59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
,
InterPress
Manken Didem Soydan, trafiğe takılmamak için toplu taşıma kullandı....
Gökçe Bahadır ve Efe Duru ilişkilerini sürpriz bir şekilde...
Ahmet Kural ve Sıla çifti İstanbul gecelerindeydi....
13 Aralık 2014'te Alp Kırşan ile nikah masasına oturan...
Kendi deyimleriyle "Türkiye'nin ilk dünyanın üçüncü (İngiltere ve Endonezya'dan...
Toygar Işıklı’nın Kıbrıs gazisi babası 70 yaşındaki Ahmet Işıklı,...
Murat Dalkılıç ve Hande Erçel aşk yaşıyor...
Kanal D’nin Perşembe akşamları ekrana gelen reyting rekortmeni dizisi...
Manken Didem Soydan, kendisini taciz eden ve attığı mesajlarda...
Ağustos 2012'de nikah masasına oturan oyuncu çift Yeliz Şar...
Survivor yarışmasıyla tanınan Sahra Işık, Survivor 2018'de yarışacağını açıkladı....
Hayko Cepkin’in, Altın Kelebek gecesinde canlı performans sergileyen Aleyna...
44. Pantene Altın Kelebek Ödülleri, pazar akşamı Zorlu PSM’de...
Fenerbahçe'nin yıldız futbolcusu Alper Potuk ile ünlü oyuncu Tuvana...
Demet Şener 11 yıllık eşi, 2 çocuğunun babası İbrahim...
44. Pantene Altın Kelebek Ödülleri bu akşam Zorlu PSM’de...
İki ünlü oyuncu Tolga Güleç ile Yeliz Şar bu...
Aşklarıyla yıllardır konuşulan Mustafa Sandal ve Emina Sandal'ın evlilikleri...

ANTALYA HABERLERİ

Muratpaşa'dan Büyükşehir'e dava

Muratpaşa Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Fen İşleri Müdürlüğü arazisine ilişkin plan değişiklik talebini reddeden kararının iptaline ilişkin dava açtı.

20.11.2017 18:27

Muratpaşa Belediyesi, hali hazırda Fen İşleri Müdürlüğü'nün Yeşilova Mahallesi'nde kullandığı 12 bin 887 metrekare genişliğindeki alana ilişkin imar plan değişiklik talebinin Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Ak Parti ve MHP'li meclis üyelerinin oylarıyla reddedilmesine karşı yürütmenin durdurulması ve kararının iptali istemiyle 2'nci İdare Mahkemesi'nde dava açtı.

YASAYA AYKIRI

Dava dilekçesinde, reddedilen plan değişiklik talebinin, bölgenin çevre plan kararlarıyla uyumlu, ticari aks gelişimine uygun olarak daha nitelikli kullanımı amacı taşıdığı vurgulandı. Bu bağlamda talebin kamu yararı içerdiğinin altı çizildi. Büyükşehir Belediye Meclisi'nin olumsuz kararının yasa, yönetmelik ve yargı kararlarına aykırılık teşkil ettiği gibi plan bütünlüğünü bozduğu, kamu yararı taşımadığı, planlama esasları ve şehircilik ilkelerine uymadığının açıkça ortada olduğu vurgulandığı dilekçede, şu ifadelere yer verildi:

“Kamu mülkleri en az kişi menfaatleri kadar korunmaya değerdir. Hatta toplum yararının her zaman kişi menfaatlerinin üzerinde tutulması da gerekir. Dava konusu plan değişikliği de bu anlayışla hazırlanmıştır. Ancak dava konusu değişikliğin reddine ilişkin karar, açıkça toplumsal yararı hiçe saymış, eşit işlem yükümlülüğü ve şehircilik ilkelerini ihlal etmiştir."

DANIŞTAY İLKELERİ

Ekleriyle birlikte 12 sayfalık dilekçede Meclis kararının Danıştay'ın 'Planların, çağın ihtiyaçlarına, şehrin gereksinimlerine uygun hale getirilmesi ve değişen yönetmelikler çerçevesinde güncellenmesi gerektiği' ilkesine de aykırı olduğu vurgulandı.

USUL HATASI

Büyükşehir Meclisi'nde kararın alınış şeklinin de hukuka ve genel uygulamalara aykırı olduğu belirtildi. Mecliste, meclis üyelerinden oluşan İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nun değişikliğe ilişkin 'olumlu' görüşü yok sayılarak Büyükşehir bürokratlarca hazırlanmış ilgili daire başkanlığına ait bir raporun mecliste oylatıldığının altı çizildi.

KAOS KALKACAK

Dilekçede, talebinin hukuka ve kamu yarına ilişkin bir aykırılık taşımadığı maddeler halinde açıklandı. Dilekçede, meclisin talebi olumlu bulması halinde hem kamu arazisinin çok daha değerli hale geleceği, hizmete dönüşeceği, hem de çevresel koşullar iyileştirilerek bölgedeki kaosun kaldırılacağı belirtildi.

SİYASİ SAİKLER DEVREDE

Ayrıca bu yolla bölgenin gelişimi de önemli ölçüde artacak olmasına da dikkat çekilen dava dilekçesinde, olumsuz kararın toplum menfaatlerini hiçe sayan, eşit işlem yükümlülüğünü açıkça ihlal eden, şehircilik ve planlama ilkeleri ile çelişen yönlerine vurgu yapıldı. Kararın siyasi saiklerle alındığına işaret edilen dilekçede, kamuya ait taşınmazın değerini sıfırlanarak kamu yararını engellendiği belirtildi ve "Büyükşehir Meclisi'nin kendi emsal kararları ve uygulamaları ile çelişen, kente değil, siyasete hizmet eden nitelikte bir karar olup açıkça hukuka, kamu yararına aykırılık içermektedir" ifadelerine yer verildi.

(DHA)

Yorumlar

Meating

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri