59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
Cumhurbaşkanı Erdoğan sinyali verdi, TEOG’dan sonra LYS de kalkıyor....
Salı günü Acıbadem Fulya Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’ne transfer...
Şeyma Subaşı, en çok merak edilen soruya Instagram'dan yanıt...
İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan...
Hizmet puanı yetersizliği sebebiyle eş durumundan tayin talebi kabul...
Ünlü sanatçı Yıldız Tilbe'nin dün akşam saatlerinde evinde hap...
Türkiye’nin ilk güneş enerjili stadyum olma özelliğini taşıyan Antalya...
Konser yoğunluğu nedeniyle asıl mesleği olan doktorluk kariyerine ara...
Sık sık hızlı aşk trafiğiyle gündeme gelen Mehmet Ali...
ANTALYA'nın Finike İlçesi'nde doğaya zarar veren taş ve mermer...
Müzisyen Erdem Kınay’ın, 2014’te evlendiği Sinem Kınay’a ihanet ettiği,...
Zehra Çilingiroğlu, annesi Hülya Avşar’ın geçen yıl kendisine hediye...
Pastel Film’in yeni projesinde bir pavyon şarkıcısına hayat verecek...
ANFAŞ, Basın ve Sektör Buluşmaları’nın İzmir toplantısını gerçekleştirdi....
Beşiktaşlı futbolcu Caner Erkin'den eşi Şükran Ovalı'ya bir jest...
Adana merkezli 14 ilde, fuhşa aracılık etmek amacıyla kurulan...
COCA Cola’nın dünyaca ünlü CEO’su Muhtar Kent’in mücevher tasarımcısı...
Fransa-St. Tropez'de evlenecek olan Acun Ilıcalı ve Şeyma Subaşı'ın...

ANTALYA HABERLERİ

15 Temmuz'a özel kumdan 'Demokrasi Heykeli'

ANTALYA'da, bu yıl 11'incisi düzenlenen Uluslararası Kum Heykel Festivali kapsamında hazırlanan '15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Kum Heykel Anıtı' törenle açıldı.

15.07.2017 19:00

 

Muratpaşa İlçesi Lara sahilinde her yıl farklı konu ve heykel figürleriyle açılan Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali bu yıl 'Dünya Harikaları ve Mitler' temasıyla kapılarını açtı. 11'incisi düzenlenen festivalin açılışına, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Ak Parti Antalya Milletvekili Gökcen Özdoğan Enç, daire amirleri, davetliler, şehit yakınları ve gaziler katıldı.

Festival kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Valiliği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla oluşturulan '15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Günü Özel Köşesi'nin açılışı da yapıldı. Sergi alanının girişindeki özel bölümde, Rus heykeltıraş Alex Skarednoff'un yaptığı Demokrasi Heykeli sergileniyor. Darbe girişimi sırasında kullanılan 'Leopard 2A4' tankının birebir ebatlarına bağlı kalınarak yapılan Demokrasi Heykeli'nin ana temasını, tankı tutarak ezen halkın iradesi ile Türk Bayrağı'nın gökyüzüne kaldırılmasını sembolize eden eller oluşturuyor. 6 metre eninde, 8.2 metre uzunluğundaki kumdan Demokrasi Heykeli'nin hemen karşısında ise yine kumdan devasa boyuttaki Atatürk büstü yer alıyor.

 ANTALYA'DA, BU YIL 11'INCISI DUZENLENEN ULUSLARARASI KUM HEYKEL FESTIVALI KAPSAMINDA HAZIRLANAN '15 TEMMUZ DEMOKRASI VE SEHITLERI KUM HEYKEL ANITI' TORENLE AÇILDI.(FOTO: IBRAHIM LALELI/ANTALYA-DHA)

"15 TEMMUZ'U UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ"

Açılışta konuşan Vali Münir Karaloğlu, "O karanlık gecenin, o hain darbe girişiminin yıldönümü. Ne diyoruz biz; o geceyi unutmayacağız, unutturmayacağız. Unutmamak için unutturmamak için mutlaka sanatın desteğine ihtiyacımız var. Güzel sanatlara, sanatsal etkinliklere ihtiyacımız var. Biz saatlerce bir yerde otursak konferans versek, ciltlerce kitap yazsak, belki burada göreceğimiz 15 Temmuz kum heykelinin zihinlerde yarattığını etkiyi yaratamayabiliriz. Onun için görsel sanatlar noktasında 15 Temmuz ile ilgili sanatsal etkinliğe ihtiyacımız var" dedi.


 ANTALYA'DA, BU YIL 11'INCISI DUZENLENEN ULUSLARARASI KUM HEYKEL FESTIVALI KAPSAMINDA HAZIRLANAN '15 TEMMUZ DEMOKRASI VE SEHITLERI KUM HEYKEL ANITI' TORENLE AÇILDI.(FOTO: IBRAHIM LALELI/ANTALYA-DHA)


Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise "Burası 11 yıl önce benim başkanlığım dönemimde kurulan bir sanat alanı. Her zaman sanattın ve sanatçının yanında olduk. Her daim sanatı ve sanatçıyı desteklemeye devam edeceğiz" dedi.

Demokrasi Heykeli'nin 20 günde yapıldığını belirten Festival Direktörü Cem Karaca, eserde vatanına, milletine, özgürlüğüne, demokrasisine ve cumhuriyetine sahip çıkışı sembolize eden halkın demir yumruğuna vurgu yapıldığını söyledi. Darbe girişiminin adeta simgesi gibi algılanan tankı ezen yumruğu canlandırdıklarını kaydeden Karaca, "Heykelin yanında özel seslendirme düzeneğiyle 15 Temmuz gecesi yaşanan olayların ses kayıtları ile led ekrandan yaşanan olaylardan kesitlere yer verilecek" dedi. Karaca, Kum Heykel Festivali'nin yıl boyunca açık kalacağını kaydetti.

İbrahim LALELİ/ANTALYA

Corendon

Yorumlar

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri