİM ÇAĞRISI

Bayramların insanları hatırlamaya ve bir arada olmaya yönelttiğini anlatan Baykal, Kurban Bayramı'nın İslamiyet öncesinden gelen bir gelenek olduğunu söyledi. Bayramlarda insanların mezarlık ziyaretleri yaptığını, şehitleri, gazileri hatırladığını birbirleriyle kucaklaştığını da kaydeden Baykal, sıla-i rahim vurgusu yaptı. Tüm bunların bir sıla-i rahim anlayışı olduğunu vurgulayan Baykal, bu anlayışın tozlu raflardan indirilip bu bayramda ve bundan sonra da yaşatılması gerektiğine değindi. İktidara, siyasilere ve herkese çağrıda bulunan Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu anlayışın (sıla-i rahim) Türkiye'nin içinde bulunduğu gerginlik, karşıtlık ve ötekileştirme ortamında tam da Türkiye'nin muhtaç olduğu, ihtiyaç olduğu bir anlayış olduğunu düşünüyorum. Sıla-i rahim anlayışını tozlu raflardan indirip şimdi çok daha geniş anlamda bütün ötekilere, bizim gibi bakmayan ve bizim gibi düşünmeyen ama bizim bir parçamız olan toplumun bütün kesimlerine yönelik bir zihniyet devrimi yapmaya çağırıyorum. Sıla-i rahim yapmaya çağırıyorum. Bütün yöneticileri, iktidarı, siyaset yapanları herkesi. Bugün Türkiye'nin bir sıla-i rahim yapmaya ihtiyacının olduğunu düşünüyorum. Bir hal hatır sormayla, kimliğini kucaklamayla yeni bir barış ortamı yakalayacağımızı düşünüyorum. Kurban Bayramı'nın özünde sıla-i rahim vardır. Milletçe kucaklaşmaya ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum."

(Alparslan ÇINAR- İbrahim LALELİ / DHA)

Yorumlar

Meating

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri