59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
Müzisyen Erdem Kınay’ın, 2014’te evlendiği Sinem Kınay’a ihanet ettiği,...
Pastel Film’in yeni projesinde bir pavyon şarkıcısına hayat verecek...
Beşiktaşlı futbolcu Caner Erkin'den eşi Şükran Ovalı'ya bir jest...
Adana merkezli 14 ilde, fuhşa aracılık etmek amacıyla kurulan...
COCA Cola’nın dünyaca ünlü CEO’su Muhtar Kent’in mücevher tasarımcısı...
Fransa-St. Tropez'de evlenecek olan Acun Ilıcalı ve Şeyma Subaşı'ın...
Eski Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı emekli Korgeneral İlyas...
ANTALYA İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, inşaat sektöründe...
ABD merkezli teknoloji devi Apple merakla beklenen yeni iPhone...
Adana merkezli 14 ilde internet üzerinden site kurup 700...
Sinan Çetin, yönetmen koltuğuna oturacağı yeni projesi için şarkıcı...
Sıla'nın peşini hırsızlar bırakmıyor....
Geride bıraktığımız hafta yaşadığı gıda zehirlenmesi sonrasında soluğu hastanede...
ANTALYA'da bugün yapılacak nişanına hazırlanan üniversite öğrencisi 22 yaşındaki...
ANTALYA'nın Kumluca İlçesi'ne bağlı Adrasan Mahallesi yakınlarında kontrolden çıkan...
Bakü'nün kurtuluşunun 99. yılında Türk dostu Azerbaycan Milletvekili Ganire...
Ünlü aranjör Erdem Kınay ve Faslı genç şarkıcı Hind’in...
Geçtiğimiz hafta gıda zehirlenmesi nedeniyle konserini iptal eden İrem...

ANTALYA HABERLERİ

İş dünyasından Almanya ve İsrail endişesi

ATSO Temmuz ayı olağan meclis toplantısı, Davut Çetin başkanlığında gerçekleştirildi.

25.07.2017 15:00

 

Antalya Ticaret Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Almanya ve İsrail ile sorunların turizmi ve Antalya'yı doğrudan etkileme potansiyeline sahip olduğunu belirterek, "Her iki ülkeyle sorunların büyümeden çözüme kavuşmasını diliyoruz" dedi.

i. Mecliste ülke ve Antalya gündemine yönelik açıklamalar yapan Davut Çetin, Almanya ve İsrail ile sorunların turizmi ve Antalya'yı doğrudan etkileme potansiyeline sahip olduğunu belirterek, bu nedenle her iki ülkeyle sorunların büyümeden çözüme kavuşmasını diledi. İsrail Hükümeti'nin, Mescid-i Aksa'nın kutsallığını hiçe saydığını belirten Çetin, hükümetin sivil insanlara karşı silah kullanılmasına izin verdiğini vurguladı. Çetin, "Bu tutumu şiddetle kınamak gerekir. Bununla birlikte bizim Musevi vatandaşlarımızı, hatta İsrail vatandaşlarını, İsrail Hükümeti ile bir tutmak hatasına düşülmemelidir. Musevi olmak İsrailli olmak değildir. İsrailli olmak, İsrail Hükümeti'ni desteklemek değildir" dedi.


 

ALMANYA İLE OLAN SIKINTI


 

Davut Çetin, Alman Hükümeti'nin son dönemde Türkiye'den kaçan darbecilerin iltica taleplerini kabul etmesinin kabul edilemez olduğunu ve protesto edilecek bir konu olduğuna dikkati çekti. Çetin, "Sorunu diplomasi ve uluslararası hukuk ile çözmeliyiz. Alman şirketlerine soruşturma söylentileri yayılmış, Almanya tarafı ekonomik yaptırımları gündeme getirmiş, Başbakan ve Ekonomi Bakanı ılımlı açıklamalar yapmışlardır. Ekonomiyi ve turizmi etkileyecek yeni bir kriz olmamasını diliyoruz" diye konuştu.

2 YILDA 5 KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI

Hükümetteki değişiklikleri değerlendiren Davut Çetin, ekonomi yönetiminde Mehmet Şimşek'in devam etmesinin özel sektör cephesinde olumlu karşılandığını söyledi. Kültür ve Turizm Bakanı'nın yeniden değiştiğine dikkati çeken Çetin, "2015'de bakanımız Sayın Ömer Çelik'ti, sonra Yalçın Topçu 3 ay bakanlık yaptı. Akabinde sayın Mahir Unal 6 ay görevde kaldı, sayın Nabi Avcı bir yıl görev yaptı. Böylece iki yılda beşinci bakanımızı görmüş olduk. Sayın Numan Kurtulmuş'un Kültür ve Turizm Bakanlığı'na çabuk ısınmasını ümit ediyoruz" diye konuştu.

EKONOMİK VERİLER OLUMLU GİDİYOR

Siyasi gündemdeki sorunlara rağmen ekonomik verilerin şimdilik olumlu gittiğine işaret eden Çetin, şöyle devam etti:

"Türkiye ekonomisi ve Antalya ekonomisi, hem dünya ekonomisinde düzelme hem de içerde alınan önlemler ve çalışmalarla toparlanmıştır. Otomotivde iç pazar daralmış, fakat 6 aylık ihracat yüzde 48 artmıştır. Beyaz eşya satışı 5 ayda yüzde 32 yükselmiştir. Mobilya üretimi nisan ayında yıllık olarak yüzde 28 artmıştır. Antalya'da karşılıksız çek oranı ekim ayında yüzde 8.2'ye çıkmıştı, artık 2.5 oranına indik, halen Türkiye ortalamasından yüksek olsa da geçen yıla göre çok düştü. Turizm verileri tahminlerimizin üzerinde gelişti. Rusya pazarı 2014'ü yakalamak üzere. Almanya'da haziran ayında düşüş durmuştu, bundan sonrasını Allah bilir, biz son günlerdeki sorunun büyümemesini ümit ediyoruz. Eğer böyle devam edersek 9 milyon turist rakamını aşacağız ancak mevcut fiyatlar nedeniyle turizm gelirinde büyük ihtimalle arzu ettiğimiz büyümeyi yakalayamayacağız."

(Hasan DEMİRBAŞ/ DHA) 

Corendon

Yorumlar

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri