59 MyGazete Logo
Antalya'dan Dünyaya
Adopen
,
InterPress
Manken Didem Soydan, trafiğe takılmamak için toplu taşıma kullandı....
Gökçe Bahadır ve Efe Duru ilişkilerini sürpriz bir şekilde...
Ahmet Kural ve Sıla çifti İstanbul gecelerindeydi....
13 Aralık 2014'te Alp Kırşan ile nikah masasına oturan...
Kendi deyimleriyle "Türkiye'nin ilk dünyanın üçüncü (İngiltere ve Endonezya'dan...
Toygar Işıklı’nın Kıbrıs gazisi babası 70 yaşındaki Ahmet Işıklı,...
Murat Dalkılıç ve Hande Erçel aşk yaşıyor...
Kanal D’nin Perşembe akşamları ekrana gelen reyting rekortmeni dizisi...
Manken Didem Soydan, kendisini taciz eden ve attığı mesajlarda...
Ağustos 2012'de nikah masasına oturan oyuncu çift Yeliz Şar...
Survivor yarışmasıyla tanınan Sahra Işık, Survivor 2018'de yarışacağını açıkladı....
Hayko Cepkin’in, Altın Kelebek gecesinde canlı performans sergileyen Aleyna...
44. Pantene Altın Kelebek Ödülleri, pazar akşamı Zorlu PSM’de...
Fenerbahçe'nin yıldız futbolcusu Alper Potuk ile ünlü oyuncu Tuvana...
Demet Şener 11 yıllık eşi, 2 çocuğunun babası İbrahim...
44. Pantene Altın Kelebek Ödülleri bu akşam Zorlu PSM’de...
İki ünlü oyuncu Tolga Güleç ile Yeliz Şar bu...
Aşklarıyla yıllardır konuşulan Mustafa Sandal ve Emina Sandal'ın evlilikleri...

ANTALYA HABERLERİ

Antalyalı ekipten müthiş buluş

Akdeniz Üniversitesi'nde (AÜ) 5 kişilik ekip, 3 bin derecelik ısıya dayanabilen jel ile 1000 derecelik ısıya dayanabilen seramik üretti.

18.11.2017 12:06

A.Ü Fen Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Ertuğrul Arpaç önderliğinde çalışan Doç.Dr. Murat Akarsu, Yard.Doç.Dr. Esin Akarsu, Uzman Dr. Ömer Kesmez ve doktora öğrencisi Emre Yavuz'dan oluşan ekip, yangın anında can ve mal kaybını büyük ölçüde önleyecek 2 buluşa imza attı.

AKDENIZ UNIVERSITESI'NDE (AU) 5 KISILIK EKIP, 3 BIN DERECELIK ISIYA DAYANABILEN JEL ILE 1000 DERECELIK ISIYA DAYANABILEN SERAMIK URETTI. (FOTO:ALPARSLAN CINAR/ANTALYA-DHA)

3 BİN DERECE ISIYA DAYANAN JEL

Ar-Ge çalışmaları sonunda ortaya çıkarılan iki ürün bir dizi aşamadan geçirilip test edildi. İki cam arasına yerleştirilen özel jel katmanlı ilk ürün tamamen şeffaf yüzeyler için tasarlanırken, özel işlemden geçirilen seramiğin sıkıştırılmasıyla elde edilen ikinci ürün ise metal ve ahşap alanlarda kullanım için tasarlandı. Deneyler sırasında arasına jel sürülen çift taraflı camın bir yüzeyi 3 bin derece ısıya maruz bırakıldı. 15 dakika sonunda cam katmanın ısıya maruz bırakılan tarafındaki cam erirken ısı ve alevler jel katmanı geçip camın diğer yüzeyine zarar vermedi. 15 dakika sonunda ısı verilmeyen cam yüzeyin sabit ısı değeri 130 derece olarak ölçüldü.

AKDENIZ UNIVERSITESI'NDE (AU) 5 KISILIK EKIP, 3 BIN DERECELIK ISIYA DAYANABILEN JEL ILE 1000 DERECELIK ISIYA DAYANABILEN SERAMIK URETTI. DENEYLER SIRASINDA ARASINA JEL SURULEN CIFT TARAFLI CAMIN BIR YUZEYI 3 BIN DERECE ISIYA MARUZ BIRAKILDI. 15 DAKIKA SONUNDA CAM KATMANIN ISIYA MARUZ BIRAKILAN TARAFINDAKI CAM ERIRKEN ISI VE ALEVLER JEL KATMANI GECIP CAMIN DIGER YUZEYINE ZARAR VERMEDI. (ESIN AKARSU) (FOTO:ALPARSLAN CINAR/ANTALYA-DHA)

Ürünlerin seri üretimi için iki yerli firma ile görüştüklerini belirten Prof.Dr. Ertuğrul Arpaç, “Maliyeti çok yüksek değil. Seramik malzemenin metrekare fiyatı 50-100 euro civarında. Cam malzemenin ise, camın kalınlığına göre metrekare fiyatı 500 euro'dan başlayıp 1500 euro'ya kadar. En kısa zamanda piyasada görülebilir. Şu anda bütün deneyleri bitmiş durumda. Bunun üretimini biz yapmayı düşünmüyoruz. Şirketlere devredeceğiz" diye konuştu.

AKDENIZ UNIVERSITESI'NDE (AU) 5 KISILIK EKIP, 3 BIN DERECELIK ISIYA DAYANABILEN JEL ILE 1000 DERECELIK ISIYA DAYANABILEN SERAMIK URETTI. (IKI CAM ARASINA YERLESTIRILEN JEL) (FOTO:ALPARSLAN CINAR/ANTALYA-DHA)

AKDENIZ UNIVERSITESI'NDE (AU) 5 KISILIK EKIP, 3 BIN DERECELIK ISIYA DAYANABILEN JEL ILE 1000 DERECELIK ISIYA DAYANABILEN SERAMIK URETTI. PROF. DR. ERTUGRUL ARPAC, URUNLERIN SERI URETIMI ICIN IKI YERLI FIRMA ILE GORUSTUKLERINI BELIRTTI. (1000 DERECE ISIYA DAYANAN SERAMIK) (FOTO:ALPARSLAN CINAR/ANTALYA-DHA)
(Alparslan ÇINAR / DHA)

Yorumlar

Meating

Turizm Haberleri

Editörün Seçtikleri

En Çok Okunanlar

Spor Haberleri