59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
,
InterPress
Bakırköy Spor Vakfı Sosyal Tesisleri’nin yıkımı esnasında Bakırköy Belediyesi...
Riyad yönetimi, 2018 yılında ülkede sinema yasağının kalkacağını bildirdi....
Fenerbahçe'nin yıldız futbolcusu Alper Potuk ile ünlü oyuncu Tuvana...
Demet Şener 11 yıllık eşi, 2 çocuğunun babası İbrahim...
44. Pantene Altın Kelebek Ödülleri bu akşam Zorlu PSM’de...
İki ünlü oyuncu Tolga Güleç ile Yeliz Şar bu...
Aşklarıyla yıllardır konuşulan Mustafa Sandal ve Emina Sandal'ın evlilikleri...
Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat ile işadamı Murat...
Türk asıllı Alman vatandaşı Pınar Dilek ile evlenen Tarkan...
Antalya'da 120 bin metrekare alanda inşa edilen 420 konutluk...
Dansçısı Ceren Yılmaz’ı sigortasız çalıştırdığı gerekçesiyle mahkemeye verilen Murat...
Bir giyim markasıyla 2.5 milyon TL’ye anlaşan Burak Özçivit,...
Antalya Ticaret ve Sanayi Odasının ana sponsorluğunda, Antalya Büyükşehir...
İki yıl önce yumurtalık kanseri teşhisi konan Bahar Korçan,...
Anadolu ve Ortadoğu Uluslararası Dostluk Derneği (AMEİFA), Antalya’daki engelli...
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları...
Deepo Outlet Alışveriş Merkezi tarafından organize edilen, Türkiye ile...
'Kim Milyoner Olmak İster?' yarışmasını sunan Murat Yıldırım, eşi...

ANTALYA HABERLERİ

İşte Türel'in turizm vizyon projeleri

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği'nin geleneksel Ağustos ayı yemeğine katılan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, turizmle ilgili vizyon projelerini açıkladı.

16.08.2017 14:00

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel'in de katılımıyla bugün gerçekleşen geleneksel Ağustos ayı AKTOB yemeği Rixos Downtown Otel’de yapıldı. Yemekte konuşan Başkan Türel, turizmle ilgili vizyon projelerini açıkladı. İşte Türel'in tanıttığı o projeler:

1-Boğaçay Projesi:

Marina–taşkın önleme projesi–özel proje alanı- film platosu ve doğal yaşam alanı olmak üzere 4 etaptan oluşan Boğaçayı Projesi’nin Marina etabı fizibilite raporu çalışmaları tamamlanarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na sunuldu. İmar Planları ve ÇED dosyasının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulduğu projenin Taşkın önleme ve özel proje alanı etabında peyzaj, ticari, konut, eğitim ve dini tesisler bulunuyor.

 

 

Üçüncü etap olan Film platosu ve doğal yaşam alanı ise, Film Stüdyoları, Temalı Park ve Doğal Yaşam Alanı’ndan oluşuyor. Bu etap için 2 milyon 575 bin 770 m2’lik alan Hayvanat Bahçesi ve safari park için ayrılmış durumda. Projenin yatırım bedeli, 1 trilyon 205 milyar değerinde.

2- Kruvaziyer ve Yat Limanı Projesi:

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan ön izin alınan projenin imar çalışmalarının Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunuldu ve Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından ihalesi yapılacağı belirtildi.

 

 

 

3- Konyaaltı Sahil Projesi:

Mimarlar Odası ile ortak düzenlenen yarışmada 51 proje arasından seçilen Konyaaltı Sahili Projesi, Beach Park - Akdeniz Bulvarı ve Minicity olmak üzere 3 ayrı etaptan oluşuyor. 414 bin 106 m² olacağı belirtilen Beach Park etabının 8 bin 600 m²’lik ticari alanı bulunuyor. 

 

 

Yatırım bedelinin 65 milyar olduğu etapta aynı zamanda büfe, yeme-içme üniteleri, çay bahçesi, restoran ve sergi alanları bulunuyor. 23 Büfe, gölgelik ve şezlongların bulunduğu Akdeniz Bulvarı Etabı’nın yatırım bedeli ise, 75 milyar değerinde. Ticari ünitelerin bulunacağı Minicity etabına otopark alanı ile birlikte 75 bin m²’lik bir alanın ayrılacağı belirtiliyor.

 

 

4- Tünektepe ve Teleferik Projesi:

Teleferik kısmı hizmete giren dünya çapındaki proje kapsamında yapılması düşünülen, mimarisiyle Antalya’nın sembolü haline gelebilecek 30 odalı turistik tesis ve 240 kişi kapasiteli restoran projesi Büyükşehir Meclisi tarafından kabul edildi. Meclis’in onay verdiği projenin özel yatırımcıya 29 yıllığına devri ile ilgili Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan görüş bekleniyor. Projenin değeri  ise 140 milyar.

 

 

 

5- Kaleiçi ve Yat Limanı projesi

1992 yılından beri aynı işlevde olan alan için revizyon imar planı hazırlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iletilen 34 hektarlık alanda yapılacak revizyon planı Kaleiçi Kentsel ve III. Derece Arkeolojik Sit Alanını da kapsıyor.

 

 

6-Kemer Kongre ve Kültür Merkezi projesi: 

Kongre ve Kültür Merkezi projesiyle dillere destan Kaleiçi’ni Kemer’e kazandırmayı planlanıyor. 48 bin m2 kapalı alana sahip olması düşünülen projede Otantik Alışveriş Sokağı ve Dükkânlar, Kapalı Çarşı, Restoranlar ve Barlar, 400  kişilik Amfi tiyatro, 2.000 kişilik Kongre Merkezi, Müze, Mescit, Sergi Salonu ve 500 araçlık Kapalı Otopark bulunuyor.

MYGazete.com/ Büşra Tanrıtanır

Yorumlar

Meating

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri