59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
,
InterPress
Şarkıcı Sagopa Kajmer (Yunus Özyavuz), Instagram hesabından 20 yıldır...
Tülin Şahin, Victoria Secret'in 29 Kasım'da Çin'de düzenleyeceği defilede...
Önümüzdeki yıl çekilmesi planlanan filmin başrolü için Beren Saat...
Balerin Evlin Avidor, bir marketten 150 liralık et çaldığı...
Fenerbahçe'nin İspanyol santrforu Soldado oyuna girdikten sonra 20 saniyede...
Oyuncu Burak Özçivit, bir giyim firmasının yeni yüzü oldu....
Cem Arsoy’la evli olan ünlü sunucu Zahide Yetiş’in 7...
Süperstar Ajda Pekkan, İngiliz basınında yer aldı....
Pelin Karahan ve eşi Bedri Güntay, Acun Medya Genel...
Kıvanç Tatlıtuğ, 79. ölüm yıldönümünde anılan Gazi Mustafa Kemal...
Sunucu Tanem Sivar'ın köpekleri zehirlenerek öldürüldükten sonra, hayvan haklarının...
Sangu'nun uzun süredir birlikte olduğu Yunus Özdiken'in, genç bir...
Türkiye’nin bu yılki Oscar adayı “Ayla", vizyondaki üçüncü haftasında...
Azra Akın, eşi Atakan Koru ile birlikte önceki akşam...
ABD’de 27 Kasım’da jürili duruşması başlayacak olan İran asıllı...
Yaklaşık iki hafta önce ters bir hareket sonucu ayak...
Hadise’nin ablası Hülya Açıkgöz bir dönem kız kardeşiyle aşk...
Engin Günaydın, senaryosunu Gülse Birsel’in yazdığı “Aile Arasında”nın setinde...

ANTALYA HABERLERİ

İş dünyasından Almanya ve İsrail endişesi

ATSO Temmuz ayı olağan meclis toplantısı, Davut Çetin başkanlığında gerçekleştirildi.

25.07.2017 15:00

 

Antalya Ticaret Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Almanya ve İsrail ile sorunların turizmi ve Antalya'yı doğrudan etkileme potansiyeline sahip olduğunu belirterek, "Her iki ülkeyle sorunların büyümeden çözüme kavuşmasını diliyoruz" dedi.

i. Mecliste ülke ve Antalya gündemine yönelik açıklamalar yapan Davut Çetin, Almanya ve İsrail ile sorunların turizmi ve Antalya'yı doğrudan etkileme potansiyeline sahip olduğunu belirterek, bu nedenle her iki ülkeyle sorunların büyümeden çözüme kavuşmasını diledi. İsrail Hükümeti'nin, Mescid-i Aksa'nın kutsallığını hiçe saydığını belirten Çetin, hükümetin sivil insanlara karşı silah kullanılmasına izin verdiğini vurguladı. Çetin, "Bu tutumu şiddetle kınamak gerekir. Bununla birlikte bizim Musevi vatandaşlarımızı, hatta İsrail vatandaşlarını, İsrail Hükümeti ile bir tutmak hatasına düşülmemelidir. Musevi olmak İsrailli olmak değildir. İsrailli olmak, İsrail Hükümeti'ni desteklemek değildir" dedi.


 

ALMANYA İLE OLAN SIKINTI


 

Davut Çetin, Alman Hükümeti'nin son dönemde Türkiye'den kaçan darbecilerin iltica taleplerini kabul etmesinin kabul edilemez olduğunu ve protesto edilecek bir konu olduğuna dikkati çekti. Çetin, "Sorunu diplomasi ve uluslararası hukuk ile çözmeliyiz. Alman şirketlerine soruşturma söylentileri yayılmış, Almanya tarafı ekonomik yaptırımları gündeme getirmiş, Başbakan ve Ekonomi Bakanı ılımlı açıklamalar yapmışlardır. Ekonomiyi ve turizmi etkileyecek yeni bir kriz olmamasını diliyoruz" diye konuştu.

2 YILDA 5 KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI

Hükümetteki değişiklikleri değerlendiren Davut Çetin, ekonomi yönetiminde Mehmet Şimşek'in devam etmesinin özel sektör cephesinde olumlu karşılandığını söyledi. Kültür ve Turizm Bakanı'nın yeniden değiştiğine dikkati çeken Çetin, "2015'de bakanımız Sayın Ömer Çelik'ti, sonra Yalçın Topçu 3 ay bakanlık yaptı. Akabinde sayın Mahir Unal 6 ay görevde kaldı, sayın Nabi Avcı bir yıl görev yaptı. Böylece iki yılda beşinci bakanımızı görmüş olduk. Sayın Numan Kurtulmuş'un Kültür ve Turizm Bakanlığı'na çabuk ısınmasını ümit ediyoruz" diye konuştu.

EKONOMİK VERİLER OLUMLU GİDİYOR

Siyasi gündemdeki sorunlara rağmen ekonomik verilerin şimdilik olumlu gittiğine işaret eden Çetin, şöyle devam etti:

"Türkiye ekonomisi ve Antalya ekonomisi, hem dünya ekonomisinde düzelme hem de içerde alınan önlemler ve çalışmalarla toparlanmıştır. Otomotivde iç pazar daralmış, fakat 6 aylık ihracat yüzde 48 artmıştır. Beyaz eşya satışı 5 ayda yüzde 32 yükselmiştir. Mobilya üretimi nisan ayında yıllık olarak yüzde 28 artmıştır. Antalya'da karşılıksız çek oranı ekim ayında yüzde 8.2'ye çıkmıştı, artık 2.5 oranına indik, halen Türkiye ortalamasından yüksek olsa da geçen yıla göre çok düştü. Turizm verileri tahminlerimizin üzerinde gelişti. Rusya pazarı 2014'ü yakalamak üzere. Almanya'da haziran ayında düşüş durmuştu, bundan sonrasını Allah bilir, biz son günlerdeki sorunun büyümemesini ümit ediyoruz. Eğer böyle devam edersek 9 milyon turist rakamını aşacağız ancak mevcut fiyatlar nedeniyle turizm gelirinde büyük ihtimalle arzu ettiğimiz büyümeyi yakalayamayacağız."

(Hasan DEMİRBAŞ/ DHA) 

Yorumlar

Meating

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri