59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
,
InterPress
Turizm sektörü ile Otel profesyonellerini bir çatı altında buluşturan...
Yapılan bir araştırmanın kanatlı böceklerin sayısının son 25 yılda...
Türkiye ve Güney Kore arasındaki dostluğu anlatan "Ayla" isimli...
Genelkurmay Başkanlığı, dün Suriye sınırından Türkiye'ye yasa dışı geçmek...
Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, tapu sahiplerinin...
Ünlü şarkıcı Sıla, şiir kitabı çıkarıyor....
Turizm camiası tarafından, yılın ilk ve en önemli fuarlarından...
Oyuncu Hande Soral ve İsmail Demirci aileleri ve yakın...
‘Kurtlar Vadisi’ndeki ‘Abdülhey’ karakteriyle ünlenen Kenan Çoban, ikinci kez...
Endonezya ekibi Persela'nın kalecisi Huda, oynanan lig maçında başına...
Beşiktaşlı futbolcu Caner Erkin'in eski eşi Asena Atalay'dan olan...
Antalya'da turizm acentesine para taşıyan kurye Mehmet M.'yi döverek,...
Yeşilçam’ın Gamzeli Güzeli Bahar Öztan sosyal medya üzerinden açıklamalarda...
Yeşim Salkım'ın kızı Gizem Salkım, bir süredir birlikte olduğu...
Evlendikten sonra Fahriye Evcen'in evinde oturmaya devam eden çiftin...
Hamdi Alkan'ın 2012'de boşandığı Canan Hoşgör'den olan kızı Zeynep...
Ses sanatçısı Faruk Tuncel’in kızı Berivan Tuncel evlendi....
7 yıllık evlilikleri 2 yıl önce biten şarkıcı Emre...

ANTALYA HABERLERİ

UZMANLARDAN HASTALARA SICAK UYARISI

ANTALYA Kamu Hastaneleri Birliği'ne bağlı Finike Devlet Hastanesi'nde görevli kardiyoloji uzmanı Dr. Erdal Durmuş, yaz aylarında kalp sağlığının korunmasına dikkat çekti.

03.07.2017 12:00

Hava sıcaklığının aşırı artış göstermesi üzerine uzmanlar kalp sağlığı konusunda uyardı. Dr. Erdal Durmuş, yüksek nemin kalp hastalıkları açısından risk oluşturduğunu belirtti. Kalp hastalığı bulunan kişilerin yaz aylarında daha dikkatli olması gerektiğini vurgu yapan Dr. Erdal Durmuş, "Yaz mevsimi ile birlikte vücudun sıcağa karşı aldığı en etkili yöntem terlemedir. Nemli deriden su buharlaşırken ciltte de soğuma başlar. Doğal olarak bu durumda sıvı ve elektrolit özellikle tuz ve mineraller kaybedilir. Ancak terlemenin faydası yanında sıvı ve elektrolit kaybına yol açması nedeniyle, kanın yoğunlaşmasına neden olarak kalp krizi riski artmaktadır. Bunu önlemek için özellikle kalp hastası olan kişilerin bol sıvı alarak sıcak havaların zararlı etkilerinden korunmaları çok önemlidir" dedi.

ANTALYA KAMU HASTANELERI BIRLIGI'NE BAGLI FINIKE DEVLET HASTANESI'NDE GOREVLI KARDIYOLOJI UZMANI DR. ERDAL DURMUS, YAZ AYLARINDA KALP SAGLIGININ KORUNMASINA DIKKAT CEKTI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

SU İHTİYACI DENGELENMEZSE KALP YETERSİZLİĞİ OLUŞABİLİR

Dr. Erdal Durmuş, terlemenin oluşabilmesi için kan akımının cildi besleyen damarlara yönlendirilmesi, cilt damarlarında genişleme olması gerektiğini söyledi. Bu durumun kalp, beyin ve böbrek gibi hayati organlara kan akışını azalttığını aktaran Dr. Durmuş, "Sonuç olarak; yeterli sıvı alınmadığı takdirde böbrek ve kalp fonksiyonlarında bozulma meydana gelebilmekte" dedi.

KALP HASTALARININ İLAÇLARI YENİDEN DÜZENLENMELİ

Hipertansiyonu bulunan ve idrar söktürücü ilaçlar kullanan hastaların yeterli miktarda sıvı almasının önemine işaret eden Dr. Durmuş, aksi takdirde ani tansiyon düşmesi, böbrek fonksiyonlarında bozulmaların ortaya çıkabileceğine değindi. Dr. Erdal Durmuş, yüksek tansiyonu bulunan hastaların yaz aylarında herhangi bir sorun yaşamaması için ilaç miktarını yeniden ayarlanması gerektiğini söyledi.

SICAKTAN ETKİLENMEMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Dr. Erdal Durmuş, sıcak havalardan korunmak için de şu önerilerde bulundu.

"Açık renkli, rahat ve bol, terlemeyi artırmayan kumaştan yapılmış giysiler tercih edilmeli, ağır ve yağlı yemeklerden kaçınıp, az ve sık aralıklarla, sebze ve meyveden zengin beslenmeye, 2-2.5 litre su tüketmeye özen gösterilmeli. Kontrolsüz maden suyu ve soda tüketimi tansiyonu yükselteceği gibi, kalp yetmezliği bulgularının da ortaya çıkmasına ya da daha ağırlaşmasına neden olabilir, tüketimine dikkat edilmeli. Güneşin dik olduğu saatlerde dışarıda bulunulmamalı. Tuz tüketimine dikkat edilmeli. Denize, sabah ve akşam saatlerinde aç karnına girilmeli. Çocuklar ve bebekler park edilmiş araçlarda kesinlikle yalnız bırakılmamalı. Alkol tüketiminden uzak durulmalı, güneş altında kesinlikle alkol alınmamalıdır."

DHA

Yorumlar

Meating

Bağlantılı Haberler

UZMANLARDAN GÜNEŞ UYARISI

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri