59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
Salı günü Acıbadem Fulya Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’ne transfer...
ANTALYA'nın Finike İlçesi'nde doğaya zarar veren taş ve mermer...
Müzisyen Erdem Kınay’ın, 2014’te evlendiği Sinem Kınay’a ihanet ettiği,...
Zehra Çilingiroğlu, annesi Hülya Avşar’ın geçen yıl kendisine hediye...
Pastel Film’in yeni projesinde bir pavyon şarkıcısına hayat verecek...
ANFAŞ, Basın ve Sektör Buluşmaları’nın İzmir toplantısını gerçekleştirdi....
Beşiktaşlı futbolcu Caner Erkin'den eşi Şükran Ovalı'ya bir jest...
Adana merkezli 14 ilde, fuhşa aracılık etmek amacıyla kurulan...
COCA Cola’nın dünyaca ünlü CEO’su Muhtar Kent’in mücevher tasarımcısı...
Fransa-St. Tropez'de evlenecek olan Acun Ilıcalı ve Şeyma Subaşı'ın...
Eski Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı emekli Korgeneral İlyas...
ANTALYA İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, inşaat sektöründe...
ABD merkezli teknoloji devi Apple merakla beklenen yeni iPhone...
Adana merkezli 14 ilde internet üzerinden site kurup 700...
Sinan Çetin, yönetmen koltuğuna oturacağı yeni projesi için şarkıcı...
Sıla'nın peşini hırsızlar bırakmıyor....
Geride bıraktığımız hafta yaşadığı gıda zehirlenmesi sonrasında soluğu hastanede...
ANTALYA'da bugün yapılacak nişanına hazırlanan üniversite öğrencisi 22 yaşındaki...

ANTALYA HABERLERİ

Ahi Evran Müzesi ve heykeli açıldı

Antalya'nın tarihi Demirciler İçi Çarşısı'nda yapımı tamamlanan Ahi Evran Müzesi Kültür ve Sanat Galerisi, Ahi Evran Heykeli ile Esnaf ve Sanatkarlar Sicil İrtibat Bürosu, törenle açıldı.

27.07.2017 12:00

Açılışın ev sahipliğini, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere yaptı. Törene Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Antalya Ticaret ve Sanayi  Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, Ak Parti İl Başkanı Rıza Sümer, MHP İl Başkanı Mustafa Aksoy'un yanı sıra çok sayıda siyasi, bürokrat, esnaf ve sanatkar katıldı.

Açılış öncesi konuşan AESOB Başkanı Adlıhan Dere, çalışmalar hakkında bilgi verdi. Dere, "Demirciler İçi Çarşısı, Antalya'mızın önemli noktalarından birisi olmuştur. 6 adet dükkan hemen yanında yer alan 3 katlı kule birliğimize verilmiştir. Yaptığımız protokol ile devri sağlanmıştır. Çarşımızı devraldıktan sonra, hızla çalışmamıza başlayarak çarşımızın içindeki dükkanlarda ve çevresinde çeşitli yenilemeler gerçekleştirdik. Burada esnaf ve ahilik ruhunu ön plana çıkardık. Bunun için çarşımızda yer alan eski adı Fikret Otyam Sanat Galerisi'nin adını, yönetim kurulu kararıyla Ahi Evran Müzesi Kültür ve Sanat Galerisi olarak değiştirdik. Hemen yanında ise esnafımızın daha iyi ve hızlı hizmet alabilmesi için sicil irtibat bürosu olarak düzenledik. Müzede kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerimiz ile görsel eserler ve tarihi fotoğraflar yer alıyor. Çarşının ortasındaki üç katlı kule ise bir kafeye kiralanarak vatandaşın hizmetine açılmıştır" dedi.

 

 


'FİKRET OTYAM DA İSMİ DEĞİŞTİRİLECEK OLSA AHİ EVRAN OLSUN DERDİ'

Açılışa katılan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal konuşmasına, "Aslında ben Fikret Otyam adının kaldırılarak başka bir isim verilen yerin açılışında bulunmak istemezdim" diyerek başladı. Uysal, "Hakkari'den Edirne'ye kadar büyük bir kişisel kültür mirası bırakarak bu hayata veda etmiş, öbür dünyaya göçmüş birisidir Fikret Otyam. Ama Fikret Otyam adını bir sanat parkına vermiş birisi olarak gönül rahatlığıyla buraya geldim. Çünkü Fikret Otyam da ismi değiştirilecek olsa 'Ahi Evran konsun' derdi. Çok değerlidir, çok derindir esnafımıza çok geniş ışık tutan 100 yıllara ışık tutan, bizi bir arada tutan çok değerli bir değerdir. Ahi Evran ve değerlerini ne kadar çok yaşatabilirsek o kadar iyidir" diye konuştu.

KENT MERKEZİNİ CAZİBE MERKEZİ HALİNE GETİRECEĞİZ

Ümit Uysal'ın ardından kürsüye çıkan Başkan Menderes Türel, kent merkezini cazibe merkezi haline getirmek için çalıştıklarını anlattı. Türel, "Bazı törenlerin manevi değeri maddi değerinden çok daha fazladır. Esnafımızın turizmden yeterli payı alması için kent merkezinin cazibe merkezine dönüştürülmesi hususu, benim yıllardır kafa yorduğum, gayret ettiğim bir husustur. Eğer siz kent merkezini cazibe merkezi haline getirmezseniz, turist otelin içinden dışarı çıkma gereği duymuyor. Bölgemizi cazibe merkezi haline getirmek için çalışıyoruz. Vakıfların kira bedellerini indiremediği için birtakım bürokratik engeller var. Vakıflar bölge müdürlüğü mülkiyeti içinde çözebilmemiz mümkün değil. Vakıfların mülkiyeti üzerindeki dükkanların da büyükşehir belediyesi mülkiyetine geçirilmesini istiyoruz. Biz mülkiyeti aldığımızda daha uygun kira bedelleriyle kiralama yapabileceğiz" dedi.

 

 FİKRET OTYAM ADI HER DAİM YAŞATILACAK

Konuşmasında Fikret Otyam isminin kaldırılarak Ahi Evran olması hususuna değinen Türel, "Buraya benim de yakından tanıdığım Fikret Otyam adına bir sanat galerisi açıldı. Elbette Fikret Otyam'ın sanatçılığını kimse tartışamaz. Ama buranın bir Ahi Evran Müzesi olması bu konsepte uygun. Fikret Otyam Vakfı'nın başkanı ve üyeleri bana geldiğinde kendilerine de ilettim. Bizim amacımız Fikret Otyam adını kaldırmak değil. Daha uygun bir yerde daha da adına yakışır şekilde konumlamaya hazırız dedim. Bana buyurun nereyi isterseniz gösterin dedim. Çünkü bizim amacımız yok etmek değil daha iyisini yapmaktır" diye konuştu. Konuşmaların ardından çalışmalara katkıda bulunanlara içerisinde Ahi Evran heykelinin bulunduğu teşekkür plaketi verildi. Tören, Ahi Evran Heykeli'nin açılışının ardından Ahi Evran Müzesi Kültür ve Sanat Galerisi ile Esnaf ve Sanatkarlar Sicil İrtibat Bürosu açılışları ile tamamlandı. Ardından protokol ve davetliler müzeyi gezerek fotoğrafları ve sanatkarların kullandığı eşyaları inceledi.

İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA)

Corendon

Yorumlar

Bağlantılı Haberler

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri