59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
,
InterPress
13 Aralık 2014'te Alp Kırşan ile nikah masasına oturan...
Manken Didem Soydan, trafiğe takılmamak için toplu taşıma kullandı....
Ahmet Kural ve Sıla çifti İstanbul gecelerindeydi....
Gökçe Bahadır ve Efe Duru ilişkilerini sürpriz bir şekilde...
Survivor yarışmasıyla tanınan Sahra Işık, Survivor 2018'de yarışacağını açıkladı....
Hayko Cepkin’in, Altın Kelebek gecesinde canlı performans sergileyen Aleyna...
44. Pantene Altın Kelebek Ödülleri, pazar akşamı Zorlu PSM’de...
Fenerbahçe'nin yıldız futbolcusu Alper Potuk ile ünlü oyuncu Tuvana...
Demet Şener 11 yıllık eşi, 2 çocuğunun babası İbrahim...
44. Pantene Altın Kelebek Ödülleri bu akşam Zorlu PSM’de...
İki ünlü oyuncu Tolga Güleç ile Yeliz Şar bu...
Aşklarıyla yıllardır konuşulan Mustafa Sandal ve Emina Sandal'ın evlilikleri...
Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat ile işadamı Murat...
Türk asıllı Alman vatandaşı Pınar Dilek ile evlenen Tarkan...
Antalya'da 120 bin metrekare alanda inşa edilen 420 konutluk...
Dansçısı Ceren Yılmaz’ı sigortasız çalıştırdığı gerekçesiyle mahkemeye verilen Murat...
Bir giyim markasıyla 2.5 milyon TL’ye anlaşan Burak Özçivit,...
Antalya Ticaret ve Sanayi Odasının ana sponsorluğunda, Antalya Büyükşehir...

ANTALYA HABERLERİ

Başkan Türel'den flaş açıklama

ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, olayların çıktığı Göçmen Parkı'nda otoparkın tamamen yer altında olacağını, üst yapının daha güzel bir park olacağını söyledi.

01.08.2017 12:00

Ak Partili Başkan Menderes Türel, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Şarampol Projesi kapsamında Cumhuriyet Mahallesi'ndeki Göçmen Parkı'nı yeraltı otoparkına dönüştürmek için başlattığı proje hakkında açıklama yaptı. Bir haftadır parkın yıkımını engellemek için nöbet tutan vatandaşlar, polis müdahalesiyle parktan uzaklaştırılmış, iş makineleri parkta yıkım çalışmalarına başlamıştı. Konuyu değerlendiren Menderes Türel, daha önce referandumla halkın 'hayır' oyu kullandığı Giritli Parkı'nda yeraltı otoparkı yapmaktan vazgeçtiklerini, ancak Cumhuriyet Mahallesi'ndeki Göçmen Parkı için bir referandum yapmadıklarını söyledi.


Türel, açıklamasını şöyle sürdürdü:“Giritli Parkı'nda yapacağımız otoparkın bir miktarı yer altında iki üç katı da yer üstünde olacaktı. Çünkü orası dar bir alan. Maalesef Antalya'nın betonlaşmış eski mahalleleri içerisinde otopark yapabileceğimiz yer bulmakta zorlandığımız için mevcut parkların altında otopark yapma gibi bir imkanı zorluyoruz. Giritli Parkı'nda bir kısmı yeraltında, bir kısmı yer üstünde olacak şekilde aşağı yukarı 180 araçlık bir otopark planladık. Ancak oradaki vatandaşların burada yer üstünde bir yapı olmasından dolayı parkta kullanım alanı azalacağından endişe etmelerini referandum yoluyla halka sorduk. Orada da yapılan referandumu, sadece tabi Giritli Parkı için yaptık. Referandumda halkın önemli bir bölümü 'burada otopark olmasın' dedi. Biz de seve seve kabul ettik. Biz halka rağmen bir iş yapmayız."


'ANTALYALI HİZMET İÇİN SEÇTİ'


Göçmen Parkı'nda yapmayı planladıkları otoparkın tamamen yerin altında olduğuna vurgu yapan Başkan Türel, “Yani buna niye karşı çıkıyorlar anlamadım. Üstünü tamamen yine yeşil park yapacağız, oyun alanları olacak, yürüyüş parkurları olacak. Bunun projesini kendilerine de gösteriyoruz. Bunun neyine karşı çıkıyorlar ben anlamadım. Ama eğer amaç Antalya'da bize hizmet ettirmemekse kusura bakmasınlar ben bunların hiçbirine pabuç bırakmam. Bizi bu göreve Antalyalılar, memlekete, millete hizmet etmek için seçti. Dolayısıyla burada bizim Şarampol Caddesi'ni güzelleştirmeye yönelik attığımız adımlarda otoparklar bir ihtiyaç. Buradaki yaşam canlılığı, ekonomik, sosyal, ticari canlılığın olması için bu otoparklara ihtiyaç var. Biz onun için otopark yapıyoruz. Ve bu otoparkları yaptığımızda Şarampol Caddesi bambaşka bir yaşam canlılığı söz konusu olacak" diye konuştu.


'AVUÇLARINI YALARLAR'


“Bu projeleri yaptırmayarak mağdur edeceklerini, Antalyalıların hizmetlerini engelleyeceklerini zannediyorlarsa ağır konuşuyorum, avuçlarını yalarlar" diye konuşan Başkan Türel, bu tür girişimlere müsaade etmeyeceğini aktardı. Türel, şöyle devam etti: “Kim olursa olsun, kim gelirse gelsin projemizi yapacağız. Maksadını anlayamadığınız sebeplerle karşı çıkıp burada devlet düzenini bozarak, devletin iş ve işleyişini engellemeye yönelik, hizmetlerini, projelerini engellemeye yönelik girişimler yapmaya kalkarlarsa kusura bakmayacaklar, biz buna müsaade etmeyiz, gereğini yaparız. Çünkü Gezi Parkı olaylarında da bunu yaşadık. Gezi Parkı olayında bütün hadise kesilen değil, nakledilen 3 ağaç yüzünden çıktı. Bunu bir çevre eylemine dönüştürmek istediler. Maksatları sonradan anlaşıldı. Gezi Parkı'nda eylemle ilgili organizasyon komitesi 3 gün sonra dertlerinin bir çevre meselesi değil, İstanbul'a 3'üncü havaalanını, 3'üncü köprüyü yaptırmamak olduğunu söyledi. Dediler ki 'Gerginlik olsun istemiyoruz, ama bu gerginliğin ortadan kalkması için İstanbul'a bu projeler yapılmasın, Marmaray yapılmasın. Hani Gezi Parkı çevre eylemiydi, bir çevre eyleminde mesele köprü, havaalanı mı olur? Burada da benzeri bir şeye kalkacaklarsa niyetlilerse hiç kusura bakmayacaklar. Biz bunların hiçbirini dikkate almayız."Başkan Türel, parka yapılacak projenin görsellerini de kamuoyu ile paylaştı.


'ZAVALLILAR BİZİ ENGELLEYEMEYECEK'


Bütün projelerinde hiçbir ağaç kesmediklerine dikkati çeken Türel, açıklamasını şöyle tamamladı:“Ağaçların hepsini naklederiz ve nereye naklettiğimizi söyleriz. Ayrıca bu naklettiğimiz ağaçlar yeniden bu park alanında çok farklı, çok daha güzel bir peyzaj projesi içerisinde değerlendirilecek. Biz burada park altına otopark yapıyoruz, bunun kime ne zararı var? Bunun bölge halkına faydasından başka bir şeyi yok. Betonlaştırdığımız yok, onlar eğer depremi bahane ediyorlarsa işte deprem için en güzel sunulacak yer, altlardaki otoparklar sığınak olarak kullanılır. Acil durumlarda o ihtiyacı bile karşılar burası. Velhasıl komedi, bir gerekçe bile sunmadan 'biz burayı istemiyoruz' demeye hakları yok. Burası kimsenin babasının çiftliği değil, burası bir demokratik devlet düzeni ile işleyen güçlü bir kamu iradesinin bulunduğu bir şehir. O yüzden Antalya'ya hizmet etme noktasında bu zavallılar bizi engelleyeceklerini zannediyorsa dediğim gibi buradan onlara ekmek yok."

 

Hasan DEMİRBAŞ/ANTALYA, (DHA)

 

Yorumlar

Meating

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri