59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
,
InterPress
Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, tapu sahiplerinin...
Türkiye ve Güney Kore arasındaki dostluğu anlatan "Ayla" isimli...
Ünlü şarkıcı Sıla, şiir kitabı çıkarıyor....
Turizm camiası tarafından, yılın ilk ve en önemli fuarlarından...
Oyuncu Hande Soral ve İsmail Demirci aileleri ve yakın...
‘Kurtlar Vadisi’ndeki ‘Abdülhey’ karakteriyle ünlenen Kenan Çoban, ikinci kez...
Endonezya ekibi Persela'nın kalecisi Huda, oynanan lig maçında başına...
Beşiktaşlı futbolcu Caner Erkin'in eski eşi Asena Atalay'dan olan...
Antalya'da turizm acentesine para taşıyan kurye Mehmet M.'yi döverek,...
Yeşilçam’ın Gamzeli Güzeli Bahar Öztan sosyal medya üzerinden açıklamalarda...
Yeşim Salkım'ın kızı Gizem Salkım, bir süredir birlikte olduğu...
Evlendikten sonra Fahriye Evcen'in evinde oturmaya devam eden çiftin...
Hamdi Alkan'ın 2012'de boşandığı Canan Hoşgör'den olan kızı Zeynep...
Ses sanatçısı Faruk Tuncel’in kızı Berivan Tuncel evlendi....
7 yıllık evlilikleri 2 yıl önce biten şarkıcı Emre...
Başrollerinde Emre Kınay ile Sibel Can'ın yer aldığı Sevda'nın...
Tartışmalara neden olan 15 dakika kuralı artık uygulanmayacak....
Başarılı oyuncu Ferit Aktuğ'un oynayacağı yeni dizi belli oldu....

ANTALYA HABERLERİ

Turizmciler Yeni Bakan Kurtulmuş'u değerlendirdi

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın yerine atanarak yeni Turizm Bakanı oldu.

19.07.2017 16:00

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe' deki görüşmesi sonrasında yeni kabineyi açıkladı. Başbakan Yıldırım'ın açıklamanın ardından, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Turizm Bakanı Nabi Avcı' nın yerine atanarak yeni Turizm Bakanı oldu. 

naci ağbal ve numan kurtulmuş ile ilgili görsel sonucu

Turizm Bakanlığı'nda yaşanan bu değişim ile ilgili Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık ve Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Yağcı MYGazete.com'a özel açıklamalarda bulundu.

Yeni Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, "Kabine değişikliği ile ilgili konuşmalar çok vardı ama biz ne zaman olacağını bilmiyorduk. Bizim siyasi şekilde pek yorum yapmamız mümkün değil ama eski Turizm Bakanımız Nabi Avcı ile de çok iyi çalıştık. Bugüne kadar görev yapan bütün bakanlarımızla da çok iyi çalışmıştık, sektörümüz adına. Bakanımız Numan Kurtulmuş ile de iyi çalışacağımızı düşünüyorum. Bu yeni kabine değişikliğinde güçlü bir ismin Turizm Bakanı olmasından dolayı mutluyuz. Sektörümüz adına olumlu yansıyacağını ve bir hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Eski Bakanımız Nabi Avcı'nın turizme verdiği destekten hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı. 

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Yağcı ise yeni Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile ilgili şunlarıı söyledi; "Turizm dünyanın en önemli sektörlerinden biri ve dünyada turizm bir başarı öyküsü. Dolayısıyla yeni bakanımız  Numan Kurtulmuş'da yeni dönemde Türk turizminin yaşadığı sıkıntılardan sıyrılması için yakın iş birliği içinde çalışmamız lazım. Biz kendisine 'Hayırlı olsun' diyoruz. Çok kısa zamanda beraber Türk turizmini tekrar 2014-2015 seviyelerine çıkartmak ve beraber çalışmak için heyecanla bekliyoruz" dedi. 

 

NUMAN KURTULMUŞ KİMDİR?

Numan Kurtulmuş, 1959'da Ordu'da doğdu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde uzun yıllar Sosyal Siyaset ve İnsan Kaynakları Yönetimi konularında dersler verdi. AK Parti Ekonomik Konulardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 62. 63. ve 64. Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinde başbakan yardımcısı olarak görev yaptı. Lisans ve yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinde gerçekleştiren Kurtulmuş, babasının kuruculuğunu üstlendiği İlim Yayma Cemiyetinde Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç gibi isimlerle tanışma imkanı buldu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinden 1982 yılında mezun olan ve aynı fakültede yüksek lisansını tamamlayan Kurtulmuş, 1990-1993 yıllarında ABD'de Cornell Üniversitesi New York State School of Industrial & Labor Relations'nda misafir öğretim üyesi olarak bulundu. 1992'de iktisat doktoru, 1994 yılında Çalışma Ekonomisi Anabilim Dalı'nda doçentlik, 2004'te ise profesör unvanını alan Kurtulmuş, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde uzun yıllar Sosyal Siyaset ve İnsan Kaynakları Yönetimi konularında dersler verdi.

28 ŞUBAT SONRASI SİYASETLE TANIŞTI

Kendisi gibi öğretim görevlisi olan eşi Sevgi Kurtulmuş, 28 Şubat sürecinde başörtüsü nedeniyle dönemin mağdurları arasında yer aldı. Politikaya atılmak gibi bir planı yokken eşinin yaşadıkları ve milli görüş eksenindeki partinin ayrışma sürecine girmesiyle siyasete atılan Kurtulmuş, 1998 yılında siyaset yaşamına Necmettin Erbakan'ın yanında girerek Fazilet Partisi İstanbul İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu üyesi olarak görev yaptı. 2001 yılında Fazilet Partisi'nin kapatılmasının ardından Saadet Partisi'ne katıldı.
Saadet Partisi'nde İstanbul İl Başkanlığı ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini birlikte yürüttü. Numan Kurtulmuş, 25 Ekim 2008 tarihine kadar Saadet Partisi'nde Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 17 Ekim 2008 tarihinde ise dönemin Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, yaptığı basın toplantısında 26 Ekim 2008 günü Ankara'da yapılacak kongrede tek genel başkan adayı olarak Numan Kurtulmuş'un katılacağını açıkladı. Ankara'da "Saadet Şimdi!" sloganı ile Ankara Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleşen 3. Büyük Kongrede kullanılan 946 oyun geçerli olan 924 oyunun hepsini alarak Saadet Partisi Genel Başkanı seçildi.

HAS PARTİ'Yİ KURDU

1 Ekim 2010 tarihinde Saadet Partisi'nden ayrılarak, 1 Kasım 2010 tarihinde Halkın Sesi Partisi'ni (HAS Parti) kuran Kurtulmuş, HAS Parti'nin AK Parti ile birleşmesiyle 2012'de AK Parti kadrolarında yer aldı. 4 Ekim 2012'de AK Parti'de Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına getirilen Kurtulmuş, 29 Ağustos 2014'te Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirildi. Başbakan Yıldırım'ın bugün yaptığı yeni kabine açıklamasının ardından, Turizm Bakanı Naci Ağbal'ın koltuğuna oturdu.

(Büşra TANRITANIR, Emre GÜNDOĞDU / MYGazete.com)

Yorumlar

Meating

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri