59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
Müzisyen Erdem Kınay’ın, 2014’te evlendiği Sinem Kınay’a ihanet ettiği,...
Pastel Film’in yeni projesinde bir pavyon şarkıcısına hayat verecek...
Beşiktaşlı futbolcu Caner Erkin'den eşi Şükran Ovalı'ya bir jest...
Adana merkezli 14 ilde, fuhşa aracılık etmek amacıyla kurulan...
COCA Cola’nın dünyaca ünlü CEO’su Muhtar Kent’in mücevher tasarımcısı...
Fransa-St. Tropez'de evlenecek olan Acun Ilıcalı ve Şeyma Subaşı'ın...
Eski Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı emekli Korgeneral İlyas...
ANTALYA İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, inşaat sektöründe...
ABD merkezli teknoloji devi Apple merakla beklenen yeni iPhone...
Adana merkezli 14 ilde internet üzerinden site kurup 700...
Sinan Çetin, yönetmen koltuğuna oturacağı yeni projesi için şarkıcı...
Sıla'nın peşini hırsızlar bırakmıyor....
Geride bıraktığımız hafta yaşadığı gıda zehirlenmesi sonrasında soluğu hastanede...
ANTALYA'da bugün yapılacak nişanına hazırlanan üniversite öğrencisi 22 yaşındaki...
ANTALYA'nın Kumluca İlçesi'ne bağlı Adrasan Mahallesi yakınlarında kontrolden çıkan...
Bakü'nün kurtuluşunun 99. yılında Türk dostu Azerbaycan Milletvekili Ganire...
Ünlü aranjör Erdem Kınay ve Faslı genç şarkıcı Hind’in...
Geçtiğimiz hafta gıda zehirlenmesi nedeniyle konserini iptal eden İrem...

ANTALYA HABERLERİ

Başkan Türel'den çiftçilere büyük müjde

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, 2018 yılında 39 sulama kooperatifinin kullandığı elektriği, Döşemealtı'nda kurduğu güneş enerjili elektrik santraliyle ücretsiz sunacak.

08.08.2017 17:00

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, yatırım gezisi kapsamında gazetecileri Döşemealtı İlçesi Dağbeli Mahallesi'ndeki güneş enerji santralini gezdirdi. Santralin 33 bin metrekare alanda 8 milyon 500 bin liraya mal olduğunu belirten Türel, 2 megawat güce sahip 2 milyon 700 bin kilowat saat elektrik kapasiteli güneş enerjisi santralinin uzun zamandır enerji ürettiğini kaydetti.

Kurdukları santralle 39 sulama kooperatifi ile toplam 125 aboneye yaklaşık 753 bin 210 lira destek sağlayacaklarını kaydeden Türel, "Bugüne kadar da bu desteğin 411 bin lirası ödeme yapma suretiyle karşılandı. Büyükşehir Kanunu kapsamında 39 sulama kooperatifinin yıllık sulama suyu ile ilgili elektrik ihtiyacı 8.5 milyon kilowat/ saat kadardır. Bunun için 5-6 megawatlık kurulu güce ihtiyaç vardır. Biz 2 megawatını faaliyete geçirdik. 3 megawatlık daha enerji santrali kurulumu çalışmalarımız gerçekleştireceğiz. Bunu da 2018 yılına kadar hizmete sunmuş olacağız. Projeye Kalkınma Bakanlığı onay verdi" dedi.

BUYUKSEHIR BELEDIYE BASKANI MENDERES TUREL, YATIRIM GEZISI KAPSAMINDA GAZETECILERI DOSEMEALTI ILCESI DAGBELI MAHALLESI'NDEKI GUNES ENERJI SANTRALINI GEZDIRDI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

7 BİN 439 ÇİFTÇİ AİLESİ YARARLANACAK

Güneş enerji santrallerinin güneşin çok olduğu yerden öte rutubetin az olduğu yerlerde verimli üretime sahip olduğuna dikkati çeken Başkan Türel, bu nedenle Döşemealtı'nı seçtiklerini söyledi. Proje tamamlandığında sulama kooperatiflerin yüzde 85'inin elektriğini bu santrallerden karşılanabileceğine vurgu yapan Türel, şöyle devam etti:

"Bu sene yüzde 20 olarak verdiğimiz elektrik desteğini gelecek sene yüzde 100'e çıkaracağız. Böylece güneş enerjisi ile sağladığımız elektriği sulama suyunu kullanan çiftçilerimize bedava vermiş olacağız. Sulama maliyeti enerji maliyeti hariç çiftçiye ulaştırılacak. Bu da çiftçiye önemli bir destek demektir. 2018 yılında desteğimizi 4 milyon 210 bin liraya çıkmış olacak. Seçimlerden önce elektrik bedava deyip sözünü unutan siyasetçi olmaktansa çiftçiye elektrik bedava deyip sözünü yerine getiren bir büyükşehir belediye başkanı olmanın onurunu yaşamış olacağız. Verdiği her sözü yerine getirmiş olan gururu benim için her şeyden önemlidir. 7 bin 439 çiftçi ailesi bu destekten yararlanmış olacak."

BUYUKSEHIR BELEDIYE BASKANI MENDERES TUREL, YATIRIM GEZISI KAPSAMINDA GAZETECILERI DOSEMEALTI ILCESI DAGBELI MAHALLESI'NDEKI GUNES ENERJI SANTRALINI GEZDIRDI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

150 MİLYON LİRALIK YENİ TESİS EKLENDİ

Buradan Kızıllı'daki Entegre Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisi'ni gazetecilere gezdiren Türel, tesis hakkında bilgi verdi. Türel, çöpten elektrik üreteceklerini belirterek, çöpün altın olduğunu söyledi. Projeye 11 yıl önce ilk döneminde başladıklarını belirten Türel, evsel atıklar için uzun süre çözüm bulunmadığını aktardı. 28 düzensiz vahşi depolamanın kapatıldığını dile getiren Türel, 5 depolamada da düzenleme yaptıklarını aktardı. Türel, "2006'da başlattığımız projenin Mustafa Akaydın tarafından devam ettirildiğini söylemek isterim. Fakat proje yargıya taşındığı için bir gelişme kaydedilememişti. Yeniden göreve geldiğimizde hukuki sorununu çözdük. Eğer biz mevcut projeye devam etmiş olsaydık geride kalan atık miktarı yüzde 60 civarında olacaktı. Biz bunu yakma tesisiyle çözebileceğimizi söyledik, geriye kalacak çöp miktarının yüzde 5 olmasını sağladık. 150 milyon dolarlık yakma ünitesi en önemli husustu. Saatte 5 bin metreküp yakma tesisi projeye eklemesiydi havaya karışacaktı."

BELEDİYE YILDA 10 MİLYON GELİR ELDE EDECEK

Tesislerin çok hızlı bir şekilde ilerlediğini aktaran Menderes Türel, belediye olarak buradan yıllık 10 milyon lira gelir sağladıklarını aktardı. Başka şehirlerde çöpün bertarafı konusunda belediyelerin ton miktarına göre yüklenici firmalara bedel öderken, Antalya'nın bu konuda bir bedel ödenmediğini aktardı. Üstüne firmadan yıllık para aldıklarını dile getiren Türel, tesisin 215 milyon dolara mal olduğunu söyledi. Türel, "Belediye kasasından para harcamadan tesis elde ediyoruz. Çöpümüzün bertarafını ücretsiz sağlarken, üstüne şirketten para alıyoruz. Günde işlenebilecek çöp miktarı 4 bin ton şeklinde tesisler planlandı, Antalya'nın bugünkü günlük çöp miktarı ise 2 bin 300 tondur. Alandaki yakma ünitesinden sonra 45 megawat elektrik edilecek. Bayram öncesi elektrik enerjisi denemesi yapılacak. Antalya'nın çöpünün yüzde 95'i bertaraf edilecek. Yüzde 5 ise çimento fabrikalarında kullanılacak. Çevreci belediyecilik nasıl olurmuş Kızıllı'da görülebilir" diye konuştu.

(Hasan DEMİRBAŞ / DHA

Corendon

Yorumlar

Bağlantılı Haberler

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri