59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
,
InterPress
Modacı Nur Yerlitaş'ın ınstagram canlı yayınında "Şehitler mehitler aman...
Şimdilerde şarkıları ile milyonlara ulaşan Mabel Matiz'in asıl mesleğinin...
"Mutluluk Zamanı" filminin galasına Acun Ilıcalı ve eşi Şeyma...
Sosyal medyaya veda eden isimler kervanına oyuncu Deniz Baysal...
"Kardeşim Benim 2'nin" galası dün akşam yapıldı....
Hülya Avşar ve Kaya Çilingiroğlu’nun kızları Zehra, önceki gün...
Ezgi molanın yazdığı ve başrolünü üstendiği "Maide'nin Altın Günü"...
Raşit Bağzıbağlı önceki gün Nişantaşı’nda görüntülendi....
Önceki gün bir düğünde sahneye çıkan Alişan, adetlere uyup...
En son İçerde dizisiyle ekranlarda olan Bensu Soral hastanelik...
“Şevkat Yerimdar”ın Sanem’i Semra Güzel, deneme çekimine sıcak bakmayan...
Şarkıcı Sagopa Kajmer (Yunus Özyavuz), Instagram hesabından 20 yıldır...
İbrahim Büyükak, önceki gün nişanlısı Nurdan Beşen ile Etiler’deydi....
Kelebek Yazarı Cengiz Semercioğlu, Şener Şen’in 7 yıl sonra...
Nurgül Yeşilçay, Zorlu Alışveriş Merkezi’nde görüntülendi....
Survivor yarışmasıyla tanınan Nagihan Karadere ile eşi Uğur Gökçe’nin...
Emrah, önceki gün eşi Sibel Erdoğan ve çocuklarıyla birlikte...
Tülin Şahin, Victoria Secret'in 29 Kasım'da Çin'de düzenleyeceği defilede...

ANTALYA HABERLERİ

Kendi gitti adı kaldı yadigar!

Antalya’da çok sayıda cadde ve kavşak, hala taşınan firmaların isimleriyle anılıyor.

22.08.2017 18:00

Antalya; Bölge, semt, kavşak ve bulvar isimlerinin bir kısmı resmi adlarıyla değil de, bir dönem o bölgelerde faaliyet gösteren firmaların isimleriyle anılan ilginç bir şehirdir desek yanılmış olmayız.

(Fotoğraf: 100. Yıl )

Örneğin bütün Antalya’nın 100. Yıl diye bildiği cadde Yener Ulusoy Bulvarı’dır, Gerçek 100. Yıl Bulvarı, Yener Ulusoy Bulvarı’ndan eski Falez Otel’e kadar olan kısımdır. Güllük diye bilinen güzergah Anafartalar Caddesi’dir, Özgürlük Bulvarı ise Bülent Ecevit Bulvarı’dır. Sampi kavşağı diye bilinen yerdeki Sampi pidecisi kapanalı, Sun Express veya Yörükoğlu Kavşağı diye bilinen yerde her ikisi de kilit vuralı uzun yıllar olmuştur. Dolmuşların tabelasında görmüş olduğunuz Komaş artık Makro Markettir. Hele bir Türkay Otel var ki, kapanalı belki 10 yıldan fazla olup yerine dershane, sonrasında Garanti Bankası açılmasına rağmen toplu taşım araçlarında hala “Türkay Otel’in önünde inecek var” diye seslenilir.

(Fotoğraf: Dedeman Otel )

DEDEMAN AKRA BARUT OLDU

Başka bir örneğe bakarsak, sırf Dedeman Otel orada diye Dedeman olarak anılan yerler ise Metin Kasapoğlu, Yeşilbahçe veya Şirinyalıdır. Zaten muhite ismini veren Dedeman Otel de artık Akra Barut Otel olmuştur. Kısaca, “Bu kente gelen yabancılar yolda adres tarif alıp arkasından Google Maps’ten devam etse” kaybolur desek yalan olmayacak.

( Fotoğraf: Meydan Kavşağı )

MEYDAN DEĞİL UĞUR MUMCU

Yine bir örnek verirsek hala dolmuşlarda “Beyaz Dünya’dan düz mü devam ediyor, sağa mı dönüyor?” diye soranları duyabilirsiniz. “Beyaz Dünya ne ki?” diye soracak olursanız, 7-8 yıl önce açılıp, 1 veya 2 sene açık kalabilen bir alışveriş merkezidir. Hatta asıl adı Beyaz Dünya değil; White World Shopping Center’dır. Yine akla gelenlerden biri, Meydan Kavşağı diye geçen yerin adı da Uğur Mumcu Kavşağıdır. Veya Karaoğlan Parkı aslında Karaalioğlu Parkı, Uncalı ise Uncu Ali’dir.

Migros kavşağı antalya ile ilgili görsel sonucu

(Fotoğraf: Antalyaspor Kavşağı )

MİGROS DEĞİL ANTALYASPOR  

Yukarıda belirtilen firmaların kavşaklardaki isim varlığını sürdürmesinin yanı sıra, kentte gerçek isimleriyle değil de o bölgelerdeki önemli yapıların adlarıyla tanımlanan noktalar da bulunuyor. Örneklemek gerekirse, Migros diye bilinen kavşak Antalyaspor Kavşağı veya Antalyaspor Altgeçidi, Migros diye geçen semt Arapsuyu, Migros diye anılan bulvar ise Atatürk Bulvarıdır. Halkın kısaca Konyaaltı dediği, Konyaaltı Plajının bulunduğu bulvar ise Dumlupınar Bulvarı’dır. Dolmuşlarda kısaca “Cam Piramit denilen bulvar ise Sakıp Sabancı Bulvarı’dır. Eski Falez Otel’in önündeki kavşak da Falez Köprülü Kavşağı olarak geçmektedir. Her ne kadar Falez ismi Antalya ile özdeşleşmiş olsa da, Falez Otel’in önündeki kavşak olması nedeniyle buraya Falez Köprülü Kavşağı denilmiş, ancak günümüzde Falez Otel’in ismi de, “Özkaymak Falez Otel”  olmuştur.

(Fotoğraf: Lara Caddesi )

GİT GİT BİTMEYEN LARA CADDESİ

Yine Işıklar’dan Sampi kavşağına gelmeden Doğu tarafına dönerek, Falezlerin üzerindeki muhteşem Falez Parkı’na (2) geldiğimizde, üzerinde gittiğimiz caddenin adı Lara Caddesi’dir, ancak Lara’ya daha yaklaşık yarım saatlik bir yolunuz vardır. Karpuzkaldıran Askeri Kampı’nın adıyla anılan semt ise Güzeloba’dır, hatta sorarsanız Barınaklar diyen de çıkabilir. Yine Lara denildiğinde, ortalama Dedeman Otel’den hemen hemen Kundu’ya kadar olan bölüm akla gelmektedir. Selekler Çarşısı, Samanyolu Pastanesi, Aydın Kanza Parkı ve Mark Antalya da, bulunduğu bölgeye ismini veren mekanlar olarak varlığını sürdürüyor. Elbette bu son bölümdeki örnekler, daha öncekiler gibi çarpıcı olmayabilir. Ancak bazı semt, kavşak ve noktalarının isimlerinin tekrar gözden geçirilmesinde yarar olduğu gün gibi ortada duruyor.  

(MYGazete.com )

Yorumlar

Amele
Demekki zırt pırt kavşak isimlerini değiştirmeyeceksiniz vatandaş nasıl öğrendiyse öyle devam ediyor.Dahası mesela antalya spor kavşağını antalyada yaşayan 100 kişiye sorsan 99 u da migros kavşağı der. Belediye olarak kavşağın ismini düzenleme yaparak migrosa satsana hem firmanın reklamı olur hemde belediyeye kazanç olur. deepo avm yanındaki tranvay durağının adıda deepo durağı olabilir
Remzi
Güzelobanın eski ismide çikinobadır
Meating

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri