59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
Hizmet puanı yetersizliği sebebiyle eş durumundan tayin talebi kabul...
Ünlü sanatçı Yıldız Tilbe'nin dün akşam saatlerinde evinde hap...
Salı günü Acıbadem Fulya Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’ne transfer...
İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan...
Cumhurbaşkanı Erdoğan sinyali verdi, TEOG’dan sonra LYS de kalkıyor....
Konser yoğunluğu nedeniyle asıl mesleği olan doktorluk kariyerine ara...
Sık sık hızlı aşk trafiğiyle gündeme gelen Mehmet Ali...
Türkiye’nin ilk güneş enerjili stadyum olma özelliğini taşıyan Antalya...
ANTALYA'nın Finike İlçesi'nde doğaya zarar veren taş ve mermer...
Müzisyen Erdem Kınay’ın, 2014’te evlendiği Sinem Kınay’a ihanet ettiği,...
Zehra Çilingiroğlu, annesi Hülya Avşar’ın geçen yıl kendisine hediye...
Pastel Film’in yeni projesinde bir pavyon şarkıcısına hayat verecek...
ANFAŞ, Basın ve Sektör Buluşmaları’nın İzmir toplantısını gerçekleştirdi....
Beşiktaşlı futbolcu Caner Erkin'den eşi Şükran Ovalı'ya bir jest...
Adana merkezli 14 ilde, fuhşa aracılık etmek amacıyla kurulan...
COCA Cola’nın dünyaca ünlü CEO’su Muhtar Kent’in mücevher tasarımcısı...
Fransa-St. Tropez'de evlenecek olan Acun Ilıcalı ve Şeyma Subaşı'ın...
Eski Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı emekli Korgeneral İlyas...

ANTALYA HABERLERİ

Kendi gitti adı kaldı yadigar!

Antalya’da çok sayıda cadde ve kavşak, hala taşınan firmaların isimleriyle anılıyor.

22.08.2017 18:00

Antalya; Bölge, semt, kavşak ve bulvar isimlerinin bir kısmı resmi adlarıyla değil de, bir dönem o bölgelerde faaliyet gösteren firmaların isimleriyle anılan ilginç bir şehirdir desek yanılmış olmayız.

(Fotoğraf: 100. Yıl )

Örneğin bütün Antalya’nın 100. Yıl diye bildiği cadde Yener Ulusoy Bulvarı’dır, Gerçek 100. Yıl Bulvarı, Yener Ulusoy Bulvarı’ndan eski Falez Otel’e kadar olan kısımdır. Güllük diye bilinen güzergah Anafartalar Caddesi’dir, Özgürlük Bulvarı ise Bülent Ecevit Bulvarı’dır. Sampi kavşağı diye bilinen yerdeki Sampi pidecisi kapanalı, Sun Express veya Yörükoğlu Kavşağı diye bilinen yerde her ikisi de kilit vuralı uzun yıllar olmuştur. Dolmuşların tabelasında görmüş olduğunuz Komaş artık Makro Markettir. Hele bir Türkay Otel var ki, kapanalı belki 10 yıldan fazla olup yerine dershane, sonrasında Garanti Bankası açılmasına rağmen toplu taşım araçlarında hala “Türkay Otel’in önünde inecek var” diye seslenilir.

(Fotoğraf: Dedeman Otel )

DEDEMAN AKRA BARUT OLDU

Başka bir örneğe bakarsak, sırf Dedeman Otel orada diye Dedeman olarak anılan yerler ise Metin Kasapoğlu, Yeşilbahçe veya Şirinyalıdır. Zaten muhite ismini veren Dedeman Otel de artık Akra Barut Otel olmuştur. Kısaca, “Bu kente gelen yabancılar yolda adres tarif alıp arkasından Google Maps’ten devam etse” kaybolur desek yalan olmayacak.

( Fotoğraf: Meydan Kavşağı )

MEYDAN DEĞİL UĞUR MUMCU

Yine bir örnek verirsek hala dolmuşlarda “Beyaz Dünya’dan düz mü devam ediyor, sağa mı dönüyor?” diye soranları duyabilirsiniz. “Beyaz Dünya ne ki?” diye soracak olursanız, 7-8 yıl önce açılıp, 1 veya 2 sene açık kalabilen bir alışveriş merkezidir. Hatta asıl adı Beyaz Dünya değil; White World Shopping Center’dır. Yine akla gelenlerden biri, Meydan Kavşağı diye geçen yerin adı da Uğur Mumcu Kavşağıdır. Veya Karaoğlan Parkı aslında Karaalioğlu Parkı, Uncalı ise Uncu Ali’dir.

Migros kavşağı antalya ile ilgili görsel sonucu

(Fotoğraf: Antalyaspor Kavşağı )

MİGROS DEĞİL ANTALYASPOR  

Yukarıda belirtilen firmaların kavşaklardaki isim varlığını sürdürmesinin yanı sıra, kentte gerçek isimleriyle değil de o bölgelerdeki önemli yapıların adlarıyla tanımlanan noktalar da bulunuyor. Örneklemek gerekirse, Migros diye bilinen kavşak Antalyaspor Kavşağı veya Antalyaspor Altgeçidi, Migros diye geçen semt Arapsuyu, Migros diye anılan bulvar ise Atatürk Bulvarıdır. Halkın kısaca Konyaaltı dediği, Konyaaltı Plajının bulunduğu bulvar ise Dumlupınar Bulvarı’dır. Dolmuşlarda kısaca “Cam Piramit denilen bulvar ise Sakıp Sabancı Bulvarı’dır. Eski Falez Otel’in önündeki kavşak da Falez Köprülü Kavşağı olarak geçmektedir. Her ne kadar Falez ismi Antalya ile özdeşleşmiş olsa da, Falez Otel’in önündeki kavşak olması nedeniyle buraya Falez Köprülü Kavşağı denilmiş, ancak günümüzde Falez Otel’in ismi de, “Özkaymak Falez Otel”  olmuştur.

(Fotoğraf: Lara Caddesi )

GİT GİT BİTMEYEN LARA CADDESİ

Yine Işıklar’dan Sampi kavşağına gelmeden Doğu tarafına dönerek, Falezlerin üzerindeki muhteşem Falez Parkı’na (2) geldiğimizde, üzerinde gittiğimiz caddenin adı Lara Caddesi’dir, ancak Lara’ya daha yaklaşık yarım saatlik bir yolunuz vardır. Karpuzkaldıran Askeri Kampı’nın adıyla anılan semt ise Güzeloba’dır, hatta sorarsanız Barınaklar diyen de çıkabilir. Yine Lara denildiğinde, ortalama Dedeman Otel’den hemen hemen Kundu’ya kadar olan bölüm akla gelmektedir. Selekler Çarşısı, Samanyolu Pastanesi, Aydın Kanza Parkı ve Mark Antalya da, bulunduğu bölgeye ismini veren mekanlar olarak varlığını sürdürüyor. Elbette bu son bölümdeki örnekler, daha öncekiler gibi çarpıcı olmayabilir. Ancak bazı semt, kavşak ve noktalarının isimlerinin tekrar gözden geçirilmesinde yarar olduğu gün gibi ortada duruyor.  

(MYGazete.com )

Corendon

Yorumlar

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri