59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
,
InterPress
Şarkıcı Sagopa Kajmer (Yunus Özyavuz), Instagram hesabından 20 yıldır...
Tülin Şahin, Victoria Secret'in 29 Kasım'da Çin'de düzenleyeceği defilede...
Önümüzdeki yıl çekilmesi planlanan filmin başrolü için Beren Saat...
Balerin Evlin Avidor, bir marketten 150 liralık et çaldığı...
Fenerbahçe'nin İspanyol santrforu Soldado oyuna girdikten sonra 20 saniyede...
Oyuncu Burak Özçivit, bir giyim firmasının yeni yüzü oldu....
Cem Arsoy’la evli olan ünlü sunucu Zahide Yetiş’in 7...
Süperstar Ajda Pekkan, İngiliz basınında yer aldı....
Pelin Karahan ve eşi Bedri Güntay, Acun Medya Genel...
Kıvanç Tatlıtuğ, 79. ölüm yıldönümünde anılan Gazi Mustafa Kemal...
Sunucu Tanem Sivar'ın köpekleri zehirlenerek öldürüldükten sonra, hayvan haklarının...
Sangu'nun uzun süredir birlikte olduğu Yunus Özdiken'in, genç bir...
Türkiye’nin bu yılki Oscar adayı “Ayla", vizyondaki üçüncü haftasında...
Azra Akın, eşi Atakan Koru ile birlikte önceki akşam...
ABD’de 27 Kasım’da jürili duruşması başlayacak olan İran asıllı...
Yaklaşık iki hafta önce ters bir hareket sonucu ayak...
Hadise’nin ablası Hülya Açıkgöz bir dönem kız kardeşiyle aşk...
Engin Günaydın, senaryosunu Gülse Birsel’in yazdığı “Aile Arasında”nın setinde...

ANTALYA HABERLERİ

AHŞAP PLAJLARA 'MAVİ BAYRAK'

MURATPAŞA Belediyesi tarafından yapılan Falez plajlarında verilen 'mavi bayraklar', 1 Temmuz Kabotaj ve Denizcilik Bayramı'nda düzenlenen törenle dalgalanmaya başladı.

02.07.2017 12:00

Tertemiz suları, çevreye duyarlı tesisleri ve ziyaretçilerin rahatı için sundukları hizmetle Mavi Bayrak tescili alan plajlar için tören İnciraltı Falez Plajı'nda düzenlendi. Törende konuşan Belediye Başkanı Ümit Uysal, 500 bine yaklaşan nüfusu ve Antalya'da kent hayatının kalbinin attığı Muratpaşa'da her ne kadar güney sınırını Akdeniz oluştururken ilçe sakinlerinin güvenli bir şekilde denize girebilecekleri bir noktanın bulunmadığını söyledi. Halkın ancak Muratpaşa'nın 2 uç noktası Konyaaltı ve Lara sahillerinden denize girebildiğini aktaran Başkan Uysal, “Bununla birlikte aynı zamanda birinci derece doğal SİT karakterine sahip falez kıyı bandında Muratpaşa sakinleri ya iptidai ve son derece güvensiz iniş noktalarından denize girebiliyor ya da zaten plajdaki varlığı tartışmalı 'beach' olarak ifade edilen işletmelerin insafına kalmış durumdaydı" dedi.

HER ANI KONTROL EDİLDİ

Mart 2014 yerel seçimleri sürecinde Falez Plajlarını bir proje olarak ortaya koyduklarını dile getiren Başkan Uysal, şunları söyledi:

“Bu noktada verdiğimiz sözü hemen yerine getirmemiz kolay olmadı. Bölgenin SİT karakteri dolayısıyla Antalya Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu'nu ikna edebilmek için çok önemli bir uğraş verdik. Birçok kez yaptığımız başvuralar reddedildi. Ancak her ret cevabının ardından çalışmalarımızı da revize ederek başvurularımızı yeniledik. Nihayetinde yaklaşık 2 yıl önce komisyondan izinler ve onaylar çıktı ve ilk yıl 4 noktada (Deniz Feneri Parkı, İnciraltı, Konserve Koyu, Engelsiz Kafe) çalışmalarımıza başladık. Bu yıl da 2 nokta, Yeşilbahçe ve Erdal İnönü Kent Parkı için gerekli izin ve proje onaylarını aldık. Plajlarını yapımı için ihale yöntemini tercih edebilirdik ama yapmadık. Falezlerde oluşabilecek en ufak zararın, yapmak istediğimiz çalışmanın özüne, ruhuna verebileceği zararı düşünerek plaj çalışmalarını Park ve Bahçeler, Fen İşleri müdürlüklerimizce gerçekleştirdik."

HASSASİYETİMİZ KAMUOYUNUN MALUMUDUR

Falezlerde bu çalışmalarla birlikte kaçak kullanımlar konusunda da önemli adımlar attıklarını dile getiren Başkan Uysal, konuşmasına şöyle devam etti:

“Muratpaşa'da yıllardır beklenen, arzu edilen bir çalışmada bu yıl 2'nci yılımıza girdik. Ancak bunları yaparken falezlerin hukuksuz kullanımına karşı verdiğimiz mücadele de Antalya kamuoyunun malumudur. Tamamen betonla kaplanan plajlarda açılan davalar, yürütmeyi durdurma kararları, zabıtamıza yönelik darp girişimleri içinde 400 tonluk vinci denize yani sıfır noktasına indirip gerekli yıkımı gerçekleştirdik. Geri adım atmadık, bundan sonra da geri adım atmayı düşünmüyoruz. Sahiller, kıyılar halkındır ve biz Muratpaşa Belediyesi olarak buraları gerçek sahiplerine iade ediyoruz."

KEYİFLİ BİR YAZ İÇİN MURATPAŞA YETER

Mavi Bayrağın, deniz suyunun temizliğini, çevre yönetimine önem verildiğini ve çevre bilincinin oluşturulmasına yönelik etkinliklerin yapıldığını, plajları kullananların ihtiyaçlarına cevap verecek donanım ve güveliğini garanti etmek anlamına geldiğinin altını çizen Başkan Uysal, “Mavi Bayrak konusunda plajlar için 33 kriter bulunmaktadır. Muratpaşa Belediyesi olarak bu kriterlerin hepsini yerine getirdik. Ayrıca bir kez aldığınız zaman hep de korumanız gerekiyor" diye konuştu.

Falez halk plajlarında Mavi Bayrak'ın dalgalanacak olmasının Muratpaşa Belediyesi'nin doğru bir çalışmayı doğru yöntemlerle hayata geçirdiğinde nasıl başarılı olduğunun en somut göstergesi olduğunu söyleyen Başkan Ümit Uysal, “Mavi Bayraklı plajlarımızda komşularımızın keyifli bir yaz geçirmesini diliyorum" dedi.

KALEİÇİ OLD TOWN FESTİVALİ BAŞLIYOR

Belediye Başkanı Ümit Uysal, Muratpaşa'da keyifli bir yaz için, ayrıca, bu yıl 2'ncisi gerçekleştirilecek Kaleiçi Old Town Festivali'nin 6 Temmuz Perşembe günü başlayacağını söyledi. Kaleiçi'nin tanıtımın noktasında çok büyük sorumluluklar aldıklarını belirten Başkan Uysal, şunları söyledi:

“Berlin'den Moskova'ya ve İstanbul'da dünyanın en önemli turizm fuarlarında Kaleiçi konseptinin dışına bir nebze olsun çıkmadan tanıtımı çalışmalarını sürdürüyoruz. Kaleiçi'ni UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'nin bir parçası haline getirmek amacıyla ilkini geçen yıl gerçekleştirdiğimiz festivalin bu yıl 2'ncisini düzenleyeceğiz. 6 Temmuz'da başlayacak festival dopdolu programıyla 9 Temmuz Pazar gecesine dek sürecek. 4 gün boyunca Kaleiçi'nde sadece sanat, kültür, müzik, dans konuşulacak, Kaleiçi'nin her sokağı, her meydanı festival alanı olacak."

Kaleiçi Old Town Festivali'ne bu yıl İtalya'nın onur konuğu ülke olarak katılacağını aktaran Başkan Uysal, festival heyecanının Üç Kapılar ve Yivli Minare'de de yaşanacağını belirtti. Başkan Ümit Uysal, Roma İmparatoru Hadrianus anısına yapılan tarihi kapının altında sinemaseverler İtalyan sinemasının en iyi filmlerini izleyeceğini belirtti.

Başkan Uysal, festivalde ayrıca Kaleiçi'nin UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'ne girmeye aday tek kültür varlığı Yivli Minare Camii avlusunda ise her akşam tasavvuf müziği dinletileri ve sema gösterileri olacağını aktardı.

DHA

Yorumlar

Meating

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri